از جرعه های کشویی و ژاکت گرفته تا پستی و ملاقات ، نحوه نگهداری زندانیان در انتظار اصول اولیه

(این داستان در اصل در ظاهر شد در تاریخ 29 نوامبر سال 2020)

نامه های همسر؟ رد شد سیپر برای بیمار پارکینسون؟ جلسه دادگاه در انتظار است. لباس گرم برای مقابله با دمای هوای پایتخت؟ مجاز است اما پس از مدتها انتظار.

بسیاری از زندانیان سیاسی در ماهاراشترا و دهلی در این چند ماه در تلاش برای دستیابی به مایحتاج اساسی بوده اند. غالباً ، ماهها طول می کشد تا کوچکترین درخواست آنها رسیدگی کند ، وکیلی را مجبور می کند روند کار را با یک مسابقه بدمینتون با “شاتل کلاک” از یک مقام به مرجع دیگر مقایسه کند.

برخی از سرخپوستان به دلیل اوضاع و احوال فعال دستگیر شده و کشیش یسوعی پدر استن سوامی که به مدت 20 روز تقاضای نی و جرعه داشت ، تحت تأثیر قرار گرفتند ، زیرا پارکینسون باعث می شود دستان 83 ساله بیش از حد لرزند ، زیرا آنها سفارش دادند سایت های تجاری در حالی که هیچ صحبتی وجود ندارد که آیا آنها به او خواهند رسید یا نه ، برخی دیگر هستند که با چالش های مشابهی روبرو هستند.

سایبا با همسر و مادر

پرونده پروفسور GN Saibaba 53 ساله را که در زندان مرکزی ناگپور در حال گذراندن یک عمر مادام العمر است ، در نظر بگیرید. در ماه اکتبر ، او 10 روز اعتصاب غذا کرد و خواستار دسترسی به سوابق پزشکی ، نامه ها و کتاب های همسرش به زبان تلوگو و اجازه بیرون رفتن از “سلول آندا” بود که در آن به صورت انزوا نگهداری شده بود. همسرش وانستا کوماری می گوید که از اعتصاب غذا در 6 نوامبر مطلع شده است.

وی می گوید: “ما مدام خواستار تماس اضطراری یا هرگونه ارتباطی بودیم ، زیرا از وضعیت سلامتی وی اطلاعی نداشتیم.” سایبابا از ناتوانی 90 درصدی و 19 شرایط پزشکی رنج می برد ، از جمله پانکراتیت حاد ، سنگهای مثانه صفرا تحت تأثیر قرار گرفته و فلج در بازوها. از زمان دستگیری در فوریه 2017 ، درخواست های وی برای وثیقه و آزادی مشروط (برای شرکت در مراسم خاکسپاری مادرش) رد شده است.

ss_Sai عکس_2c

عدم دسترسی به اطلاعات پزشکی یا معالجه امری رایج در میان بستگان زندانیانی است که مانند خشونت در بهیما-کورگائون متهم شده اند ، استاد شیما سناتور ، دختر سن پروفسور سن ، کوئل ، از آنجا که از آرتروز مفصلی رنج می برد و او به طور مداوم نگران سلامتی مادر است. گلوکوم بدتر شده است. او می گوید: “من می دانم که او هنگام راه رفتن درد و لنگی زیادی دارد.” “هنگامی که او در زندان پونا بود ، ما توانستیم یک صندلی پلاستیکی و یک کالای قابل حمل تهیه کنیم. چند مورد برای آزمایش چشم به بیمارستان رفته بود اما از آنجا که وی در فوریه امسال به زندان Byculla (در بمبئی) منتقل شده است ، هیچ ملاقات بیمارستان انجام نشده است. ”

shoma sen با دختر کوئل

برای پدر استن ، متهم به خشونت مبتنی بر كاست در Bhima Koregaon ، انتظار برای جرعه جرعه توسط دادگاه تا دسامبر تمدید شد. پدر دیوید سلیمان ، همکارش یسوعی ، می گوید: “لرزش در دستان او سخت است که هر چیزی را ثابت نگه دارد ، بنابراین یک جرعه جرعه ضروری است.”

پلتفرم ملی حقوق معلولان موضوع نیازهای خاص دکتر استن و پروفسور سایبابا را مطرح کرده است اما بی نتیجه مانده است. Muralidharan از NPRD می گوید: “نیازی به اصلاحات در زندان است اما هیچ اراده سیاسی برای اجرای آنها وجود ندارد.”

سانیل رامانند ، ADG پلیس ماهاراشترا (زندان ها و خدمات اصلاحی) هرگونه سهل انگاری در برخورد با زندانیان را انکار می کند. وی افزود: آنچه در قانون مجاز است در اختیار زندانیان قرار می گیرد. به دکتر استن نوشابه داده شده است. برخی از زندانیان پیر هستند و به بیماری های مشترک مبتلا هستند و ما به آن توجه داریم. ما دائماً با خانواده های آنها در ارتباط هستیم. ”

در اوایل ماه جاری ، چندین متهم در پرونده شورش های دهلی با مراجعه به دادگاه خواستار اجازه دادن به خانواده ها برای تهیه لباس گرم شدند. هنگامی که مقامات زندان از پذیرفتن لباس خودداری کردند ، خانواده ها مجبور شدند به دادگاه مراجعه کنند و روند کار را بیش از یک ماه به تأخیر انداخت. حداقل یک زندانی به دلیل سرماخوردگی دهلی به شدت بیمار شد.

سفر به بیمارستان برای معاینه نیز بدون مشکل نیست. هر بار که زندانی برمی گردد ، آنها را به مدت دو هفته در یک منطقه جدا قرار می دهند. بعد از دو هفته ، وقت یکبار دیگر برای ویزیت بیمارستان فرا رسیده است ، بنابراین اساساً زندانی چندین ماه است که در انزوا به سر می برد »، یکی از اعضای خانواده می گوید.

سونیل گوپتا ، افسر سابق زندان زندان تیار ، می گوید در حالی که دفترچه زندان صادر شده توسط وزارت خانه اتحادیه دستورالعمل های دقیق رژیم ، لباس و سایر ملزومات اساسی زندانیان را ارائه می دهد ، نقش ناظر زندان در اجرای آن محوری است. “اگر یک زندانی مجبور باشد برای اصول کار به دادگاه مراجعه کند ، مقامات زندان در وظیفه خود کوتاهی می کنند.”

خواه غفلت عمدی باشد و خواه فشار شدید زندانهای بیش از حد شلوغ ، نتیجه این است که خانواده ها مجبور شده اند حتی برای تماس های تلفنی حکم دادگاه بگیرند. با متوقف شدن ملاقات ها (ملاقات های حضوری با زندانیان) در پی شیوع بیماری همه گیر ، اقوام و خانواده ها برای یک تماس تلفنی 4-5 دقیقه ای در کل روز ، اغلب به مدت چند هفته منتظر می مانند.

ورون گونسالس با پسر ساگار و همسر سوزان

ساگار آبراهام گونسالوز ، فرزند فعال ورنون گونسالوز ، می گوید که خانواده یک ماه از او خبری نداشتند تا اینکه در ماه آوریل اجازه تماس تلفنی به وی داده شد. در ماه ژوئیه ، آنها دریافتند که او و همکار فعالش آرون فریرا از شاعر بیمار واراوارا راو در زندان مراقبت می کنند و به او کمک می کنند تا دندانهایش را بشوید و مسواک بزند. او می گوید: “پدر من بسیار مقاوم است و هیچ مشکلی را ذکر نمی کند ، اما غیرمنصفانه است که انتظار داشته باشیم از یک پیر دیگر مراقبت کند.” خانواده پس از اینکه علائم وی را گرفت ، برای گرفتن آزمایش کووید نیز تلاش کردند. “ما باید التماس کنیم تا با او صحبت کنیم. کل سیستم به گونه ای است که با شما مانند یک شهروند درجه دو رفتار می شود ، “او می گوید.

مادوریما دانوکا ، که در زمینه اصلاحات زندان با NGO حقوق بشر مشترک المنافع کار می کند ، می گوید که هیچ زندانی مجبور نیست این بی احترامی را انجام دهد اما اعتراف می کند که زندانها همچنان مات هستند. او می گوید: “همه گیری ها زندانها را بیش از پیش بسته کرده است.”

Shoma_Sen

وی پیشنهاد می کند که یکی از سازوکارهایی که می تواند پاسخگویی و رسیدگی به شکایات را تضمین کند ، یک بدن پاسخگو است که شامل یک قاضی ، دادستان منطقه و سایر افراد می شود که به طور منظم به زندان رفته و به این مسائل روزمره رسیدگی می کند. وی می افزاید: “با این وجود تعداد کمی از ایالت ها حتی چنین کمیته ای را تشکیل داده اند که می تواند روشی مشترک برای پرداختن به مسائل را تضمین کند.”