بلاکچین: در اینجا چگونگی بازگشت بلاکچین به صنایع غذایی هند آورده شده است

توسط پراساد رای

چند سال گذشته برای صنعت F&B هند مخل بوده است. ظهور آشپزخانه های ابری و تحویل مواد غذایی مبتنی بر برنامه ، وضعیت عادی جدیدی را ایجاد کرده است. با این وجود مشتری که در حال سفارش غذا است ، در رستوران هایی که انتخاب می کند ، از رعایت استانداردهای بهداشتی یا کیفیت محصولات استفاده شده هیچ دید و آگاهی ندارد.

جدیدترین حادثه غذا خوردن نمایندگی تحویل کالا از سفارش مشتری ، صنعت را متزلزل کرده و تردیدهایی را در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده است. داروهای تقلبی و مواد غذایی تقلبی مانند شیر ، شیرینی و سبزیجات با رنگ تزریق شده ، به زنجیره غذایی ما سر می زنند و هیچ کس خردمندتر نمی شود. در حالی که مقررات ایمنی دقیق تر و کنترل دقیق تر خود باید نقشی داشته باشند ، اما به طور فزاینده ای روشن می شود که ردیابی و شفافیت بهتر می تواند به زنجیره های تأمین کمک کند تا از وقوع حوادث بعدی مانند زندگی صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان جلوگیری کند.

یکی از منابع احتمالی این شفافیت ، بلاکچین است. این فناوری نوآورانه می تواند تولیدکنندگان ، توزیع کنندگان ، رستوران ها و خرده فروشان در مورد هر محموله ای که از زنجیره های تأمین کننده مواد غذایی فوق العاده پیچیده ما عبور می کند ، منبع واحدی از حقیقت را به دست دهد. فناوری Blockchain حتی ممکن است به کسب و کارها کمک کند تا اعتماد عموم مردم را به دست آورند و تقویت کنند – به عنوان “گواهی برتری” که مصرف کنندگان می توانند هنگام انتخاب محصولات از قفسه به آن اعتماد کنند ، عمل می کنند.

تأکید بیشتر بر قابلیت ردیابی
تولیدکنندگان ، توزیع کنندگان ، غذاخوری ها و خرده فروشی ها معمولاً هنگام کار در زنجیره های تأمین خود باید کورکورانه به یکدیگر اعتماد کنند. به عنوان مثال ، خرده فروشان مواد غذایی به جای انجام بررسی دقیق و زمانبر در مورد صحت محصولات حمل شده خود ، اغلب تصمیم می گیرند که به فرایندهای تضمین کیفیت تامین کنندگان خود اعتماد کنند. اگرچه این زنجیره های تأمین را ساده می کند ، اما وقتی بحران غذایی اتفاق می افتد چالش برانگیز می شود – غالباً مشاغل را به مسابقه با زمان برای یافتن منبع آلودگی سوق می دهد. در ابتدای بحران ، روش عملیاتی استاندارد این است که یک فراخوان کامل از تمام محصولات – حتی محصولات غیر آلوده – به عنوان یک اقدام هشدار دهنده و یک تلاش برای خرید زمان بیشتر انجام دهید.

گرچه تأثیرات فوری این مسئله – از دست دادن سود ، ایجاد اختلال در خط تأمین ، هدر رفتن غذا – کاملاً مخرب است ، اما اثرات طولانی مدت آن یعنی شکسته شدن اعتماد مشتری است که می تواند به شهرت لطمه وارد کند. هرچه یک کسب و کار برای شناسایی منبع آلودگی و اقدامات جبران کننده بیشتر طول بکشد ، خطر هیاهو گسترده افزایش می یابد. بنابراین ، ردیابی هر دسته از محصولات در کل زنجیره تامین به نفع هر یک از شرکت کنندگان یا سهامداران است.

بلاکچین می تواند این کار را با ایجاد سابقه ای از این دسته انجام دهد – یکی از آنها که به طور خودکار به روز می شود زیرا از یک میدان به کارخانه دیگر به سوپرمارکت به یخچال می رود و بدون اجازه هر طرف در آن زنجیره تأمین قابل ویرایش نیست. این یک ردیف داده ایجاد می کند که قابلیت ردیابی و ردیابی را در سراسر زنجیره تأمین بهبود می بخشد – به طور بالقوه اجازه می دهد گروههایی با مشکلات به جای هفته ها شناسایی و جدا شوند و زمینه را برای اقدامات عینی تری فراهم می کند.

این نوع دید به این معنی است که شرکت های غذایی قادر به شناسایی آلودگی با سرعت و دقت بیشتری نسبت به گذشته هستند. به عنوان مثال ، در مورد آلودگی تولید در یک مزرعه خاص ، تولیدکنندگان می توانند دستورالعمل هایی را به خرده فروشان ارسال کنند که فقط دسته های آسیب دیده را از قفسه ها خارج کنند ، در حالی که داده های سختی را به مصرف کنندگان و تنظیم کنندگان ارائه می دهند که نشان می دهد دسته های دیگر برای مصرف سالم هستند. این امر باعث می شد که سهامداران ذیربط بتوانند خشمگین تر شوند ، اعتماد عمومی را جلب کنند و حتی با سرعت و اطمینان بیشتری مسئولین را شناسایی کنند.

مشتریان خواهان شفافیت بیشتر هستند
بلاکچین همچنین می تواند به صنعت غذا در ارائه آنچه مشتری می خواهد ، کمک کند. ما قبلاً می دانیم که وجود یک سیستم ردیابی بلاکچین توجه به امنیت و سلامت غذا را به طرز چشمگیری افزایش می دهد: اگر اپراتورها بدانند تلاش خود – یا فقدان آن – برای هر یک از شرکای دیگر مشهود است ، کمتر احتمال دارد که گوشه گیر شوند. این احتمالاً باعث می شود زنجیره های تأمین غذا با عادات در حال رشد مصرف کننده – یعنی افزایش آگاهی نسبت به منشا محصولات غذایی ، هماهنگی بیشتری داشته باشند.

شفاف سازی زنجیره تأمین غذا به مشاغل اجازه می دهد تا به قوانین سختگیرانه ایمنی مواد غذایی امروز پایبند باشند. این امر به شرکت کنندگان در زنجیره تأمین این امکان را می دهد تا از توانایی خود در انطباق با مقررات هر کشوری اطمینان داشته باشند ، مهم نیست که این زنجیره تأمین طولانی یا پیچیده است.

بعلاوه ، این سطح شفافیت همچنین می تواند به س questionsالات در حال رشد مصرف کنندگان در مورد محل تهیه غذای آنها کمک کند. مصرف کنندگان به طور فزاینده ای در مورد اصالت و ایمنی منابع غذایی خود نگران هستند. شرکت های غذایی یا زنجیره های تأمین که می توانند اطلاعات صادقانه تری در مورد چگونگی تولید ، بسته بندی ، فرآوری ، حمل و تحویل و تحویل مواد غذایی آنها در طول زنجیره تأمین فراهم کنند ، وضعیت مطلوبی خواهند داشت تا اطمینان مصرفی را برای مصرف کنندگان فراهم کنند.

هنوز روزهای اولیه بلاکچین است ، با این وجود پتانسیل زیادی برای انقلابی در زنجیره تأمین صنعت F&B در کشور دارد. در صورت استفاده صحیح ، می تواند به زدودن زنجیره های تأمین مواد غذایی پیچیده و پراکنده امروزی کمک کند ، و اطمینان از امنیت و ایمنی غذایی که می خوریم را آسان تر می کند. هموطنان ما هنگام خرید غذای خود سزاوار آرامش خاطر هستند – و فناوری بلاکچین می تواند آن را مانند گذشته فراهم کند. مزایای ایمنی غذا و وفاداری مشتری برای هر کشاورز ، توزیع کننده ، رستوران یا خرده فروش ارزش هضم را دارد.

(نویسنده است معاون رئیس جمهور ، برنامه های کاربردی ، اوراکل هند)