بحران COVID-19: ضربه ای برای تجارت الکترونیکی روسیه

بحران ویروس کرونا به افزایش خرید آنلاین در روسیه کمک کرده است که حتی فضای یخی از راه دور Chukotka را در نقشه تجارت الکترونیکی قرار داده است.

منطقه بادی در شرق دور روسیه ، جایی که دمای زمستان می تواند به زیر منفی 50 درجه سانتیگراد (-58 درجه سانتیگراد) برسد ، از زمان ابتلای همه گیر به نگه داشتن مصرف کنندگان در خانه ، خرده فروشان آنلاین رونق خود را آغاز کرده است.

این روندی است که در سراسر روسیه رو به رشد است ، و باعث رشد چشمگیر خرده فروشان آنلاین می شود. آنها به طور سنتی قادر به تحویل سریع در بزرگترین کشور جهان نیستند ، جایی که ماهها جاده ها با یخ و برف مسدود می شود ، آنها سرمایه گذاری زیادی در مراکز تدارکات و نقاط تحویل انجام داده اند.

با غایب بازیکنان خارجی ، شرکت های روسی با افزایش خرید آنلاین ، پول نقد می کنند.

آلینا لونینا ، معلم زبان انگلیسی از شهر سامارا که اکنون لباس ، کتاب ، آرایش و گاهی مواد غذایی بصورت آنلاین خریداری می کند ، گفت: “این بسیار راحت است.”

وی از شرکت روسی Wildberry استفاده می کند ، که به گفته وی در حالی که سامرا بیش از 860 کیلومتر (534 مایل) از مقر خود در مسکو فاصله دارد ، ظرف دو روز به نقاط جمع آوری تحویل می دهد.

وی به رویترز گفت: “مراکز حمل و نقل زیادی در منطقه من وجود دارد. پیاده روی من پنج دقیقه طول می کشد.”

رونق تجارت الکترونیکی تحسین آمیز برای اقتصاددانانی است که می گویند روسیه بیش از حد به درآمدهای نفت و گاز اعتماد دارد ، به ویژه به دلیل فروش خرده فروشی ، اندازه گیری تقاضای مصرف کننده ، به دلیل اقدامات قفل شده مردم را در ابتدای همه گیری همه گیر در خانه نگه داشت – که بیش از 34000 نفر را در روسیه کشته است.

طبق اطلاعات شرکت تحقیقاتی Data Insight ، تجارت الکترونیکی تنها 1.4 درصد اقتصاد روسیه را در سال 2019 تشکیل داده است ، در حالی که این رقم در ایالات متحده 2.6 درصد و در چین 5.1 درصد است.

بوریس اووچینیکوف ، بنیانگذار Data Insight به رویترز گفت: “بازار تجارت الکترونیکی روسیه به لطف اثر پایه نفوذ کم ، سریعتر از ایالات متحده یا بزرگترین کشورهای اتحادیه اروپا در حال رشد است.”

وی ارزش بازار در روسیه را برای نیمه اول سال 2020 1.16 تریلیون روبل (15.2 میلیارد دلار) اعلام کرد.

تحلیلگران شرکت تحقیقات بازار Euromonitor انتظار دارند فروش آنلاین سالانه در روسیه بیش از 40 درصد در سال جاری به حدود 2.5 تریلیون روبل و 10-15 سال در سال طی 5 سال آینده رشد کند.

شکنندگی

ماریا میلاشویچ در Euromonitor گفت: میزان نفوذ تجارت الکترونیکی در روسیه از 7 درصد کل فروش خرده فروشی در سال 2019 به حدود 11 درصد در سال 2020 رسیده است ، هرچند که این میزان هنوز در ایالات متحده کمتر است ، جایی که میزان نفوذ در آن حدود 19 درصد است.

بازار روسیه نیز بسیار پراکنده است.

طبق داده های بینش ، Wildberry با مالکیت خصوصی با 15٪ از بازار پیشرو است و Ozon ، که برای عرضه اولیه در ایالات متحده اقدام کرده است ، 7٪ است.

پشت سر آنها AliExpress Russia قرار دارد ، سرمایه گذاری مشترک بین غول خرید آنلاین چینی علی بابا و شرکای روسی. از دیگر رقبا می توان به شرکت الکترونیکی روسی M.Video اشاره کرد. Sbermarket ، تحت کنترل سرمایه گذاری مشترک بین بزرگترین بانک روسی Sberbank و گروه اینترنتی Mail.Ru ؛ و شرکت اینترنتی Yandex.

آمازون وارد روسیه نشده است ، جایی که اندازه این کشور – دارای 11 منطقه زمانی است – و بازار رقابتی IT آن چالش هایی به وجود می آورد.

سرگئی بلیایف از Sova Capital گفت: “برای پوشش حداقل دو شهر بزرگ روسیه ، این شرکت نیاز به سرمایه گذاری گسترده نه تنها در تحویل بلکه در انبارها دارد تا کالاهای کافی برای حفظ سطح کیفیت فعلی داشته باشد.”

آمازون به درخواست نظر پاسخ نداد.

توت فرنگی ، که گفته است در 9 ماه اول سال 2020 بیش از 12 میلیون مشتری جدید به وب سایت خود جذب کرده است ، از رشد چشمگیری برخوردار است.

سفارشات در آوریل تا اکتبر در Chukotka ، منطقه ای دور افتاده واقع در سراسر تنگه برینگ از آلاسکا که در آن زمستانها شبهای بی پایان و دمای زیر منفی 50 درجه سانتیگراد (-58 درجه فارنهایت) را به وجود می آورند ، 490٪ افزایش یافت.

وایلدبری گفت که سفارشات آوریل تا اکتبر نیز 385٪ در انگوششی در قفقاز شمالی و 239٪ در بوریاتیا ، منطقه ای در شرق سیبری افزایش یافته است.

خرده فروش ، که می گوید بیش از 34 میلیون مشتری دارد ، اکنون 13 انبار و ده ها مرکز مرتب سازی و توزیع در سراسر روسیه دارد که زمان تحویل در شرق دور و سیبری را کاهش می دهد.

چالش های بزرگ

تدارکات و زیرساخت های ضعیف چالش های بزرگی هستند اما پیک های خانه به خانه در شهرهای بزرگ رونق گرفته اند و هزینه نیروی کار کم به شرکت ها کمک می کند تا قیمت ها را پایین نگه دارند.

مشتریان توت فرنگی می توانند مواردی را برای امتحان در سایت های کوچکی که در اطراف شهرها وجود دارد سفارش دهند. Ozon شبکه ای از جعبه های دراپ را برای مشتریان در اختیار دارد تا بسته ها را تحویل بگیرند.

اوزون در ماه مارس گفته بود 300 میلیون دلار برای پیشرفت تدارکات هزینه می کند و یک مرکز تدارکات در روستوف آن دون ، نزدیک به اوکراین ، برای تحویل در همان روز افتتاح کرده است.

در آوریل-مه ، اوزون افزایش 84 درصدی در خریداران فعال جدید نسبت به سال گذشته را نشان می دهد و مناطق خارج از مسکو بیش از 55 درصد ارزش ناخالص کالای آن را تشکیل می دهند ، اطلاعات شرکت نشان داد.

مانند سایر کشورها ، سفارشات مواد غذایی آنلاین در طی همه گیر شدن بسیار افزایش یافته است و مسابقه برای کاهش زمان تحویل حتی بیشتر است.

سال گذشته یاندکس خدمتی را با نام Yandex.Lavka برای تحویل مواد غذایی در مدت زمان 15 دقیقه راه اندازی کرد. این موفقیت آن را با خدمات تحویل غذا ، Yandex.Eda دنبال کرد.

Yandex.Lavka انبارهای کوچکی در سراسر مسکو دارد و از پیک دوچرخه ، دوچرخه برقی یا موتور استفاده می کند. این شرکت گفت ، سفارشات ماهانه آن از حدود 50،000 سال پیش به بیش از 1 میلیون رسیده است.

Sbermaket گفت که سفارشات آن در شهرهایی مانند سن پترزبورگ ، یکاترینبورگ و نیژنی نووگورود 15-17 برابر بیشتر از سه ماه اول سال 2020 است.

مایکل لویکو ، مدیر ارشد مالی آن ، گفت که Sbermarket انتظار دارد که بخش مواد غذایی الکترونیکی در روسیه طی سالهای آینده به سرعت رشد کند.

اوتکونوس ، بقال آنلاین که از رشد 65 درصدی فروش در سه ماهه سوم سال گذشته خبر داد ، همچنین گفت که اکنون که مشتری ها طعم راحتی خرید آنلاین را دارند ، تقاضا برای خدمات تحویل همچنان ادامه خواهد یافت.