رئیس جمهور پرو پس از کشته شدن سه معترض ، خواستار استعفا می شود

لیما: رئیس کنگره پرو خواستار “استعفای فوری” رئیس جمهور موقت مانوئل مرینو پس از سرکوب شدید اعتراضات علیه دولت جدید وی شد که حداقل سه کشته و بیش از 60 زخمی برجای گذاشت.

در پی برکناری سلف محبوب وی مارتین ویزکارا که روز دوشنبه به اتهامات فساد مالی استیضاح شد ، هزاران نفر در روزهای اعتراض علیه مرینو به خیابانها آمده اند.

لوئیس والدز ، رئیس کنگره شنبه شب در بیانیه ای به تلویزیون کانال N گفت: “من از آقای مرینو می خواهم که استعفای فوری خود را ارزیابی کند.”

در بیانیه ای که بعداً در حساب توئیتر کنگره منتشر شد ، قانونگذاران در یک جلسه اضطراری روز یکشنبه دیدار می کنند تا در مورد استعفای مرینو بحث کنند.

این اولتیماتوم پس از خبر کشته شدن سه معترض در جریان راهپیمایی عظیم و مسالمت آمیز در لیما صورت گرفت که با شلیک گلوله های ساچمه ای و گاز اشک آور توسط پلیس سرکوب شدیدی شد.

خورخه مونوز ، شهردار لیما ، از همان حزب راست میانه حزب محبوب عمل با مرینو ، نیز استعفای رئیس جمهور را خواستار شد.

کارلوس کاستیلو ، اسقف اعظم لیما ، با ابراز تأسف از سرکوب پلیس در بیانیه ای برای تلویزیون دولتی ، گفت: “من تازه در مورد مرگ سوم مطلع شدم”.

پلیس گزارش دو مورد مرگ ، در حالی که هماهنگ کننده ملی حقوق بشر اعلام کرد که در حال تحقیق در مورد چهار مورد بوده است.

دفتر دادستان می گوید اولین کشته ، مرد 25 ساله با اصابت گلوله به سر و صورت کشته شد. وزارت بهداشت گفت حداقل 63 معترض زخمی شده اند.

از آغاز اعتراضات در روز سه شنبه ، تاکتیک های پلیس توسط سازمان ملل و سازمان های حقوق بشری مانند عفو بین الملل مورد انتقاد قرار گرفته است.

وزرا استعفا می دهند

به گزارش رسانه های محلی ، هفت نفر از 18 وزیر در کابینه مرینو شنبه شب پس از سرکوب پلیس استعفای خود را اعلام کردند.

به نظر می رسید که بحران سیاسی به سمت استعفای مرینو که اوایل روز یکشنبه محل اختفای او مشخص نبود ، در جریان است.

نخست وزیر آنترو فلورس آراوز ، نخست وزیر ، شماره دو دولت ، به رادیو RPP گفت: “من با او تماس می گیرم و نمی توانم از این طریق عبور كنم ، من نمی دانم كه او استعفا داده است.

فرودگاه بین المللی لیما اعلام کرد که به دلیل منع رفت و آمد شبانه ، این فرودگاه بسته شده است.

مرینو از زمان سرکوب روز شنبه و درخواست استعفا سکوت اختیار کرده است.

حوالی ساعت 2:00 بامداد (07:00 به وقت گرینویچ) یکشنبه ، دولت عکسی از جلسه مرینو با کابینه خود منتشر کرد ، اما در مورد زمان گرفتن این عکس شک و تردید به وجود آمد زیرا این وزیر بهداشت نشان می داد که ساعاتی قبل استعفا داده بود.

– گاز اشک آور – در مخالفت با مرینو ، رئیس سابق کنگره که روز سه شنبه به عنوان سومین رئیس جمهور پرو در چهار سال گذشته مسئولیت خود را آغاز کرد ، هزاران نفر روز شنبه به خیابان ها آمدند.

معترضان عمدتاً جوان در شهرهای مختلف برای مخالفت با آنچه کودتای پارلمانی علیه رئیس جمهور مخلوع ویزکارا می خوانند ، جمع شدند.

بزرگترین راهپیمایی در لیما هزاران نفر را به خود جلب کرد ، پلیس بار دیگر با استفاده از گاز اشک آور شلیک شده از هلی کوپترها معترضانی را که تهدید به راهپیمایی به سمت ساختمان کنگره بودند ، متفرق کرد.

آنها هنگام شعار دادن تابلوهایی با عنوان “مرینو ، تو رئیس جمهور من نیستی” و “فریبکار مرینو” را به همراه داشتند.

مقامات شهرداری در لیما روشنایی عمومی در Plaza San Martin را بر روی جمعیتی که در آنجا جمع شده بودند خاموش کردند.

این میدان مرکز اعتراضات در پایتخت بوده است.

گروهی از معترضین در حالی که گلدان ها و طبل ها را می زدند به منطقه اطراف خانه مرینو در شرق لیما نزدیک شدند.

اسقف اعظم Trujillo میگل Cabrejos از دولت خواست که وارد گفتگو شود و به حق اعتراض احترام بگذارد.

وی در بیانیه ای گفت: “گوش دادن و توجه به گریه ها و سر و صدای مردم برای بازیابی اعتماد به نفس ، آرامش و آرامش اجتماعی بسیار ضروری است.”

هنگامی که روز سه شنبه کار خود را آغاز کرد ، مرینو گفت که به تقویم انتخابات عمومی بعدی که برای 11 آوریل 2021 برنامه ریزی شده احترام می گذارد و در 28 ژوئیه 2021 ، روزی که قرار بود ماموریت ویزکارا پایان یابد ، قدرت را ترک خواهد کرد.

ویزارکارا از زمان جانشینی پدرو پابلو کوچینسکی ، بانکدار سابق وال استریت که به دلیل تهدید به استیضاح به دلیل ادعاهای فساد در سال 2018 مجبور به استعفا شد ، از حمایت گسترده مردمی برخوردار بود.

کنگره روز دوشنبه ویزارکارا را به دلیل اتهاماتی که در زمان فرمانداری منطقه Moquegua در سال 2014 از توسعه دهندگان به او لغو کرده بود ، استیضاح و برکنار کرد ، اتهامی که او رد می کند.