خان: شاه محمود قریشی دستیار نزدیک عمران خان در پی ناآرامی های پاکستان دستگیر شد

شاه محمود قریشی وزیر خارجه سابق پاکستان و از دستیاران نزدیک عمران خان، نخست وزیر مخلوع پاکستان، روز پنجشنبه در بحبوحه تشدید ناآرامی های سیاسی که حداقل هشت کشته برجای گذاشته و منجر به استقرار ارتش در پایتخت این کشور و استقرار ارتش شده است، دستگیر شد. سه استان ویدئویی که توسط حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) در توییتر به اشتراک گذاشته شده است، مردانی با لباس شخصی را نشان می دهد که او را می برند و در حالی که او قبل از خروج از محلی که در آن بازداشت شده بود، برای کارگران حزب دست تکان می دهد.

تحریک انصاف مدعی شد که قریشی 66 ساله در ساعات اولیه روز پنجشنبه توسط پلیس اسلام آباد دستگیر و به “محل نامعلومی” منتقل شد.

دستگیری او دو روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای شبه نظامی، رئیس حزب تحریک انصاف و نخست وزیر سابق خان را به دستور مقامات دفتر ملی پاسخگویی (NAB) که روز سه شنبه وارد اتاقی در دادگاه عالی اسلام آباد شدند، بیرون کردند.

دادگاه مبارزه با فساد روز چهارشنبه نخست وزیر سابق 70 ساله را به مدت هشت روز در بازداشت فیزیکی به ناظر مبارزه با فساد فرستاد.

دستگیری دراماتیک خان در روز سه‌شنبه موجب تظاهرات خشونت‌آمیز گسترده در سراسر پاکستان شد که منجر به کشته شدن حداقل هشت نفر و زخمی شدن نزدیک به 300 نفر دیگر در درگیری‌های بین معترضان و سازمان‌های مجری قانون شد و مقامات را واداشت تا ارتش را در اسلام‌آباد پایتخت این کشور و همچنین در پنجاب مستقر کنند. ، استان های خیبر پختونخوا و بلوچستان روز چهارشنبه برای حفظ نظم و قانون.

شهباز شریف، نخست وزیر، روز چهارشنبه در یک سخنرانی خطاب به ملت گفت که اقدامات سختگیرانه ای علیه “دشمنان دولت” اتخاذ خواهد شد، زیرا او حزب تحریک انصاف خان را به دلیل خشونتی که پس از دستگیری وی در پرونده فساد القادر تراست، کشور را فرا گرفت، مورد انتقاد قرار داد.

نخست وزیر گفت: “با اشرار با دست های آهنین برخورد خواهد شد. آنها طبق قانون مجازات خواهند شد.” او گفت: “آنها به گونه ای به اموال حساس حمله کردند که گویی دشمن هستند. من هرگز چنین صحنه های دلخراشی را ندیده ام… ما به کسی اجازه توطئه نمی دهیم. ما نمی گذاریم برنامه پلید آنها به نتیجه برسد.”

سخنرانی وی پس از ریاست جلسه کابینه انجام شد که تصمیم به استقرار ارتش در پنجاب، خیبر پختونخوا و اسلام آباد پایتخت گرفت.

گزارش ها نشان می دهد که لاهور و پیشاور با حوادث آتش سوزی و تیراندازی با بدترین وضعیت روبرو بوده اند.

شریف ساعاتی پس از آن که ارتش پاکستان به حامیان خان سابق نسبت به «تقابلی شدید» در پی حملات به تأسیسات خود هشدار داد، خطاب به ملت گفت و تأکید کرد که به کسی اجازه نخواهد داد که قانون را در دستان خود بگیرد در حالی که 9 می را به عنوان «فصل سیاه» توصیف کرد. “در تاریخ کشور.

طرفداران خان که از دستگیری رهبر خود در یک پرونده فساد در روز سه شنبه خشمگین بودند، روز چهارشنبه به مقر عمومی ارتش یورش بردند. آنها هنگام حمله به خودروها و تاسیسات نظامی، محل اقامت فرمانده سپاه لاهور را به آتش کشیدند.

روابط عمومی بین‌سرویس (ISPR)، شاخه رسانه‌ای ارتش روز چهارشنبه در بیانیه‌ای کوتاه گفت: «ما به کسی اجازه نمی‌دهیم که قانون را به دست بگیرد».

ISPR گفت که این بدخواهان از یک سو احساسات ملت را برای دستیابی به “اهداف محدود و خودخواهانه” خود برمی انگیزند و از سوی دیگر مردم را فریب می دهند و همچنان اهمیت ارتش را برجسته می کنند.

در این بیانیه آمده است: «این مصداق نفاق است.

شاخه رسانه‌ای ارتش گفت که «این گروه با ردای سیاسی» کاری را انجام داده‌اند که دشمنان نتوانسته‌اند در ۷۵ سال انجام دهند، همه آن‌ها «در شهوت قدرت».

در این بیانیه آمده است: نهم ماه مه به دلیل «هدف قرار دادن اموال و تأسیسات ارتش» توسط معترضان پس از دستگیری خان، به عنوان یک «فصل سیاه» در تاریخ یاد خواهد شد.

حزب تحریک انصاف قبلاً اعلام کرده است که تا زمان آزادی خان به اعتراضات ادامه خواهد داد.

یکی دیگر از رهبران ارشد حزب تحریک انصاف فواد چودری روز چهارشنبه در حالی که از ساختمان دادگاه عالی بیرون می آمد، توسط پلیس دستگیر شد، جایی که بیش از 12 ساعت در تلاش برای فرار از دستگیری قریب الوقوع خود به آنجا پناه برده بود.

چادری بامداد چهارشنبه در دادگاه حاضر شد، زیرا می دانست که مقامات اجرای قانون منتظر بازداشت او هستند. روزنامه اکسپرس تریبون گزارش داد که علیرغم ماندن در دادگاه عالی در طول روز، او در نهایت اواخر عصر بازداشت شد.

بر اساس گزارشی در روزنامه داون، حزب تحریک انصاف بیانیه ISPR را رد کرده و آن را “برخلاف واقعیات” و “بر اساس درک ضعیف از واقعیت های زمینی” خوانده است.

در این بیانیه آمده است: «این بیانیه مجموعه ای غم انگیز از نفرت و روایت های مبتنی بر انتقام علیه قابل اعتمادترین، محبوب ترین و بزرگترین حزب سیاسی پاکستان است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار صلح در پاکستان شد.

به گفته فرحان حق، معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل، گوترش از همه طرف‌ها خواسته است که به حق تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارند و بر لزوم احترام مجریان قانون در حین اجرای آن علیه خان تاکید کرده است.

به نقل از جئو نیوز، سخنگوی این سازمان گفت: «دبیر کل از مقامات می‌خواهد که به روند عادلانه و حاکمیت قانون در دادرسی علیه نخست‌وزیر سابق خان احترام بگذارند».

روز چهارشنبه، خان در دادگاه شماره 1 ضد پاسخگویی به ریاست قاضی محمد بشیر، همان قاضی که نواز شریف نخست وزیر سابق و دخترش مریم را در یک پرونده فساد مالی در لندن محکوم کرده بود، معرفی شد.

دادگاه در حکم خود، خان را برای هشت روز بازداشت به NAB تحویل داد. در این جلسه، وکلای NAB از دادگاه خواستند تا 14 روز بازداشت خان را برای بررسی اتهامات علیه وی در پرونده القادر تراست که در آن وی به غارت 50 میلیارد روپیه از خزانه ملی متهم است، صادر کند. اما وکیل خان با این ادعا مخالفت کرد و از قاضی خواست که او را به دلیل ساختگی اتهامات آزاد کند.

خان در اظهارات خود به دادگاه پاسخگویی گفت که از جان خود بیمناک است. او گفت: «24 ساعت است که به دستشویی نرفته‌ام.

خان با اشاره به یکی از شاهدان پرونده پولشویی نخست وزیر شهباز شریف که سال گذشته بر اثر ایست قلبی درگذشت، گفت: «می ترسم به سرنوشت «مقصود چاپرسی» دچار شوم. حزب خان مرگ این شاهد را “ممکن” نامیده بود.

به طور جداگانه، دادگاه ناحیه و جلسات، خان را در پرونده توشاخانا متهم کرد. قاضی همایون دلاور این جلسه را در دادگاه موقتی که در مهمانسرای پلیس جدید به همراه ATC شماره 1 تشکیل شده بود، برگزار کرد.

خان در دادگاه حضور داشت و هنگام خواندن اتهامات خود را بی گناه دانست. به گزارش کانال ژئو نیوز، او همچنین از امضای اسناد دادگاه خودداری کرد.

این پرونده سال گذشته توسط کمیسیون انتخابات پاکستان بایگانی شد و خان ​​در ماه های گذشته از چندین جلسه استماع خودداری کرده بود. اتهامات مربوط به این ادعا است که خان درآمدهای فروش را از هدایای دولتی پنهان کرده است.

خان در ماه آوریل پس از از دست دادن رای عدم اعتماد به رهبری خود از قدرت برکنار شد، که به گفته وی بخشی از توطئه ای به رهبری ایالات متحده بود که او را به دلیل تصمیمات مستقل سیاست خارجی خود در مورد روسیه، چین و افغانستان هدف قرار می داد.

او تنها نخست وزیر پاکستان است که با رای عدم اعتماد در پارلمان برکنار شده است.