بررسی عمیق فیلتر کردن و محدودیت‌های عملکرد کنسول جستجو | وبلاگ مرکزی جستجوی گوگل | توسعه دهندگان گوگل

چهارشنبه 19 اکتبر 2022

داده‌های عملکرد جستجوی Google پرکاربردترین داده در کنسول جستجو است، هم از طریق گزارش عملکرد و هم از طریق جستجوی API. این پست به تفصیل داده‌های موجود و نحوه پردازش Google آن‌ها را توضیح می‌دهد، از جمله فیلتر کردن حریم خصوصی و سایر محدودیت‌های مربوط به تأخیر ارائه، ذخیره‌سازی و منابع پردازش. آیا تا به حال فکر کرده اید که این سیستم ها چگونه کار می کنند؟ بیایید یک شیرجه عمیق در آنها انجام دهیم.

اگر در کنسول جستجو تازه کار هستید، مقدمه گزارش های عملکرد را بررسی کنید.

اصول عملکرد جستجو

گزارش عملکرد شامل چهار معیار است که نشان می دهد ترافیک جستجوی شما در طول زمان چگونه تغییر می کند. ما مقاله ای داریم که نحوه محاسبه هر متریک را شرح می دهد و در اینجا خلاصه ای از آن آورده شده است:

  • کلیک‌ها: تعداد کلیک‌های کاربر از نتایج جستجوی Google به دارایی شما.
  • برداشت ها: تعداد دفعاتی که کاربران دارایی شما را در نتایج جستجوی گوگل دیده اند.
  • CTR (نرخ کلیک): تعداد کلیک تقسیم بر تعداد نمایش.
  • موقعیت: میانگین موقعیت در نتایج جستجو برای URL، پرس و جو یا به طور کلی برای وب سایت.

هر یک از این معیارها را می توان برای ابعاد مختلف تجزیه و تحلیل کرد. می‌توانید بررسی کنید که هر یک از جستارها، صفحات، کشورها، دستگاه‌ها یا ظاهر جستجو که باعث ترافیک وب‌سایت شما می‌شوند، چگونه عمل می‌کنند.

راه های زیادی برای دسترسی به داده های عملکرد جستجو وجود دارد، از جمله رابط محصول، Search Analytics API، رابط Looker Studio و صفحات گسترده (نیاز به دانلود دستی از رابط دارد).

اگر از رابط محصول استفاده می کنید، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، ابعاد از طریق فیلترها یا از طریق جداول ابعاد زیر نمودار در دسترس هستند.

گزارش عملکرد در کنسول جستجو

از این داده ها می توان برای یافتن راه هایی برای مشاهده بیشتر وب سایت و در نهایت دریافت ترافیک بیشتر از گوگل استفاده کرد. برای نمونه ای از نوع تحلیلی که می توانید انجام دهید، این نمودار بهینه سازی نمونه را بررسی کنید.

فیلتر کردن داده ها و محدودیت ها

هم داده های موجود در رابط گزارش و هم داده های صادر شده به روش های مختلف جمع آوری و فیلتر می شوند. در زیر دو محدودیت اصلی برای داده ها وجود دارد: فیلتر حریم خصوصی و محدودیت ردیف داده روزانه.

فیلتر کردن حریم خصوصی

برخی از پرس‌و‌جوها (که عبارت‌های جستجوی ناشناس نامیده می‌شوند) در داده‌های کنسول جستجو گنجانده نمی‌شوند تا از حریم خصوصی کاربر درخواست کننده محافظت شود.

جستارهای ناشناس آنهایی هستند که توسط بیش از چند ده کاربر در یک دوره دو تا سه ماهه صادر نمی شوند. برای محافظت از حریم خصوصی، درخواست‌های واقعی در داده‌های عملکرد جستجو نشان داده نمی‌شوند. به همین دلیل است که ما از آنها به عنوان پرس و جوهای ناشناس یاد می کنیم. در حالی که جستارهای ناشناس واقعی همیشه از جداول حذف می شوند، در مجموع نمودار گنجانده می شوند، مگر اینکه بر اساس پرس و جو فیلتر کنید.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم تا آن را واضح‌تر کنیم – توجه داشته باشید که این تصویری است که فقط فیلتر کردن حریم خصوصی را در نظر می‌گیرد، اما محدودیت‌های ردیف داده‌های روزانه، که در بخش بعدی مورد بحث قرار گرفت، نیز ممکن است نقش داشته باشند، برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید. فرض کنید جدول زیر تمام ترافیک جستجوهای وب سایت شما را نشان می دهد و ترافیک جستجوهای ناشناس را مشخص می کند. البته یک وب‌سایت معمولی معمولاً دارای بیش از چهار پرس‌و‌جوی موردی بدون هویت است، اما برای اهداف این مثال، می‌گوییم که فقط چهار مورد هستند که موردی هستند.

پرس و جوها کلیک می کند
ادبیات کلاسیک 150
شعر 125
علمی تخیلی 100
غیر داستانی 75
مجموع برای پرس و جوهای جزئی 450
مجموع کل 550

همانطور که نمودار نشان می دهد، اگر تمام پرس و جوهای موردی را جمع آوری کنید، 450 کلیک وجود دارد. همچنین 550 کلیک کلی روی سایت وجود دارد. این عدد بیشتر است زیرا شامل همه کلیک‌های موردی به اضافه کلیک‌های جستجوهای ناشناس است که در لیست نیستند.

در عمل، هنگام استفاده از گزارش کنسول جستجو، ممکن است به دو روش اصلی متوجه این نوع اختلاف شوید.

  1. در جدول گزارش یا API ردیفی برای پرس و جوهای ناشناس وجود ندارد (برای مصارف تصویری اینجا اضافه شده است)، بنابراین اگر کلیک‌ها را برای همه ردیف‌ها جمع‌بندی کنید، تعداد کلیک‌ها به اندازه کل نمودار پیدا نمی‌شود. برای مثال در این مورد، وقتی ردیف‌ها را جمع می‌کنید، 450 می‌بینید، اما در مجموع نمودار، 550 می‌بینید.
  2. هر زمان که فیلتری اعمال می شود، پرس و جوهای ناشناس حذف می شوند، بنابراین اگر مجموع کلیک ها در کل نمودار را با مجموع کلیک های حاوی مقایسه کنید، مغایرت وجود خواهد داشت. some_string
    و حاوی نیست some_string. در این حالت، اگر از فیلترها برای گنجاندن فقط جستارهایی استفاده کنید که حاوی کلمه “تخیلی” هستند، 175 کلیک را مشاهده خواهید کرد و اگر جستارهایی را که حاوی کلمه “تخیلی هستند” حذف کنید، 275 کلیک را مشاهده خواهید کرد که به طور خلاصه 450 کلیک، در حالی که در کل نمودار شما 550 کلیک را مشاهده خواهید کرد.

محدودیت ردیف داده روزانه

با توجه به محدودیت‌های مربوط به تأخیر ارائه، ذخیره‌سازی، منابع پردازش و موارد دیگر، کنسول جستجو محدودیتی در میزان داده‌های قابل نمایش یا صادر کردن دارد. این محدودیت‌ها بر اکثر ویژگی‌های کنسول جستجو تأثیر نمی‌گذارد. چند وب‌سایت بسیار بزرگ می‌توانند تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرند، اما حتی برای آن‌هایی که فکر می‌کنیم داده‌های باقی‌مانده به اندازه‌ای بزرگ هستند که نمونه‌ای از داده‌ها را ایجاد کنند.

حداکثر مقداری که می توانید از طریق رابط کاربری کنسول جستجو صادر کنید 1000 ردیف داده است. در حال حاضر، حد بالایی برای داده‌های صادر شده از طریق Search Analytics API (و از طریق رابط Looker Studio) 50000 ردیف در روز به ازای هر سایت در هر نوع جستجو است، که ممکن است در همه موارد به آن نرسید. پیش فرض برگردانده شده توسط API 1000 ردیف خواهد بود، اما می توانید از آن استفاده کنید rowLimit تا 25000 افزایش یابد و startRow برای کشیدن ردیف های 25001 تا 50000 با استفاده از صفحه بندی. این راهنما را بررسی کنید تا نحوه دریافت داده های موجود را بیاموزید.

برای درخواست‌هایی که شامل ابعاد پرس و جو یا URL نیستند، مانند کشورها، دستگاه‌ها، و ظاهر جستجو، کنسول جستجو همه داده‌ها را نمایش داده و صادر می‌کند.

منابع و بازخورد

اگر می خواهید در مورد موضوع بیشتر بدانید، مستندات عملکرد را بخوانید. توضیحات عمیقی در مورد داده های موجود، نحوه استفاده از گزارش عملکرد، و جزئیات بیشتر در مورد مغایرت هایی که ممکن است در نمودارها بیابید، پیدا خواهید کرد.

اگر سؤال یا ابهامی دارید، لطفاً از طریق انجمن مرکزی جستجوی Google یا در اینجا با ما تماس بگیرید توییتر.