خلیفه بن سلمان آل خلیفه: نخست وزیر دیرینه بحرین شاهزاده خلیفه بن سلمان آل خلیفه در 84 سالگی درگذشت

دبی: خلیفه بن سلمان آل خلیفه ، شاهزاده بحرین ، یکی از باسابقه ترین نخست وزیران جهان که دهه ها دولت کشور جزیره خود را رهبری کرد و از اعتراضات بهار عربی 2011 که خواستار برکناری وی به دلیل ادعاهای فساد بود ، جان سالم به در برد ، چهارشنبه درگذشت. او 84 ساله بود.

خبرگزاری دولتی بحرین مرگ وی را اعلام کرد و گفت که وی بدون توضیح بیشتر درمورد درمان در کلینیک مایو تحت درمان بوده است.

قدرت و ثروت شاهزاده خلیفه در همه جای این کشور کوچک در سواحل عربستان سعودی محل استقرار ناوگان 5 نیروی دریایی ایالات متحده دیده می شود. پرتره رسمی وی ده ها سال در کنار حاکم کشور به دیوارها آویزان بود. او جزیره اختصاصی خود را داشت که در آن با بزرگان خارجی ملاقات کرد ، کامل با یک مارینا و پارکی که دارای طاووس بود و غزال در محوطه آن پرسه می زد.

این شاهزاده سبک قدیمی تری از رهبری خلیج فارس را نشان می داد ، سبکی که حمایت و پشتیبانی از خانواده آل آل خلیفه سنی را اعطا می کرد. این سبک در اعتراضات سال 2011 توسط اکثریت شیعه جزیره و دیگران ، که علیه او به دلیل ادعاهای فساد طولانی مدت پیرامون حکومت او تظاهرات می کردند ، به چالش کشیده شد.

در سال های اخیر هرچند از قدرت و ضعف کمتری برخوردار بود ، اما ماشین سازی او همچنان به عنوان نسل جدیدی که اکنون به دنبال قدرت هستند ، توجهات را در پادشاهی جلب کرد.

کریستین اسمیت دیوان ، دانشمند ارشد مقیم موسسه کشورهای عربی خلیج عرب مستقر در واشنگتن ، گفت: “خلیفه بن سلمان نماینده محافظ قدیمی بیش از سن و سن بود.” “او نمایانگر درک اجتماعی قدیمی بود که ریشه در امتیاز سلطنتی داشت و از طریق حمایت شخصی ابراز می شد.”