تجزیه و تحلیل کاهش ترافیک جستجوی گوگل | وبلاگ مرکزی جستجوی گوگل | توسعه دهندگان گوگل

سه شنبه 20 جولای 2021

فرض کنید کنسول جستجو را باز کرده اید و متوجه می شوید که ترافیک جستجوی Google شما کاهش یافته است. چه کاری باید انجام دهید؟ کاهش در ترافیک جستجوی ارگانیک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، و بیشتر آنها می توانند معکوس شوند. اما درک اینکه دقیقاً چه اتفاقی برای سایت شما افتاده است ممکن است ساده نباشد.

در این پست برخی از دلایلی که ممکن است ترافیک شما کاهش یافته باشد و نحوه استفاده از گزارش عملکرد کنسول جستجو و Google Trends برای شروع اشکال زدایی افت ترافیک جستجوی شما را توضیح خواهم داد.

دلایل اصلی کاهش ترافیک جستجو

برای کمک به شما در مورد اینکه چه چیزی بر ترافیک شما تأثیر می گذارد، چند نمونه از افت و معنای بالقوه آنها را ترسیم کرده ام. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر نمونه، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

ترافیک جستجوی گوگل دلایل را کاهش می دهد

پنج دلیل اصلی برای کاهش ترافیک جستجو وجود دارد:

 • مسائل فنی: خطاهایی که می‌توانند از خزیدن، نمایه‌سازی یا ارائه صفحات شما به کاربران توسط Google جلوگیری کنند – برای مثال در دسترس بودن سرور، واکشی robots.txt، صفحه یافت نشد و موارد دیگر. توجه داشته باشید که این مشکلات می توانند در سراسر سایت (به عنوان مثال، وب سایت شما از کار افتاده) یا در سراسر صفحه (به عنوان مثال، یک نابجا باشد) باشد. noindex برچسب، که به خزیدن گوگل در صفحه بستگی دارد، به این معنی که کاهش ترافیک آهسته تری خواهد داشت).
 • مسائل امنیتی: اگر سایت شما تحت تاثیر یک تهدید امنیتی قرار گرفته باشد، ممکن است Google قبل از رسیدن به سایت شما با اخطارها یا صفحات بینابینی به کاربران هشدار دهد که ممکن است ترافیک جستجو را کاهش دهد.
 • اقدامات دستی: اگر سایت شما با دستورالعمل‌های Google مطابقت نداشته باشد، ممکن است برخی از صفحات شما یا کل سایت از طریق یک اقدام دستی از نتایج جستجوی Google حذف شود.
 • تغییرات الگوریتمی: گوگل همیشه در حال بهبود نحوه ارزیابی محتوا و به روز رسانی الگوریتم خود است. به‌روزرسانی‌های اصلی و سایر به‌روزرسانی‌های کوچک‌تر ممکن است نحوه عملکرد برخی از صفحات در نتایج جستجوی Google را تغییر دهند. برای پیگیری به‌روزرسانی‌های آینده، در مجموعه اخبار جستجوی Google YouTube مشترک شوید یا ما را دنبال کنید توییتر.
 • اختلال در علاقه جستجو: گاهی اوقات تغییرات در رفتار کاربر باعث تغییر تقاضا برای درخواست‌های خاص می‌شود، یا در نتیجه یک روند جدید یا فصلی بودن در طول سال. این بدان معناست که ترافیک شما ممکن است صرفاً در نتیجه تأثیرات خارجی کاهش یابد.

الگوی کاهش ترافیک جستجوی خود را تجزیه و تحلیل کنید

از آنجایی که یک نمودار هزار کلمه ارزش دارد، بهترین راه برای درک اینکه چه اتفاقی برای ترافیک شما افتاده است این است که به نمودار اصلی گزارش عملکرد کنسول جستجوی خود نگاه کنید، زیرا اطلاعات زیادی را خلاصه می کند. تجزیه و تحلیل شکل خط از قبل چیزهای زیادی را به شما می گوید.

از گزارش عملکرد جستجو دیدن کنید و چند چیز را امتحان کنید:

 • محدوده تاریخ را به 16 ماه تغییر دهید. این به شما کمک می کند افت ترافیک را در زمینه تجزیه و تحلیل کنید و مطمئن شوید که این کاهشی نیست که هر سال در نتیجه تعطیلات یا یک روند اتفاق می افتد. اگر می‌خواهید 16 ماه را تمدید کنید، می‌توانید از Search Analytics API برای جمع‌آوری داده‌ها و ذخیره آن در سیستم‌های خود استفاده کنید.
 • دوره افت را با دوره مشابه مقایسه کنید. این به شما کمک می کند تا بررسی کنید که دقیقاً چه چیزی تغییر کرده است. مطمئن شوید که روی همه برگه‌ها کلیک کرده‌اید تا متوجه شوید آیا این تغییر فقط برای جستارهای خاص، نشانی‌های اینترنتی، کشورها، دستگاه‌ها یا ظاهر جستجو اتفاق افتاده است (با نحوه ایجاد فیلتر مقایسه آشنا شوید). مطمئن شوید که تعداد روزها و ترجیحاً همان روزهای هفته را با هم مقایسه می کنید.
 • انواع مختلف جستجو را جداگانه تجزیه و تحلیل کنید. این به شما کمک می‌کند بفهمید که آیا افتی که مشاهده کرده‌اید در جستجوی وب، تصاویر Google، یا تب ویدیو یا اخبار اتفاق افتاده است.

در اینجا یک ویدیوی آموزشی کنسول جستجو وجود دارد که نحوه استفاده از گزارش عملکرد را نشان می دهد.

اگر متوجه شدید که مشکلات فنی، مشکلات امنیتی یا اقدامات دستی در وب سایت شما اعمال شده است، راهنمای پیشرفته کنسول جستجو را بررسی کنید تا درباره نحوه حل آنها بیشتر بدانید.

اگر می‌خواهید مسیر بیشتری را طی کنید، از Google Trends استفاده کنید تا به شما کمک کند بفهمید که آیا این کاهش روند گسترده‌تری است یا فقط برای سایت شما اتفاق می‌افتد. این تغییرات می تواند توسط دو عامل اصلی ایجاد شود:

 1. اختلال در علاقه جستجو یا یک محصول جدید. اگر تغییرات عمده ای در جستجو و نحوه جستجوی افراد وجود داشته باشد (به عنوان مثال، یک بیماری همه گیر)، ممکن است افراد شروع به جستجوی جستجوهای مختلف کنند یا از دستگاه های خود برای اهداف مختلف استفاده کنند. علاوه بر این، اگر یک برند خاص را به صورت آنلاین بفروشید، ممکن است یک محصول رقیب جدید وجود داشته باشد که جست و جوهای جستجوی شما را آدمخوار کند.
 2. فصلی بودن. برای مثال، ریتم وب‌سایت غذا نشان می‌دهد که درخواست‌های مربوط به غذا بسیار فصلی هستند: مردم در ژانویه، بوقلمون را در نوامبر و شامپاین را در دسامبر جستجو می‌کنند. صنایع مختلف دارای سطوح مختلف فصلی هستند.

برای تجزیه و تحلیل گرایش‌ها در صنایع مختلف، می‌توانید از Google Trends استفاده کنید، که دسترسی به نمونه‌ای فیلتر نشده از درخواست‌های جستجوی واقعی ارائه شده به Google را فراهم می‌کند. ناشناس، دسته‌بندی و تجمیع شده است. این به Google اجازه می دهد تا علاقه خود را به موضوعاتی از سراسر جهان یا سطح شهر نشان دهد.

پرس و جوهایی که باعث افزایش ترافیک به وب سایت شما می شوند را بررسی کنید تا ببینید آیا در زمان های مختلف سال افت واضحی دارند یا خیر. در مثال زیر، می توانید سه نوع روند را مشاهده کنید (داده ها را بررسی کنید):

 1. ترکیه فصلی قوی دارد و هر سال در ماه نوامبر به اوج خود می رسد.
 2. مرغ کمی فصلی را نشان می دهد، اما کمتر برجسته است.
 3. قهوه به طور قابل توجهی پایدارتر است. به نظر می رسد مردم در طول سال به آن نیاز دارند.

فصلی بودن علاقه جستجو

و از آنجایی که در حال حاضر در Google Trends هستید، ممکن است بخواهید برخی از بینش‌های جالب دیگر را بررسی کنید که ممکن است به شما در ترافیک جستجوی شما کمک کند:

 • جستجوهای برتر در منطقه خود را بررسی کنید و آنها را با جستارهایی که از آنها ترافیک دریافت می کنید مقایسه کنیدهمانطور که در گزارش عملکرد کنسول جستجو نشان داده شده است. اگر جستجوهایی در ترافیک شما وجود ندارد، بررسی کنید که آیا محتوایی در مورد آن موضوع دارید یا خیر و مطمئن شوید که در حال خزیدن و فهرست بندی است.
 • جستارهای مرتبط با موضوعات مهم را بررسی کنید. این ممکن است درخواست های مرتبط را افزایش دهد و به شما کمک کند تا سایت خود را برای آنها آماده کنید، برای مثال با افزودن محتوای مرتبط.

اگر سوالی دارید، می توانید در انجمن جستجوی مرکزی یا در توییتر.