انگلیس و اتحادیه اروپا مذاکرات Brexit را در لندن از سر گرفتند

لندن: انگلیس و اتحادیه اروپا مذاکرات مهم در لندن را برای معامله تجارت آزاد پس از Brexit از روز دوشنبه از سر گرفتند ، هرچند زمان کوتاه بود و هر دو طرف گفتند که موانع اصلی همچنان باقی است.

میشل بارنیه ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا ، اواخر روز یکشنبه قبل از یک هفته دیگر گفتگو با همتای انگلیسی خود ، دیوید فراست ، وارد پایتخت انگلیس شد ، زیرا آنها برای یافتن توافق با یکدیگر درگیر هستند.

انگلیس در ژانویه رسماً اتحادیه را ترک کرد اما طبق شرایط طلاق تا پایان سال به اکثر قوانین خود محدود است.

پارلمان های لندن و بروکسل برای تصویب هر توافق انجام شده به زمان نیاز دارند و زمان کمی را برای دو طرف برای یافتن مصالحه در مورد موضوعات برجسته اصلی باقی می گذارد.

این موارد شامل ایجاد قوانینی برای رقابت بین شرکت های انگلیسی و اروپایی ، مکانیزم نظارت و حقوق ماهیگیری است.

بارنیه در توییتر خود گفت که کلیدهای باز کردن قفل یک معامله “احترام به استقلال اتحادیه اروپا و حاکمیت انگلیس” در کنار “تضمین های قوی تجارت آزاد و عادلانه” و “دسترسی پایدار و متقابل به بازارها و فرصت های ماهیگیری” است.

در یک تماس تلفنی آخر هفته ، نخست وزیر بوریس جانسون و رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین اذعان کردند که اختلافات بزرگ باید برطرف شود پس از پایان دو هفته جلسات “شدید” چهارشنبه گذشته.

فون در لاین وعده داد که هر دو تیم مذاکره کننده “به سختی کار خود را ادامه خواهند داد” در حالی که جانسون گفت آنها “تلاش مضاعف برای رسیدن به یک توافق” را انجام می دهند.

با این حال ، هیچ یک از طرفین هنوز اعلام نکرده اند که مایلند مصالحه های لازم برای دستیابی به موفقیت را انجام دهند.

ناظران گفته اند كه توافقی تا اواسط ماه نوامبر برای اجازه تصویب لازم است.

– “رویکرد معقول” – بریتانیایی ها به پایان دهه ها ادغام اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا در سال 2016 رأی دادند اما از آن زمان تاکنون اجرای Brexit بسیار دشوار بوده است.

پس از توافق نهایی در مورد شرایط طلاق اولیه در سال گذشته ، دو طرف مذاکرات گسترده ای را در مورد یک معامله تجارت آزاد در آینده آغاز کردند.

آنها پیش بینی کرده بودند که پیش نویس طرح باید تا اواسط ماه اکتبر نهایی شود تا قبل از پایان سال توسط پارلمان های اتحادیه اروپا و انگلیس تصویب شود.

اما همه گیرى ویروس کرونا برنامه زمانبندی جاه طلبانه را فشرده کرد ، در حالی که اختلاف نظر برانگیزترین موضوعات ، ماه ها گفتگو را متوقف کرده است.

بدون معامله ، انگلیس در تاریخ 1 ژانویه از بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی خارج می شود و موانع فوری و قابل توجهی در تجارت و تجارت بین کانال ایجاد می کند.

لندن و بروکسل هنوز اصرار دارند که ترجیح می دهند از ایجاد اختلال اقتصادی که این امر به همراه دارد جلوگیری کنند.

وزیر محیط زیست جورج یوستیس بارقه ای از امید را ابراز کرد که انگلیس می تواند آماده باشد تا در مورد دسترسی اتحادیه اروپا به آبهای انگلیس برای خدمه ماهیگیری انعطاف بیشتری نشان دهد.

وی به اسکای نیوز گفت: “ما همیشه برای انجام یک رویکرد معقول و ویژه به دنبال توافق هایی که ممکن است طی یک زن و شوهر باشد ، به عنوان مثال سه سال ، آزاد بوده ایم.”

گزارش شده است که انگلیس در حال انجام مذاکرات سالانه در مورد دسترسی شیلات است.

یوستیس افزود: “دسترسی کنترل شده به آبهای ما همیشه خط قرمز در این مذاکرات بوده است.”

– “مکث برای فکر” – به اصطلاح Brexit بدون معامله می تواند وضعیت در جزیره ایرلند و مرز حساس سیاسی آن بین ایرلند شمالی تحت حاکمیت انگلیس و ایرلند عضو اتحادیه اروپا را پیچیده کند.

لندن در حال حاضر قانون بحث برانگیز را از طریق پارلمان تنظیم می کند تا تجارت خود پس از Brexit با ایرلند شمالی را تنظیم کند که به طور یک جانبه پیمان طلاق اتحادیه اروپا را بازنویسی کند و شرایط آن را نقض کند.

بروکسل در حال حاضر اقدامات قانونی درباره پیش نویس قانون را آغاز کرده است ، که نمایندگان انگلیس در اتاق بالایی مجلس اعیان روز دوشنبه رأی می دهند.

در همین حال ، رهبران دموکراتها در ایالات متحده ، از جمله جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایرلند-آمریکا ، هشدار داده اند که اگر جزیره به “مصدوم” Brexit “بدون توافق” تبدیل شود ، ممکن است توافق تجاری ایالات متحده و انگلیس به خطر بیفتد.

وزیر امور خارجه ایرلند سیمون کووینی روز دوشنبه گفت که انتخاب بایدن می تواند لندن را به “مکث فکری” و “اطمینان از اولویت بندی مسائل ایرلند” سوق دهد.

کوونی افزود: “جو بایدن دوست واقعی ایرلند است” و خاطرنشان کرد که وی تأکید کرده بود “لزوم جلوگیری از مرز سخت در هر نقطه از آینده مرتبط با سیاست Brexit و مذاکرات Brexit”