اوکراین: مدودف روسیه: درگیری اوکراین ممکن است چندین دهه ادامه داشته باشد، بدون مذاکره با زلنسکی

یکی از متحدان ارشد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه گفت که درگیری در اوکراین ممکن است برای چندین دهه ادامه داشته باشد و تا زمانی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور مورد حمایت غرب اوکراین در قدرت باشد، مذاکره با اوکراین غیرممکن است.

حمله روسیه به اوکراین در سال 2022 منجر به مرگبارترین درگیری اروپا از زمان جنگ جهانی دوم و بزرگترین رویارویی بین مسکو و غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 شده است.

صدها هزار نفر در این درگیری کشته یا به شدت زخمی شده‌اند که ریشه‌های آن به سال 2014 پس از سرنگونی یک رئیس‌جمهور طرفدار روسیه در خیزش مردمی میدان اوکراین، الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه و تصرف بخش‌هایی از شرق اوکراین توسط جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه بازمی‌گردد.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه به نقل از خبرگزاری های روسی، گفت: “این درگیری برای مدت بسیار طولانی ادامه خواهد داشت. احتمالاً برای چندین دهه. این یک واقعیت جدید است.”

او گفت که روسیه نمی تواند به هیچ آتش بسی با حاکمان فعلی کیف اعتماد کند زیرا درگیری به سادگی دوباره شروع می شود و بنابراین ماهیت دولت فعلی اوکراین باید از بین برود.

او گفت که مذاکره با “دلقک زلنسکی” غیرممکن است.

همیشه همه چیز به مذاکره ختم می شود و این امری اجتناب ناپذیر است، اما تا زمانی که این افراد در قدرت باشند، وضعیت روسیه از نظر مذاکرات تغییر نخواهد کرد. مدودف که در زمان ریاست جمهوری 2008 تا 2012 خود را به عنوان یک مدرنیزاسیون لیبرال معرفی می کرد، اکنون خود را به عنوان یک شاهین به شدت ضد غربی کرملین معرفی می کند. دیپلمات‌ها می‌گویند دیدگاه‌های او نشانه‌ای از تفکر در سطوح بالای نخبگان کرملین است.

جنگ هسته ای

مدودف همچنین هشدار داد که غرب به طور جدی خطر جنگ هسته‌ای بر سر اوکراین را دست کم می‌گیرد و هشدار داد که در صورت دستیابی اوکراین به سلاح هسته‌ای، روسیه یک حمله پیشگیرانه انجام خواهد داد.

روسیه که بزرگترین زرادخانه هسته ای جهان را در اختیار دارد، بارها غرب را به راه انداختن جنگ نیابتی با روسیه بر سر اوکراین متهم کرده است که می تواند به درگیری بسیار بزرگ تری تبدیل شود.

مدودف گفت: “قوانین جنگ برگشت ناپذیری وجود دارد. اگر صحبت از سلاح های هسته ای باشد، باید یک حمله پیشگیرانه انجام شود.”

مدودف گفت: اجازه دادن به سلاح های هسته ای اوکراین – اقدامی که هیچ کشور غربی علناً پیشنهاد نکرده است – به معنای “موشکی با بار هسته ای به سمت آنها خواهد بود”.

آنگلوساکسون ها این را کاملاً درک نمی کنند و معتقدند که به این نتیجه نمی رسد.

غرب می‌گوید که می‌خواهد به اوکراین کمک کند تا در درگیری خود با روسیه پیروز شود و قدرت‌های غربی مقادیر زیادی تسلیحات و مهمات مدرن را به کیف عرضه کرده‌اند. اما جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده هشدار داده است که یک رویارویی مستقیم بین ناتو مورد حمایت ایالات متحده و روسیه منجر به جنگ جهانی سوم خواهد شد.

روسیه می گوید واشنگتن هرگز اجازه نمی دهد کشوری هم مرز با ایالات متحده را مسلح کند و کرملین می گوید که غرب اساساً در حال جنگ اعلام نشده با روسیه است.

هنگامی که اوکراین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 استقلال یافت، میزبان هزاران سلاح هسته ای بود. این کشور طبق تفاهم نامه سال 1994 بوداپست، در ازای تضمین امنیت و حاکمیت خود از سوی روسیه، ایالات متحده و بریتانیا، آنها را به روسیه تحویل داد.

(گزارش توسط گای فالکونبریج؛ ویرایش توسط مارک ترولیان، مارک هاینریش و الکس ریچاردسون)