آیا یک تجارت کوچک باید روی هوش مصنوعی و نرم افزار یادگیری ماشین سرمایه گذاری کند؟

توسط ریشی مهرا


هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) کلید واژه ها در فناوری و فضای کسب و کار امروز هستند. از هوش مصنوعی و ML استفاده می شود تا به کسب و کارها نیاز لازم ، بهبود کارایی ، فروش و بازاریابی بهتر و حتی کمک به عملکردهای حیاتی منابع انسانی بدهند. با این حال ، تصور عمومی این است که هر دو این فناوری ها برای شرکت های بزرگتر در نظر گرفته شده و استفاده از آن برای شرکت های کوچکتر منطقی نیست.

این ممکن است کاملاً درست نباشد زیرا فن آوری هایی مانند AI & ML در همه جا فراگیر می شوند. در واقع ، در بعضی موارد حتی ممکن است شخص از وجود چنین فناوری هایی در زندگی روزمره ما اطلاع نداشته باشد. با پایین آمدن هزینه فناوری ، سرمایه گذاری در چنین فناوری هایی مقرون به صرفه تر می شود و مشاغل کوچک می توانند از مزایای استفاده از این فناوری ها بهره مند شوند.

به گفته گارتنر ، “هوش مصنوعی (AI) به طور فزاینده ای به محل کار خود راه می یابد ، با دستیاران شخصی مجازی (VPAs) و سایر اشکال ربات های چت اکنون عملکرد انسان را در بسیاری از سازمان ها تقویت می کنند.” گارتنر ، شرکت پیش بینی کرده است که ، تا سال 2021 ، 70 درصد سازمان ها با ادغام هوش مصنوعی در محل کار به بهره وری کارمندان خود کمک می کنند.

این شرکت تحقیقاتی اضافه می کند که تعداد شرکت های مجری هوش مصنوعی در چهار سال گذشته 270 درصد رشد داشته و در سال گذشته سه برابر شده است. “چهار سال پیش ، اجرای هوش مصنوعی نادر بود ، فقط 10 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گزارش دادند که شرکت هایشان هوش مصنوعی مستقر کرده اند یا این کار را به زودی انجام می دهند. برای سال 2019 ، این تعداد به 37 درصد رسیده است – 270 درصد افزایش در چهار سال ، “کریس هوارد ، معاون برجسته تحقیق در گارتنر در بیانیه اخیر گفت. “اگر شما CIO هستید و سازمان شما از هوش مصنوعی استفاده نمی کند ، احتمال اینکه رقبا انجام دهند بسیار زیاد است و این باید نگران کننده باشد.” بنابراین برای مشاغل کوچک ، یکپارچه سازی هوش مصنوعی و ML کاملاً مهم شده است.

برای درک بهتر نوع کارهایی که AI و ML می توانند برای مشاغل کوچک انجام دهند. بیایید موارد استفاده زیر را در نظر بگیریم:

دستیابی به اطلاعات – هنگامی که صحبت از ارتباط با مشتری ، کارمندان یا سایر سهامداران می شود ، AI و ML می توانند نقشی حیاتی داشته باشند. نمونه ای از این موارد Chatbots است که بیشتر مربوط به جعبه های مکالمه است که می خواهند در زمینه جستجوی شما به شما کمک کنند. در یک وب سایت ، آنها می توانند به عنوان ابزاری م toثر برای برقراری ارتباط با مشتریان و رسیدگی به درخواستها یا شکایات آنها عمل کنند. چت بات ها نیازی به مداخله انسانی ندارند و 24 ساعته کار می کنند. چت بات می تواند ابتدایی ترین پرسش ها را با س toالات دقیق تری که می تواند پاسخ ها را مطابق با سوال تنظیم کند ، پاسخ دهد. از چت بات ها در منابع انسانی نیز استفاده می شود ، جایی که کارکنان ترغیب می شوند بازخورد خود را به روشی ناشناس ثبت کنند. این ربات ها از تکنیک های مختلف AI و ML برای انجام وظایف خود استفاده می کنند و همچنین می توانند بر اساس فعل و انفعالات خود برای ارائه گزارش های عملی برنامه ریزی شوند.

CRM / ERP – اگر قبلاً ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) را اجرا کرده اید ، کاربرد آن را می دانید ، اما نرم افزار سنتی محدودیت هایی دارد. این امر به ویژه برای دنیای دیجیتال با سرعت بالا صدق می کند. یک راه حل ERP و CRM مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند یک ابزار آماری عالی برای مشاغل کوچک باشد. با توجه به انواع بسیار متفاوت و متمایز اطلاعاتی که روزانه توسط یک کسب و کار جمع می شود ، ممکن است برای شخص دشوار باشد که از داده ها ارتباط برقرار کند و به یک چیز معنی دار برسد. یک راه حل ERP / CRM مجهز به هوش مصنوعی می تواند در عرض چند دقیقه این کار را انجام دهد و بینش ارزشمندی به کسب و کار بدهد و به تصمیم گیری کمک کند. به عنوان مثال ، هوش مصنوعی می تواند داده های مشتری را از نقاط مختلف لمس جمع آوری کرده و با CRM ترکیب کند تا به اطلاعات معنی دار برسد.

منابع انسانی – هوش مصنوعی و ML توانایی انجام کارهای روزمره و معمولی را دارند ، این بدان معناست که کارمندان می توانند روی کارهای پربارتر تمرکز کنند. این مهم است زیرا اکنون کارهای معمول مانند حسابداری و اداره حقوق و دستمزد بدون دردسر انجام می شود. همچنین ، با توجه به تراکم نیروی انسانی ماهر که هر مشاغل کوچک با آن روبرو هستند ، اتوماسیون برخی از جنبه های حیاتی کار می تواند به جبران کمبود کمک کند. این امر همچنین می تواند باعث کارآیی بیشتر تجارت شود ، زیرا با تعداد کارمندان کمتری می توان کارهای بیشتری انجام داد.

امور مالی – امور مالی ، منطقه ای است که هوش مصنوعی و ML به سرعت در حال پیشرفت است. در حال حاضر شاهد کل مشاغل مبتنی بر استفاده از هوش مصنوعی و ML برای انجام برخی کارها هستیم ، به عنوان مثال خطر اعتباری وام گیرنده. برای مشاغل کوچک می توان شروع به کار خودکار برخی از فعالیت ها کرد. طبق گفته مک کینزی و کمپانی ، حدود یک سوم فرصت های مالی را می توان با استفاده از فناوری های اساسی اتوماسیون وظیفه مانند اتوماسیون فرآیند رباتیک (ՀՀԿ) به دست آورد.

“در بالای سیستم های IT موجود ، ՀՀԿ یک کلاس از نرم افزارهای عمومی است که اغلب” رباتیک نرم افزاری “نامیده می شود – و نباید با ربات های فیزیکی اشتباه گرفته شود. مک کینزی می گوید: فناوری های تکمیلی و تکمیلی ، مانند مدیریت فرآیند کسب و کار و ابزار شناسایی نوری شخصیت ، در بسیاری از فعالیت ها با موفقیت به کار گرفته شده است.

مک کینزی

موارد فوق ممکن است از استفاده از هوش مصنوعی و ML کوتاه باشد ، اما شروع خوبی برای انجام مشاغل کوچک است. یک تجارت کوچک که با این عملکردها شروع می شود ، می تواند سایر بخشهای مالی را تحت فرآیندهای خودکار بررسی کند.

در پایان استفاده از هوش مصنوعی و ML یک تصمیم تجاری است که شرکت باید پس از ارزیابی هزینه و مزایا آن را اتخاذ کند. شکی نیست که فناوری فقط می تواند کارها را بهتر ، آسان تر ، سریعتر و کارآمدتر کند. مشاغل همچنین باید فرصت هایی را که پیش روی خود قرار می دهد در نظر بگیرند – معنای آن برای مصرف کنندگان چیست و چه کاری برای رقبا انجام می دهد. اگر یک کسب و کار کوچک تصمیم به راه اندازی دارد ، مهم است که راه حل هایی را که می خواهد اجرا کند ، در لیست کوتاه قرار دهید. سرانجام ، کسب و کار باید یک نقشه راه مشخص در مورد چگونگی انجام آن داشته باشد تا اختلالات به حداقل برسد.

(نویسنده ، مدیر عامل شرکت Wishfin.com است)