تور پمپئو می خواهد “حداکثر فشار” ترامپ بر ایران را تقویت کند

ابوظبی: مایک پمپئو ، دیپلمات ارشد آمریکایی ، تورنمنت اواخر تور خاورمیانه را برای تقویت فعالیت “حداکثر فشار” واشنگتن بر ایران استفاده کرده است ، بنابراین جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب نمی تواند به راحتی آن را برگرداند.

همانطور که دوران دونالد ترامپ به پایان می رسد ، وزیر خارجه ایالات متحده پمپئو مهار جمهوری اسلامی را محور اصلی سفر خود قرار داده و حتی در مصاحبه روزنامه ای که روز یکشنبه منتشر شد ، حاضر به رد حمله نظامی نیست.

در حالی که بایدن از بازگشت به دیپلماسی با جمهوری اسلامی خبر داده است ، پمپئو اصرار دارد که ایران تهدید اصلی منطقه است ، در تور اسرائیل و امارات و نتیجه گیری در عربستان سعودی – همه کشورهایی که ایران را از همان لنزهای عوضی می بینند.

یک مقام ارشد آمریکایی که با پمپئو سفر می کرد در هنگام توقف در ابوظبی ، که پس از سفر به دوحه ، پایتخت قطر بود ، گفت: “این دولت … تا 20 ژانویه اینجا است” و “به سیاست های خود ادامه خواهد داد”.

“من امیدوارم که این اهرمی که دولت (ترامپ) به سختی به دست می آورد با اهداف خوب استفاده شود تا ایرانیان بار دیگر مانند یک کشور عادی رفتار کنند.”

ترامپ که از پذیرفتن مسابقه تلخ انتخابات ایالات متحده امتناع ورزیده است ، بیش از دو سال پیش و قبل از اجرای مجدد تحریم های فلج کننده تهران ، از توافق هسته ای سال 2015 میان ایران و قدرت های جهانی به طور یک جانبه کناره گیری کرد.

در اورشلیم ، پمپئو در بیانیه ای گفت واشنگتن سیاست “حداکثر فشار” خود را برای منزوی کردن ایران ادامه خواهد داد و بعداً آن را “فوق العاده موثر” توصیف کرد.

وی هشدار داده است كه آمریكا می تواند در “هفته ها و ماه های” آینده تحریم های جدیدی اعمال كند و به كاتالوگ اقدامات مورد ضرب و شتم جمهوری اسلامی در دو سال گذشته افزود.

پس از خبر نیویورک تایمز مبنی بر اینکه ترامپ چنین گزینه ای را در مورد برنامه هسته ای ایران مدنظر قرار داده است ، از پمپئو در مصاحبه با روزنامه ملی در هنگام توقف خود در ابوظبی سال شد که آیا ایالات متحده قصد حمله نظامی علیه ایران را دارد؟ انتخابات

پمپئو – که پیش از آغاز سفر خود ، در مخالفت آشکار با نتیجه انتخابات ، اشاره ای به دولت دوم ترامپ داشت – گفته می شود که رئیس جمهور آمریکا “همیشه حق انجام آنچه را که برای اطمینان از امنیت آمریکایی ها لازم است ، حفظ می کند. ”

منتقدان سیاست خارجی ترامپ وی را متهم به بالا بردن تنش ها تا جایی بدون بازگشت کرده اند تا اینکه بایدن قادر به از سرگیری گفتگو با تهران نباشد.

بایدن – معاون رئیس جمهور در زمان باراک اوباما ، هنگامی که تهران توافق هسته ای با قدرتهای جهانی را به توافق رساند – انتظار می رود که تلاش کند تا این توافق را دوباره تقویت کند ، و او را در مسیر برخورد احتمالی با رقیب سرسخت ایران عربستان سعودی قرار دهد.

ریاض سالهاست در جنگی که سازمان ملل هشدار داد این آخر هفته کشور فقیر را در آستانه قحطی رها می کند ، ائتلاف نظامی را در حمایت از دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی یمن علیه شورشیان حوتی مورد حمایت ایران رهبری می کند.

در پاسخ به گزارش ها مبنی بر اینکه دولت ترامپ در حال خروج می تواند هوتی ها را به عنوان یک گروه تروریستی قبل از ترک دفتر معرفی کند ، مقام ارشد همراه پمپئو این احتمال را تأیید یا رد نکرد.

این مقام آمریکایی گفت: “ما امیدواریم که هوتی ها با حسن نیت با نماینده سازمان ملل برای یافتن راه حل سیاسی برای جنگ در یمن مذاکره کنند.”

در تضاد کامل با وفاداری منطقه ای دولت ترامپ ، رئیس جمهور منتخب در میان مبارزات انتخاباتی متعهد شد تا عربستان سعودی را به “پاریا” تبدیل کند ، در میان نگرانی ها در مورد درگیری نظامی آن در یمن و سوابق گسترده تر حقوق بشر.

عربستان سعودی نیز به نوبه خود گفته است كه انتظار نمی رود در روابط خود با آمریكا تحت نظر بایدن تغییر اساسی ایجاد كند.

عادل الجبیر ، وزیر امور خارجه عربستان در امور خارجه ، در مصاحبه ای که آخر هفته منتشر شد ، به سی.ان.ان گفت: “ما با رئیس جمهور ایالات متحده به عنوان یک دوست ، خواه جمهوری خواه خواه دموکرات معامله می کنیم.”