جوایز ET: به گفته رهبران صنعت، اقتصاد 5 دلاری بدون افزایش سرعت سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی امکان پذیر نیست

جوایز اکونومیک تایمز برای تعالی شرکتی میزبان بحث برخی از تیزبین ترین ذهن های هند بود. موضوع: احیای سرمایه بخش خصوصی: کلید رشد 8 درصدی. در پنل آمیتاب کانت، شرپا هندی G20 حضور داشتند. عدی کوتاک، مدیر عامل بانک کوتاک ماهیندرا؛ ساجان جیندال، رئیس گروه JSW؛ پریتا ردی، نایب رئیس بیمارستان های آپولو؛ و سانجیو مهتا، مدیرعامل هندوستان یونیلور. گزیده های ویرایش شده:

آیا رشد 8 درصدی هدف واقعی برای هند است؟

کانت: طی پنج سال مالی آینده، تا حد زیادی پیش‌بینی می‌شود که رشد هند در حدود 6.8 درصد باشد. اگر هند باید به یک اقتصاد 5 تریلیون دلاری و متعاقباً 10 تریلیون دلاری تبدیل شود و درآمد سرانه هندی ها را افزایش دهد، باید در یک دوره زمانی طولانی (سه دهه) سالانه حداقل 8 درصد رشد کند. بخش خصوصی در واقع سرعت سرمایه گذاری ها را تسریع می کند. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در هند باید افزایش یابد. در حال حاضر حدود 29 درصد است. اما در سال 2004 بین 35 تا 36 درصد بود.

من فکر می کنم که ارواح حیوانی بخش خصوصی باید در حال حاضر به این مناسبت قیام کنند… همه خطرات را بپذیرند. اگر در سه تا چهار سال گذشته به گذشته نگاه کنید، در واقع تنها سه یا چهار گروه بزرگ بخش خصوصی ریسک سرمایه گذاری را پذیرفته اند.

بخش بزرگی از داستان سرمایه گذاری ما نیز بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) است. از سال مالی 21، ارقام FDI کاهش یافته است. آیا نگران هستید که جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به هند بیشتر کاهش یابد؟

کوتاک: شما شاهد کاهش قابل توجهی در سایر نقاط جهان بوده اید، ارزش گذاری ها به ویژه در برخی از حوزه های نوپا و فناوری اصلاح شده است. بنابراین، کاهش سرعت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بسیار بیشتر به رویدادهایی مرتبط است که احتمالاً سرمایه‌گذاری‌های زیادی در اطراف آن‌ها با ارزش‌های بسیار بالا انجام شده است. اما، اگر به موقعیت امروز هند در صحنه جهانی نگاه کنید، هند ژئوپلیتیک یا اقتصاد خود را به طرز درخشانی مدیریت کرده است… مکان های زیادی در سیاره زمین وجود ندارد که ثباتی را که هند امروز دارد، ایجاد کند… برخی از بزرگترین حاکمیت ها و حاکمیت ها صندوق‌های بازنشستگی در سراسر جهان می‌خواهند در مقیاس و اندازه بیایند.

چرا نمی توانیم شاهد ورود ارواح حیوانی به هند بزرگتر باشیم؟ و این چالش ماست، آقای کانت. مطمئن باشید، بخش خصوصی به این مناسبت خواهد رسید – به آنها زمان بدهید و لطفاً افزایش مالیات را پیشنهاد نکنید. کانت: ما گفته‌ایم که در دو سال و نیم گذشته در اوج این رونق بزرگ سرمایه بخش خصوصی بوده‌ایم. وقت آن است که ما واقعاً آن را انجام دهیم. هند باید ظرف پنج سال به یک اقتصاد بسیار کارآمد تبدیل شود. و این مستلزم آن است که قوانین، مقررات، رویه‌های بیشتری را کنار بگذاریم – و ایالت‌ها واقعاً عمل کنند. برای رشد دو رقمی هند به حدود 10 ایالت هند نیاز دارید تا 8 درصد رشد کند.

آیا روایت ساخت، داستان خدمات را که تاکنون در هند قوی بوده است، تحت تأثیر قرار می دهد؟

مهتا: این یک داستان “یا یا” نیست. برای ما در هند، باید یک داستان «و» باشد. خدمات یک بستر بسیار قوی است و باید رشد کند. تولید، که امروزه کمتر از 20 درصد است، باید تا جایی در مجاورت 24-25 درصد حرکت کند. ما در مورد ایجاد مشاغل انبوه صحبت می کنیم و تأثیر جانبی تولید بسیار زیاد است.

میزان استفاده از ظرفیت در سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 200 واحد افزایش یافته است. پیشنهادهای جدیدی که CMIE دنبال می کند در سه ماهه گذشته 3 تریلیون بوده است که 92 درصد آن در بخش خصوصی است. و این 2.7 برابر بیشتر از میانگین 11 فصل گذشته است. فکر نمی کنم ریسک پذیری هیچ تولیدکننده ای در کشور پایین نیامده است. و در پایان، باید به یاد داشته باشیم که نباید به دوران سرمایه گذاری بی پروا و وام دهی بی پروا برگردیم. اگر بر اساس تقاضا باشد، دلیلی نمی بینم که سرمایه گذاری در تولید یا سرمایه گذاری در ظرفیت بالا نرود.

آقای جیندال، با قانون چیپس، قانون کاهش تورم، آیا صنایع به ایالات متحده منتقل نمی شوند؟

جندال: امروزه، جهانی‌سازی مانند روش‌های قدیمی انجام کسب‌وکار به اقتصاد خود بازگشته است. هند در حال انجام همین کار با طرح PLI (انگیزه مرتبط با تولید) است. من فکر می کنم که مزایای آن در سال های آینده به وضوح نمایان خواهد شد.

آیا قبول دارید که ما به اندازه کافی برای وارد کردن زنان به نیروی کار انجام نداده ایم؟

ردی:
در بسیاری از صنایع، اعم از مراقبت های بهداشتی، خدمات فناوری اطلاعات و بانکداری، زنان زیادی وجود دارند. بنابراین من فکر می کنم که آنها توانمند هستند و برای اقتصادی که باید رشد کند، زنان باید وارد نیروی کار شوند.

از دیدگاه MNC، آیا متقاعد کردن هیئت مدیره خود برای سرمایه گذاری در هند برای مدیران عامل بسیار دشوار است؟

مهتا: هند امروز بزرگترین تجارت یونیلور از نظر حجم است. و در چند سال دیگر، به بزرگترین تجارت یونیلور از نظر ارزش تبدیل خواهد شد. از دیدگاه یونیلور، اولویت اول هند است و یونیلور نیز از این قاعده مستثنی نیست. شور و شوق زیادی نسبت به هند وجود دارد و وظیفه ما این است که این پتانسیل را به واقعیت تبدیل کنیم.

بسیاری استدلال می کنند که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تولید به اندازه ای که باید به هند منتقل نمی شود. چه کار باید بکنیم؟

کانت: هند باید تمام سیلندرها را شلیک کند. کشور بزرگی مانند هند که از 24 کشور اروپا بزرگتر است، نمی تواند تنها با خدمات رشد کند. تولید باید 25 درصد از تولید ناخالص داخلی هند را برای ایجاد شغل تشکیل دهد. بهره وری کشاورزی بسیار پایین است، باید افزایش یابد و هند باید با شهرنشینی رشد کند. و من فکر می کنم که همه اینها ارتباط نزدیکی با ایجاد زیرساخت های با کیفیت دارد.

داده‌های RBI نشان می‌دهد که پروژه‌های سرمایه‌گذاری بزرگ با بیش از 5000 کرور سرمایه‌گذاری در دهه گذشته کاهش قابل توجهی داشته‌اند. آیا باید استنباط کنیم که کوچک زیبا است، و آیا این باید استراتژی جدید capex ما باشد؟

کوتاک: من فکر نمی کنم که یا یا باشد. من فکر می‌کنم که ما واقعاً نیاز داریم که شرکت‌های کوچک و متوسط ​​(شرکت‌های کوچک، کوچک و متوسط) خود را رشد دهیم… باید این کار را در مورد اصول سهولت انجام کسب‌وکار حتی بیشتر آسان کنیم. ما پیشرفت هایی در این زمینه داشته ایم اما راه زیادی در پیش داریم. من با آقای کانت تمایل او برای رشد بسیار بالاتر را در میان می گذارم، اما ما باید عواملی را برای آن فراهم کنیم. این یک تجارت بزرگ است، MSME و بانکداری و بخش مالی است. ساجان جیندال اینجاست. اگر آقای جیندال بخواهد دارایی 50000 کرور روپیه ای در هند به دست آورد، باید بتوانید برای آن سرمایه مالی در هند بودجه دریافت کنید.

آقای جیندال، شما می دانید که همه در مورد پایداری زیست محیطی صحبت می کنند. چه کسی هزینه آن را پرداخت می کند – بخش خصوصی، بخش دولتی، یا باید آژانس های چندجانبه مانند صندوق بین المللی پول باشند؟

جندال: تغییر اقلیم یک چیز واقعی است. بنابراین، انرژی باید پایدار شود. همه مشاغل ما متأسفانه انتشار دهنده دی اکسید کربن بسیار سنگینی هستند، چه فولاد، چه برق و چه سیمان.

فرآیند فکری اساسی من این است که در نهایت، این اقتصاد است که همه چیز را هدایت می کند. یک چیز کاملا واضح است، مشتری قرار نیست برای این همه هزینه اضافی (تولید فولاد سبز) هزینه کند. در هند، ما به عنوان یک صنعت، باور نداریم که دولت بتواند برای این نوع چیزها هزینه کند. ممکن است نوعی یارانه متقابل وجود داشته باشد که احتمالاً ممکن است اتفاق بیفتد، جایی که آنها مالیات بیشتری بر زغال سنگ وضع کنند و سپس به برخی صنایع یارانه بدهند. ما باید خودمان را حفظ کنیم و راه های خود را برای سبز شدن ایجاد کنیم.

چرا وقتی صحبت از سرمایه تحقیق و توسعه به میان می آید، حتی به برخی از بازارهای در حال ظهور نزدیک نیستیم؟

ردی: من فکر می کنم در طول سال های گذشته اتفاقی که افتاده است، به نوعی، بقا است. بنابراین تمام سرمایه برای راه اندازی یک کسب و کار، راه اندازی و موفقیت آن بود. اما اکنون در زمانی هستیم که تحقیق و توسعه بسیار مهم شده و سرمایه در دسترس است. و این مانند سرمایه گذاری برای آینده است. اگر اکنون سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه را شروع کنیم، چند سال بعد می توانیم از آن سرمایه گذاری کنیم. ما اکنون بزرگترین جمعیت هستیم، ما بزرگترین استخر ژنی را در جهان داریم.

آقای مهتا، همه از سود جمعیتی صحبت می کنند. اما اندازه بازار باید به طور ایده آل با طبقه مصرف کننده مرتبط باشد و نه جمعیت کامل. آیا ما اشتباه می کنیم؟

مهتا:
اگر به افراد با درآمد بیشتر و همچنین بر اساس رفتار و سبک زندگی نگاه کنید، از حدود 300 میلیون خانوار، حدود 14 درصد از خانوارهای کشور به دست می آید. حتی این طبقه از نظر اندازه از بیشتر کشورهای اروپایی بزرگتر است… هنوز جمعیت زیادی در پایین هرم هستند. و اینجاست که چیزی که ما نیاز داریم رشد فراگیر است، نه فقط رشد تولید ناخالص داخلی 7-8 درصد. اینها افرادی هستند که مصرف حتی محصولات FMCG فقط حدود 20 دلار به ازای هر نفر است. فقط به باند فرودگاه نگاه کنید تا رشد کنید. زمانی که این کشور به رشد خود ادامه دهد، بیشتر صنایع باند بزرگی برای رشد خواهند داشت. بنابراین سود جمعیتی یک واقعیت است. اما باید با رشد فراگیر آمیخته شود تا زنده شود.

آقای کوتاک، به نظر شما دوران هژمونی دلار به پایان رسیده است؟

کوتاک:
تمام پول ما در حساب‌های نوسترو است و یکی در آمریکا می‌تواند بگوید از فردا صبح نمی‌توانید آن را برداشت کنید و شما گیر کرده‌اید. این قدرت ارز ذخیره است. و من فکر می کنم که ما در یک زمان بسیار مهم در تاریخ جهان هستیم، جایی که جهان به شدت به دنبال یک ارز ذخیره جایگزین است.

سوال این است که کدام کشور در جهان می تواند چنین موضعی داشته باشد؟ من فکر نمی‌کنم اروپا بتواند چون ایالات متحد اروپا است. فکر نمی‌کنم بریتانیا یا ژاپن آنقدر را داشته باشند که این موقعیت‌ها را اتخاذ کنند، اگرچه پوند بریتانیا و ین ارز آزاد هستند. چین—من فکر می‌کنم یک مسئله مهم اعتماد با بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد.

آیا هند می تواند این کار را انجام دهد؟ باید نهادهای قوی بسازد و سازوکارها باید قوی باشند. باید به هند اعتماد کرد در غیر این صورت، ایالات متحده امتیازی باورنکردنی و غیرقابل مقایسه دارد که می تواند مانند 100 سال گذشته پول چاپ کند و از آن دور شود.