دونالد ترامپ هنوز 70 روز فرصت دارد تا در سراسر جهان ویران شود

توسط رابرت مالی و فیلیپ اچ گوردون


از بین چالش های بی شماری که رئیس جمهور منتخب جو بایدن هنگام تصدی مسئولیت با آن روبرو خواهد شد ، تعداد کمی از آنها به اندازه وارث کردن میراث رئیس جمهور ترامپ در بولدوزینگ نهادهای چند جانبه ، بر هم زدن توافقات بین المللی گذشته ، بهم ریختن هنجارها و تضعیف اتحاد های دیرینه دلهره آور خواهد بود.

آقای بایدن قول داده است که “انحراف” سیاست خارجی آقای ترامپ را ورق بزند. برخی از تغییرات ناشی از ترامپ به راحتی معکوس می شوند ، اما خنثی سازی بسیاری از آنها چالش برانگیز است و برخی از آنها به طور کامل پاک نمی شوند. آقای ترامپ ، که قبلاً نظم بین المللی را تضعیف کرده و ایالات متحده را منزوی کرده است ، اکنون مصمم است که از 10 هفته آخر ریاست جمهوری خود استفاده کند تا سیاست خارجی سوخته ای را دنبال کند که فقط کار آقای بایدن را سخت تر می کند و حتی دنیا را ترک می کند. در 20 ژانویه ثبات کمتری دارد.

چند کلمه در سخنرانی افتتاح آقای بایدن در مورد تعهد او به چند جانبه گرایی ، دیپلماسی و حقوق بشر لحن مناسبی را ایجاد می کند. در تاریخ 4 نوامبر ، دولت ترامپ رسماً ایالات متحده را از توافقنامه آب و هوایی پاریس خارج کرد ، اما آقای بایدن همانطور که قول داده است به راحتی می تواند در اولین روز ریاست جمهوری به آن بپیوندد. وی می تواند از خروج ما از سازمان بهداشت جهانی جلوگیری کند ، که تا ژوئیه 202 به اجرا در نمی آید. رئیس جمهور جدید همچنین می تواند سیاست کوبا ، رئیس جمهور باراک اوباما را بازگرداند ، تعهد ایالات متحده را به ناتو تأیید کند ، و جانشین حزب ترامپ و اغلب اوقات منصوبین فاقد صلاحیت.

اما فقط میوه های کم آویز وجود دارد ، مهمتر از همه به این دلیل است که دولت ترامپ بی وقفه تلاش کرده تا بسیاری از سیاست ها را تا حد ممکن معکوس کند.

ایران را به جایی ببرید که آقای بایدن قصد خود را برای پیوستن به توافق هسته ای سال 2015 به شرطی که تهران به پیروی کامل برسد ، اعلام کرد. احیای توافق دقیقاً همان چیزی است که دولت ترامپ سعی در جلوگیری از آن داشته است. این شرکت مصمم است تا دیوار به اصطلاح تحریم ایجاد کند که حتی در صورت پیوستن مجدد ایالات متحده به این معامله ، بازرگانی را از تجارت با ایران باز دارد ، بسته بندی مجدد تحریم های مربوط به هسته ای را به عنوان مجازات های مربوط به تروریسم انجام دهد تا حذف یک دولت دموکرات از نظر سیاسی پرهزینه باشد آنها به طور گسترده تر ، به نظر می رسید که دولت ترامپ در تلاش است هرگونه اعتقاد ایرانی را که می تواند توافق نامه ای با ایالات متحده از مشکلات سیاسی آمریکا زنده بماند ، از بین ببرد.

منطق مشابهی در مورد درگیری های اسرائیل و فلسطین وجود داشته است. طرح صلح پیشنهادی رئیس جمهور ترامپ در بدو ورود مرده بود ، بدون ورود فلسطینی ها تهیه و بدون هیچ گونه چشم داشتی از پذیرفتن آنها ، از آن رونمایی شد. هدف ابتکار عمل صلح آقای ترامپ نبود. پیشنهاد وی برای تغییر اساسی و پایدار نقطه شروع هرگونه مذاکرات صلح در آینده طراحی شده است. تصور کنید از یک مذاکره کننده اسرائیلی آینده خواسته می شود اصطلاحات سنتی تر برای راه حل دو کشور را تأیید کند ، دانستن آنچه که یک بار پیشنهاد شده است – از جمله حق الحاق 30 درصد از کرانه باختری – و ممکن است دوباره باشد.

آقای ترامپ همچنین مفاد بحث چین را تغییر داد. وی تعرفه های یک جانبه خود را با سختگیری در برابر چین برابر دانسته و پیشنهاد کرده است که چیزی کمتر از این ممکن است تسلیم شود – از نظر سیاسی وظیفه آقای بایدن در پایان دادن به یک جنگ تجاری دشوارتر از ضرر کشاورزان ، مصرف کنندگان و مالیات دهندگان آمریکایی است.

و اگر یک دولت بایدن با تمدید برنامه زمان بندی برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان ، تشدید شرایط و یا اصرار بر حفظ یک نیروی کوچک ضد تروریسم ، به دنبال بازنگری در مفاد توافق شده با طالبان است ، باید مجادله کند با یک جنبش شورشی افغان که قبلاً یک معامله سخاوتمندانه تر پیشنهاد شده بود و بیش از هر زمان دیگری قدرت قدرت ماندن در آمریکا را متقاعد کرده است. اگر طالبان ببیند که تقاضای اصلی خود ، حتی به طور موقت از بین رفته ، احتمالاً دست نخواهند نشست.

مراحلی وجود دارد که دولت بایدن می تواند برای غلبه بر برخی از این موانع انجام دهد. اگر ایران موافقت کند که توافق هسته ای را از سر بگیرد ، بایدن باید بتواند دوباره به آن بپیوندد و تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ را لغو کند ، خاطرنشان کرد که این تحریم ها با هدف سیاسی جلوگیری از بازگشت ایالات متحده به توافق انجام شده است. . هرگونه تحریم در مورد اهداف قانونی مرتبط با تروریسم یا دخالت های منطقه ای می تواند دوباره اعمال شود.

آقای بایدن می تواند رویکرد مشابهی را برای تعرفه های تجاری آقای ترامپ در چین به کار گیرد. رئیس جمهور جدید بجای استفاده از رویکرد پرهزینه و یکجانبه آقای ترامپ در قبال جنگ تجاری ، می تواند یک بررسی جامع از همه تعرفه ها را که شامل مشاوره نزدیک با متحدان آمریکایی در مورد بهترین راه برای مقابله با چین است ، آغاز کند. این امر منجر به روابط بهتر با این متحدان و همچنین اهرم های بیشتر برای گرفتن امتیازات قابل توجه از پکن خواهد شد.

در مورد اسرائیل ، آقای بایدن می تواند در اوایل اظهار داشت كه طرح ترامپ دیگر سیاست آمریكا نیست و بازگرداندن كمكهای آمریكا و گفتگو با فلسطینیان ، تکرار نظرات دیرینه – و پذیرفته شده بین المللی – در مورد راه حل مناسب دو کشور و صریح بیان می دارد که دولت وی با نتیجه ای که فلسطینی ها از حقوق برابر محروم شده اند ، مخالفت خواهند کرد.

حتی پس از انجام این اقدامات ، آقای بایدن هنوز می تواند متوجه شود كه برخی از خسارات وارده به سلف خود جبران ناپذیر است ، زیرا حماسه ترامپ تصویری از ایالات متحده را به عنوان خواسته دیگران و مطمئن نیست ، قلدری ، در عین حال غیر قابل اعتماد. نتیجه جسارت چین ، پریشان ساختن اروپا و ترک همه متحدان و دشمنان آمریکایی در مورد دوام تعهدات ما و اعتبار تهدیدات ما بوده است.

آقای بایدن همچنین باید با این واقعیت مقابله کند که چرخه اوباما به ترامپ تا بایدن کیفیت سرگردانی ، یو یو را در سیاست آمریکا که در آن مواضع یک رئیس جمهور می تواند به طور کامل توسط مقامات پاک شود و خدشه دار شود ، تأکید خواهد کرد. یکی دیگر. بسیاری از شرکای آمریکا در اصلاح ریشه ای آقای بایدن از رویکرد آقای ترامپ شاهد این نکته را می بینند که هر تغییری ، حتی تحولی که آنها استقبال می کنند ، می تواند زودگذر باشد.

آقای ترامپ تا 20 ژانویه در سمت خود خواهد ماند. امتناع وی از پذیرش ، جایگزینی ناگهانی وزیر دفاع خود (با شلیک های سطح بالاتری به احتمال زیاد در راه خود) و اعلام فروش تسلیحات جدید در خاورمیانه به عنوان و همچنین “سیل” تحریم های اضافی ایران همه نشان می دهد که او از آخرین روزهای حضور خود در کاخ سفید استفاده خواهد کرد تا تلاش کند تا مسیر بازگشت را برای آقای بایدن سخت تر کند.

آقای ترامپ ، فرمانده ارشد اردک لنگ ، می تواند به دنبال برداشتن همه نیروهای آمریکایی از افغانستان ، تسریع در کاهش نیروهای نظامی در آلمان ، انجام معاملات تسلیحاتی اضافی یا صدور ممنوعیت سفر برای همه اعضای حزب کمونیست چین باشد. وی می تواند حاکمیت اسرائیل را بر شهرک های کرانه باختری به رسمیت بشناسد یا گروه هایی مانند جنبش حوثی های یمن یا اخوان المسلمین مصر را به عنوان سازمان های تروریستی تعیین کند.

حتی جسورتر و آسیب رسانتر ، او می تواند به طور آشکار یا پنهانی به تأسیسات هسته ای ایران – یا دیگران برای این کار ، چراغ سبز حمله کند – بر اساس این نظریه که او به تنهایی می تواند مانع از آن شود که یک رئیس جمهور بایدن اجازه دهد ایران راهپیمایی هسته ای خود را از سر بگیرد. به عبارت دیگر ، قصور دیپلماتیک لزوماً هنوز تمام نشده است.

همه کارهایی که آقای ترامپ انجام داد نیازی به زندانی شدن نیست. تعامل وی با رهبر کره شمالی بد انجام شد و مذاکرات وی با طالبان مورد انتظار بسیاری قرار گرفت. اما در هر دو مورد ، او تابوهایی را که دیپلماسی آمریکا را مهار کرده بود ، به شکلی خرد کرد. افزایش او در رویارویی با ایران خطرناک بود ، اما بیزاری کلی او از درگیری های نظامی خارج از کشور سالم بود.

در میان لاشه هواپیمایی که سیاست خارجی او بوده است ، اینها چیزهای باریک است. آقای بایدن این فرصت را دارد که میراث آقای ترامپ را پشت سر بگذارد ، اما ممکن است نتواند همه آسیب ها را برطرف کند. کار برای انجام این کار نمی تواند خیلی زود شروع شود.