در هفته حیات وحش ، هند 1000 کیلومتر مربع از “مناطق حفاظت شده” خود را از این کار مطلع نمی کند

(این داستان در اصل در ظاهر شد در 16 نوامبر سال 2020)

دهلی نو: در یک پیشرفت کنایه آمیز ، هیئت ملی حیات وحش (NBWL) – نهاد اوج که پروژه هایی را که از نظر مقدسات قانونی پناهگاه های حیات وحش و پارک های ملی تأیید می کند – در “هفته حیات وحش” در ماه گذشته توصیه کرد ، اطلاع رسانی و انحراف از بیش از 1000 کیلومتر مربع از “مناطق حفاظت شده” و فعالیتهای مجاز که به راحتی در خارج از چنین مناطق سبز واقع شده است.

‘هفته حیات وحش’ هر ساله بین 2 تا 8 اکتبر برگزار می شود تا تلاش های حفاظت از گیاهان و جانوران در کشور را تقویت کند.

تصمیم هیئت مدیره در مورد علامت گذاری و انحراف در “مناطق حفاظت شده” ، که در جلسه کمیته دائمی آن در 5 اکتبر گرفته شد ، شامل پناهگاه حیات وحش هاستیناپور در اوتار پرادش ، پارک ملی موکوندرا در راجستان و ذخیره گاه حفاظت باهو در منطقه جامو است.

تجزیه و تحلیل ابتکار قانونی جنگل و محیط زیست (LIFE) نشان داد که این اقدام در میان بزرگترین نشانه های “مناطق حفاظت شده” در کشور در چند وقت اخیر بوده است. به عبارت ساده ، مناطق “اعلام نشده” نمی توانند با موارد مجاز و مجازات قانونی مانند مناطق “اعلام شده” محافظت شوند و بنابراین برای حیوانات وحشی بسیار آسیب پذیر است.

هیئت مدیره ، به منظور منطقی سازی مرز پناهگاه حیات وحش هاستیناپور ، حذف تقریباً 47٪ از مساحت آن (978 کیلومتر مربع) را از زمین اصلی اعلام شده 2073 کیلومتر مربع از هر دو ساحل چپ و راست رودخانه گانگا در UP تصویب کرد. برای مقیاس ، این بیش از کل منطقه Kanha Tiger Reserve (بیش از 917 کیلومتر مربع) است.

ریتویک دوتا ، وکیل محیط زیست ، با اشاره به تصمیم کمیته دائمی NBWL ، گفت: “حذف این میزان تأثیر قابل توجهی بر کل اکوسیستم رودخانه حرم خواهد گذاشت. ناراحت کننده است که حتی در هفته ای که قرار است حفاظت از حیات وحش در اولویت باشد کمیته دائمی اعلامیه دفع چنین مناطقی از PA را تصویب کرد.

دوتا با تأکید بر کنایه از چنین تصمیمی گفت: “اگر NBWL نتواند جلوی تخریب حیات وحش در” هفته حیات وحش “را بگیرد ، وقت آن است که یا حقه” هفته حیات وحش “را کنار بگذاریم یا” ایستاده “را کنار بگذاریم کمیته هیئت مدیره. ”

کمیته دائمی ، به ریاست وزیر محیط زیست اتحادیه ، در حال حاضر تنها از دو عضو غیر رسمی تشکیل شده است – HS Singh ، رئیس محافظ اصلی سابق جنگل ، گجرات و R Sukumar از موسسه علوم هند.

عضو کمیته HS Singh ، در مورد تصمیم برای عدم اطلاع رسانی به منطقه وسیعی از HWS ، گفت: “منطقه توصیه شده برای اخطار رسانی عمدتا زمین های غیر جنگلی است. این سالها برای کشاورزی و مسکن استفاده می شود. ایده این است که مرزهای حرم را منطقی کنیم تا بتواند طبق قانون از آن محافظت کند. منطقه جنگلی داخل حرم مقدس برای اطلاع رسانی توصیه نشده است. مناطق جنگلی همچنان بخشی از HWS خواهند بود. ”

اگرچه کمیته گفته است که دولت UP برای افزودن 187 کیلومتر مربع مساحت به پناهگاه اقدامی انجام می دهد یا آن را به عنوان “منطقه حساس به محیط زیست” (ESZ) اعلام می کند ، اما اعلامیه ESZ به معنای سطح محافظت بسیار کمتری به عنوان فعالیت هایی است که در چنین مناطقی برای حیات وحش مضر است.

LIFE در تجزیه و تحلیل خود پرچم گذاری کرد که تصمیم به اطلاع رسانی خلاف مقررات دیوان عالی کشور است که در سال 2000 عدم اطلاع رسانی از هر پارک ملی ، جنگل و پناهگاه مقدس را ممنوع کرده بود.

سایر تصمیمات هیئت مدیره شامل انحراف زمین PA (پارک ملی Mukundra) برای توسعه هشت خط بزرگراه ملی در راجستان است. علاوه بر این ، یکی از پیشنهادهای مورد بررسی کمیته در 5 اکتبر ، توسعه زیرساخت های قضایی برای دادگاه عالی جامو و کشمیر بود. مکان پیشنهادی این پروژه در ذخیره گاه باهو در منطقه جامو است.

دوتا گفت: “مسئله این است كه اگر حتی” مناطق حفاظت شده “را حتی برای زیرساخت های دادگاه های عالی از دست بدهیم ، هدف از آنها این نیست كه آنها را تحت عنوان” PA “معرفی كنیم.