دیدگاه: محرک 3.0 یک بسته هدفمند و جامع برای تحریک رشد و بهبود اقتصادی است

توسط Chandrajit Banerjee

اقدامات هدفمند نیرمالا Sitharaman وزیر دارایی اعلام شده از طریق بسته محرک جامع در روز پنجشنبه تقویت کننده اقتصاد هند است که توسط همه گیری Covid-19 آسیب دیده است. 12 منطقه تحت عنوان “Atmanirbhar Bharat 3.0” در بخش های اصلی به خوبی مورد هدف قرار گرفته اند و قول می دهند با تقویت تقاضا ، سرمایه گذاری ها ، صادرات و ایجاد شغل ، موتورهای رشد اقتصاد را شروع کنند.

اندازه محرک زیر بسته 2.65 کرور روپیه است ، در حالیکه محرک اعلام شده توسط GoI و RBI تا به امروز به 29.87 روپیه کرور می رسد ، که 15 درصد از تولید ناخالص داخلی ملی را تشکیل می دهد. این بسته تمرکز زیادی بر انگیزش اشتغال جدید از طریق اقدامات گسترده در دو بخش رسمی و غیررسمی اقتصاد داشت.

طرح جدید “Atmanirbhar Bharat Rozgar Yojana” اقدامی خوشآمد است که فرصت های شغلی جدیدی را ایجاد می کند و به احتمال زیاد به سود کارگران خواهد بود. براساس این طرح ، کارمندان جدید تحت سازمان های ثبت شده سازمان صندوق تأمین کارمندان (EPFO) از مزایایی برخوردار خواهند شد ، از جمله پشتیبانی یارانه از طریق کمک های EPF. پیش بینی می شود این طرح 65٪ کارمندان و 95٪ موسسات بخش رسمی را تحت پوشش قرار دهد.

بعلاوه ، هزینه اضافی 10 هزار کرور در زمان نخست وزیری گریب کالیان یوژانا باعث افزایش اشتغال روستایی در بخش غیررسمی و تشویق رشد اقتصاد روستایی خواهد شد. اشتغال همچنین از طریق مشوق های زیربنایی و مسکن و هزینه ها از جمله 7.8 میلیون نفر از طریق نخست وزیر آواس یوجانا ایجاد می شود. این اقدامات در کنار هم پتانسیل زیادی برای افزایش اشتغال دارند.

این صنعت از اقدام Sitharaman برای تمدید طرح تضمین خط اعتباری اضطراری (ECLGS) تا 31 مارس 2021 استقبال می کند ، تا پشتیبانی نقدینگی از 26 بخش اقتصادی را تحت فشار قرار دهد ، از جمله مراقبت های بهداشتی ، شناسایی شده توسط کمیته Kamath با ارائه وثیقه رایگان و 100٪ وام های تضمینی این طرح که یک صنعت کلیدی از آن می پرسد ، این بخشهای کمبود منابع را که با بحران شدید نقدی دست و پنجه نرم می کنند ، فراهم می کند و آنها را قادر می سازد تا اشتغال خود را حفظ کنند و سایر بدهی ها را برآورده کنند ، تا زمانی که تقاضا بهبود یابد.

برای ایجاد انگیزه در تولیدات داخلی و صادرات در کشور ، انتظار می رود حرکت GoI برای گسترش طرح تشویقی مرتبط با تولید (PLI) که شامل سه بخش به 10 بخش قهرمان دیگر است ، باعث تقویت رقابت ، تشویق اشتغال داخلی شود.

این طرح اکنون بخشهایی از جمله قطعات خودرو و اتومبیل ، باتری شیمیایی پیشرفته سلول ، داروهای دارویی ، مواد غذایی ، منسوجات و محصولات مخابراتی و شبکه را پوشش می دهد. در کل این برنامه برای 5 سال آینده مبلغ 46/1 کرور RRO در نظر گرفته شده است.

بسته تدابیر اعلام شده همچنین شامل موارد ضروری برای بخش مسکن و املاک و مستغلات است. علاوه بر 8000 کروری که در سال جاری برای احیای بخش املاک و مستغلات اعلام شده بود ، 18000 کرور دیگر نیز تحت نخست وزیری آواس یوژانا اوربان (PMAY-U) اعلام شد که از طریق تخصیص اضافی و منابع بودجه اضافی جدای از مشاغل جدید ، این طرح از طریق ارتقا بخشهای بالادست و پایین دست مانند سیمان و فولاد در کشور ، پتانسیل مهمی برای ایجاد اثرات چند برابری در اقتصاد دارد.

این اقدامات محرک همچنین شامل انگیزه هایی برای جوان سازی بخشهای مهم ساخت و ساز و زیرساختی از طریق کمک به پیمانکاران و افزایش سهولت انجام کار از طریق اقداماتی مانند کاهش سپرده جدی پول (EMD) و امنیت عملکرد در مناقصه های دولتی بود.

بعلاوه ، اقدام وزیر دارایی برای ایجاد یک سکوی 10/1 روروکرونی برای تأمین مالی بدهی مازاد از طریق تزریق دارایی 6000 کرور در صندوق سرمایه گذاری و زیرساخت ملی (NIIF) موجب تسهیل تأمین مالی زیرساخت ها و تحریک توسعه زیرساخت ها خواهد شد. انتظار می رود این مشوق ها تأثیر چند بعدی بر بخشهای مختلف داشته باشد.

سایر اقدامات مهم اعلام شده در این بسته به موضوعات خاص در بخشهای مختلف پرداخته و نقاط اصلی درد اقتصاد را تحت پوشش قرار داده است. اقدامات گسترده ای مانند 3،000 کرور افزایش برای صادرات پروژه از طریق خطوط اعتباری تحت طرح توسعه اقتصادی و کمک اقتصادی هند (IDEAS). سرمایه گذاری اضافی بودجه برای هزینه های سرمایه ای و صنعتی در انرژی سبز ، تجهیزات دفاعی و غیره. حمایت روستایی از طریق تهیه کودهای یارانه ای به کشاورزان ؛ و اعطای تحقیق و توسعه 90000 کرور Rs به بخش بیوتکنولوژی برای تولید واکسن Covid-19 ، به مشاغل و سایر بخشهای تحت فشار کمک می کند تا فعالیت های خود را گسترش دهند و تقاضا را افزایش دهند.

به طور کلی ، اقدامات اعلام شده پیش از دیوالی کمک زیادی به حمایت و احیای رشد اقتصاد و تسریع بهبود اقتصادی خواهد کرد. بیشتر از همه ، آنها اعتماد به نفس را ایجاد می کنند که چالش های اقتصادی فعلی به طور استراتژیک برای کمک به صنعت برای غلبه بر شرایط همه گیر مورد بررسی قرار گرفته است.

(نویسنده مدیر کل کنفدراسیون صنعت هند (CII) است. نظرات بیان شده شخصی است.)