اتحادیه اروپا در مورد قوانین دقیق تری برای صادرات فناوری نظارت توافق می کند

لندن: اتحادیه اروپا روز دوشنبه با تشدید قوانین فروش و صادرات فناوری نظارت بر فضای مجازی موافقت کرد. قانون گذاران اتحادیه اروپا و شورای اروپا یک توافق موقت برای به روزرسانی کنترل کالاهای به اصطلاح استفاده دوگانه مانند فناوری تشخیص چهره و جاسوسی برای جلوگیری از استفاده آنها برای نقض حقوق بشر انجام دادند.

طبق قوانین جدید ، شرکت های اروپایی مجبور به صدور مجوزهای دولتی برای صادرات محصولات خاص می شوند و باید معیارهایی را که شامل الزامات لازم برای بررسی اینکه آیا فروش خطری برای حقوق بشر است ، برآورده کنند.

کشورهای اتحادیه اروپا همچنین باید با افشای جزئیات مجوزهای صادراتی که اعطا می کنند ، شفافیت بیشتری داشته باشند. و قوانین همچنین می توانند به سرعت تغییر دهند تا فناوری های نوظهور را پوشش دهند.

فناوری استفاده دوگانه همچنین می تواند شامل کامپیوترهای با کارایی بالا ، هواپیماهای بدون سرنشین و برخی مواد شیمیایی خاص باشد.

مارکتا گرگورووا ، نماینده پارلمان اروپا که از مذاکره کنندگان اصلی بود ، در بیانیه ای گفت: “امروز یک پیروزی برای حقوق بشر جهانی است. ما الگوی مهمی را برای پیروی از سایر دموکراسی ها قرار داده ایم.”

“رژیم های استبدادی دیگر نمی توانند به طور مخفیانه دست خود را در نظارت سایبری اروپا بگیرند.” این توافق پس از سالها مذاکره صورت می گیرد و هنوز هم نیاز به تصویب رسمی پارلمان اروپا و ارگان های دیگر دارد اما انتظار می رود این یک امر رسمی باشد

گروه های مدافع حقوق بشر از اتحادیه اروپا خواسته اند که قوانین صادرات را تشدید کند. عفو بین الملل در گزارش اخیر خود اعلام کرد که مقررات موجود اتحادیه نتواند “پویایی نظارت سریع در حال تغییر” را برطرف کند یا خطرات ناشی از فناوری جدید نظارت دیجیتال را در نظر بگیرد. این گروه گفت که سه شرکت اروپایی را پیدا کرده است که فناوری نظارت دیجیتال را به چین فروخته اند.