خان: عمران خان از قضات دادگاه عالی می خواهد تا دموکراسی را در پاکستان نجات دهند، می گوید “شما آخرین امید ما هستید”

عمران خان، نخست‌وزیر سابق، روز چهارشنبه از قضات دادگاه عالی برای نجات دموکراسی در پاکستان درخواست کرد و گفت: «شما آخرین امید ما هستید»، در میان احتمال ممنوعیت حزب سیاسی‌اش در پی حملات هوادارانش به تأسیسات نظامی. خان 70 ساله در یک خطاب به ملت از طریق رسانه های اجتماعی همچنین گفت که سرکوب گسترده حزب تحریک انصاف پاکستان ادامه دارد و رژیم “کل رهبری و حتی کسانی را که حتی یک نفر نیستند زندانی کرده است. بخشی از حزب.”

خان با اشاره به بالاترین قوه قضائیه گفت: شما آخرین امید ما هستید.

خان در ادامه گفت: “قضات دادگاه عالی، ملت به شما نگاه می کند و اتحاد شما برای مردم بسیار مهم است. اکنون به شما بستگی دارد که این کشور را نجات دهید و برای آن موضع گیری کنید زیرا پاکستان در حال تبدیل شدن به یک جمهوری موز است.” گزارش می دهد که اتصال اینترنتی اقامتگاه زمان پارک وی قطع شده است.

خان، که در پی خشونت های گسترده حامیانش در اوایل ماه جاری با گرما مواجه است، همچنین پیشنهاد گفت و گو کرد و گفت که آماده تشکیل کمیته ای برای گفتگو با “هرکسی که امروز در قدرت است” است.

“من این کمیته را تشکیل می دهم و دو چیز می گویم: اگر آنها به کمیته بگویند که راه حلی دارند و کشور بدون من می تواند بهتر کار کند. یا به کمیته بگویند پاکستان از برگزاری انتخابات در ماه اکتبر چه سودی خواهد داشت. ما را متقاعد کنید که این دو مورد است.» وی افزود: فردا کمیته را اعلام می کنم.

در 9 مه، پس از دستگیری خان توسط تکاوران شبه نظامی، اعتراضات خشونت آمیزی آغاز شد. کارگران حزب او دوازده تاسیسات نظامی از جمله خانه فرمانده سپاه لاهور، پایگاه هوایی میانوالی و ساختمان آی اس آی در فیصل آباد را تخریب کردند. مقر ارتش در راولپندی نیز برای اولین بار مورد حمله اوباش قرار گرفت. پلیس تعداد کشته شدگان درگیری های خشونت آمیز را به 10 نفر اعلام کرد.

خان گفت: «آنها از آتش سوزی در خانه فرمانده سپاه لاهور سود بردند و از آن برای سرکوب PTI استفاده کردند… سرکوبی که هرگز در تاریخ کشور دیده نشده است. او مدعی شد که مقامات کل رهبری حزب او و حتی کسانی را که حتی عضوی از حزب نیستند زندانی کرده اند. “فقط یک راه وجود دارد، اینکه آنها کلمات جادویی “من PTI را ترک می کنم” را به زبان می آورند… آیا این یک شوخی است؟ خان پرسید.

چند تن از رهبران حزب تحریک انصاف، از جمله شیرین مزاری، وزیر سابق حقوق بشر سابق و فواد چودری، وزیر سابق اطلاعات، با احساس گرما در روندهای قانونی، حزب را ترک کردند.

خان گفت که خروج مزاری از سیاست نه تنها برای حزب او بلکه برای کل کشور و دموکراسی آن ضرر بود.

خان گفت: «در حال حاضر بیش از 10000 کارگر ما در زندان هستند.

خان گفت که حامیان او اکنون از حضور در رسانه ها می ترسند، زیرا می ترسند دستگیر شوند و به زندان انداخته شوند.

خان گفت: “من به مردمم گفته ام که مخفی شوند. من به کارگران و کارمندانم می گویم که نیازی به بیرون آمدن شما نیست. در خانه های خود نمانید، پنهان شوید.”

خان گفت که این ظلم باعث از بین رفتن حزب او نمی شود بلکه در واقع محبوبیت آن را افزایش می دهد.

او گفت: “آنطور که آنها گردن می گیرند و آنها را مجبور به ترک PTI می کنند. شما برای این به دنیا نیامده اید… وقتی ملت در مقابل ترس سرش را خم می کند، آن ملت ها می میرند.”

وی افزود: “من برای آنها آماده نشسته ام، هر زمان که آنها برای من بیایند. من هر روز آماده هستم.”

اظهارات وی ساعاتی پس از آن بیان شد که خواجه آصف، وزیر دفاع، گفت که دولت در حال بررسی ممنوعیت احتمالی حزب خان در پی حملات هواداران وی به تاسیسات نظامی است.

آصف به خبرنگاران گفت: «تصمیم (برای ممنوعیت PTI) هنوز گرفته نشده است، اما مطمئناً بررسی در جریان است.

وی اما گفت: در صورتی که دولت در نهایت تصمیم به ممنوعیت حزب حاکم سابق بگیرد، موضوع برای تصویب به مجلس ارجاع خواهد شد.

او همچنین از خان به خاطر محکوم نکردن حملات به تأسیسات نظامی انتقاد کرد.

«تاکنون (عمران) محکوم نکرده است [the violence] با کلمات روشن می گوید نمی دانستم، بود [in custody]. تلفنش را داشت […] او تکرار کرد که این واکنش قابل انتظار بود و در صورت دستگیری دوباره تکرار خواهد شد.»

آصف مدعی شد که خرابکاری تأسیسات نظامی در سراسر کشور در 9 مه «حملات هماهنگ شده» بود که توسط خان برنامه ریزی شده بود.

او گفت: “شواهد زیادی وجود دارد و افراد آنها به خود می گویند که از قبل در این مورد به آنها اطلاع داده شده است.” من احساس می کنم که مبارزات یک ساله او … همه برنامه های او شکست خورد و این آخرین حرکت او علیه نیروهای مسلح بود.

با این حال، رهبر حزب تحریک انصاف، وکیل علی ظفر گفت که این حزب این ممنوعیت را در دادگاه به چالش می کشد، زیرا یک حزب سیاسی نمی تواند منع شود. او به رسانه ها گفت که وقتی در دهه 1960 ممنوعیتی برای جماعت اسلامی وضع شد، توسط قاضی عالی وقت، آلوین رابرت کورنلیوس کنار گذاشته شد.

ظفر گفت: “از مدت ها قبل تلاش هایی برای ممنوعیت جماعت اسلامی انجام شد. شورای عالی امنیت گفته بود که شما نمی توانید یک حزب سیاسی را ممنوع کنید و تشکیل حزب حق همه است.”

خان در آوریل سال گذشته پس از از دست دادن رای عدم اعتماد به رهبری خود از قدرت برکنار شد، که به گفته وی بخشی از توطئه ای به رهبری ایالات متحده بود که وی را به دلیل تصمیمات مستقل سیاست خارجی خود در مورد روسیه، چین و افغانستان هدف قرار داده بود.