بلاکچین: چهار چیز غیر از ارز رمزنگاری شده که بلاکچین می تواند برای شما انجام دهد

توسط آجی کومار

همه ما حداقل یک توصیف از اینکه بلاکچین چیست شنیده ایم و شاید این توصیف ارتباطی با پول یا ارز رمزپایه داشته باشد. اما ، فناوری بلاکچین کاربردهای گسترده تری نسبت به ارزهای رمزپایه دارد. در آینده ، فناوری بلاکچین می تواند بخشی از بسیاری از معاملات روزمره تجارت از طریق تجارت باشد ، از جمله معاملات انجام شده توسط برنامه های سازمانی.

موارد استفاده زیادی در مورد آنها بحث شده است و منطقی دانستن همه آنها دشوار است ، اما بیایید چهار سناریو زیر را بررسی کنیم که می توانند برای کسب و کارها ارزش داشته باشند. این چهار سناریو از نحوه کار بلاکچین در برنامه های سازمانی برای ارائه فرآیندهای کسب و کار انعطاف پذیر ، ایمن و کارآمد – یا حتی فعال کردن مدل های جدید تجاری.

1. بازارهای مستقل توزیع شده را فعال کنید

بلاکچین به صاحبان دارایی این امکان را می دهد تا در یک «زنجیره» معاملات امن ، شفاف ، خصوصی و سازگار با خود ، چیزهای با ارزش – مانند فاکتورهای برجسته – را ردیابی و معامله کنند. این قابلیت سرعت و انعطاف پذیری را به مدیریت پول نقد و دارایی می افزاید. به عنوان مثال ، با استفاده از فاکتورهای تأیید شده از برنامه های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) ، شرکت ها می توانند پول نقد مورد نیاز را به سرعت جمع کنند یا با فروش فاکتورها در بازار مستقل فاکتورگیری ، جریان نقدی را تسریع کنند.

بازارهای خودمختار سایر دارایی ها احتمالاً چند برابر می شوند. اساساً ، یک معامله مبتنی بر بلاکچین نیاز به نظارت شخص ثالث را از بین می برد زیرا این نرم افزار خود یک چارچوب کنترل شده و باز است که برای همه شرکت کنندگان در معامله قابل مشاهده است. بنابراین ، سازمان ها می توانند دارایی های خود را از نظر ارزش به صورت چند بعدی مشاهده کنند. به جای فقط ارزش اسمی.

2. اصطکاک را در معاملات تجاری کاهش دهید

مدیریت هزینه ها در بیشتر سازمان ها یک چالش است. به این آمار Ardent Partners CPO Rising 2016 نگاه کنید:

الف) کمتر از نیمی (45٪) هزینه سازگار با قرارداد است

ب) تنها 39٪ از هزینه های آدرس پذیر تأمین می شود

ج) فقط 63٪ از هزینه ها مربوط به یک سفارش خرید است

متناوباً ، شرکت ها می توانند یک شبکه بلاک چین خودگردان برای تأمین کنندگان و شرکا ایجاد کنند. این می تواند قراردادهای هوشمند خودکار ، پرداخت های فوری و حملات غیرفعال شده توسط اینترنت اشیا (IoT) را فعال کند. بدون تعامل انسانی ، خطاها و اطلاعات از دست رفته در معاملات کاهش می یابد و معاملات سریعتر اتفاق می افتد زیرا خریداران و فروشندگان اکنون مستقیماً به هم متصل شده اند.

3. سوابق خصوصی غیرمتمرکز را با رمزگذاری مدیریت و ایمن کنید

یکی از ویژگی های اساسی بلاکچین این است که هر رکورد یا عنصر داده جداگانه رمزگذاری شده است. به طور سنتی ، صنایع برای محافظت از پایگاه داده اطلاعات مشترک خود با استفاده از دیوارهای آتش و دسترسی محدود به اشخاص ثالث اعتماد می کنند. همانطور که نقض مکرر اطلاعات با مشخصات بالا نشان می دهد ، این روش دیگر کارایی ندارد.

اما ، اگر هر عنصر داده امن و رمزگذاری شده با کلید عضوی از بلاکچین باشد ، مجرم سایبری برای دسترسی به همه داده های بلاکچین باید به هر کلید هر عضو دسترسی داشته باشد. این ادعا این نیست که بلاکچین همه داده ها را 100٪ ایمن می کند ، اما مطمئناً می تواند به جلوگیری از قرار گرفتن تعداد زیادی رکورد خصوصی در یک عمل کمک کند.

یک کاربرد منطقی برای این مثال می تواند سوابقی باشد که توسط کارفرمایان و مسسات آموزشی نگهداری می شود. نه تنها آنها بلکه حتی سازمان های صدور گواهینامه صنعت نیز می توانند با کسب مدرک تحصیلی ، نمره یا موقعیت شغلی جدیدی به آن اضافه کنند. تصور کنید که به عنوان بخشی از یک بلاکچین امن که منابع انسانی (HR) نیز در آن مشارکت دارد ، به یک کارمند یک کلید برای دسترسی به کلیه سوابق کارمند خود می دهید. افراد می توانند رونوشت دانشگاه یا اشتغال خود را با کارفرمایان یا سایر م institutionsسسات آموزشی به طور ایمن و به اشتراک بگذارند. به نسخه های فکس گواهی های غیر قابل اعتماد و جعل آسان اعتماد نکنید.

4. پیگیری منشأ محصولات و مواد

بلاکچین با سهولت در ردیابی و تعیین مکان محصولات و مواد در حال استفاده ، می تواند کیفیت و ایمنی محصول را تضمین کند. به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم یک تولید کننده خودرو یک بلاکچین متمرکز بر کیفیت را تشکیل می دهد که شامل تأمین کنندگان قطعات ، سازندگان زیر مجموعه ، یک ارائه دهنده کنترل کیفیت و نهاد تنظیم کننده عمومی است. در صورت فراخوانی قطعات معیوب ، بسیار سریعتر و در نتیجه م moreثرتر می شوند.

Blockchain احتمالاً در آینده شما وجود دارد

اینها فقط چهار روش دیگر برای استفاده از فناوری بلاکچین است. همه ما برای یادگیری در مورد بلاکچین باید کمی وقت بگذاریم و سپس پروژه های آزمایشی را در نظر بگیریم که می توانند در کسب و کار ما ارزش افزوده داشته باشند. در برخی موارد ، استفاده از بلاکچین مستلزم ایجاد فرایندهای جدید تجاری یا بازسازی فرآیندهای موجود با استفاده از برنامه های ابری است. اما این یک فناوری انعطاف پذیر است که می تواند به سود هر صنعتی باشد.

مدتی طول می کشد تا بلاکچین در درصد زیادی از پشته های فناوری وجود داشته باشد ، اما ارائه دهندگان فناوری در حال آماده سازی مسیرهایی برای افزایش راحت تر ابتکارات بلاکچین هستند.


(Ajay Kumar ، مدیر ارشد ، مشاور فروش ERP و EPM ، اوراکل (هند).)