آیا دونالد ترامپ می تواند حکم انتخابات را به چالش بکشد؟

واشنگتن: دقایقی پس از آنكه رسانه های آمریكایی جو بایدن دموكرات را در مسابقه فشرده انتخابات ریاست جمهوری آمریكا پیروز اعلام كردند ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا این نتیجه را رد كرد و گفت در دادگاه ثابت خواهد كرد كه وی برنده خود بوده است.

ترامپ در بیانیه ای گفت: “واقعیت ساده این است که این انتخابات خیلی دور است.”

“آرا Legal قانونی تصمیم می گیرد که چه کسی رئیس جمهور است ، نه رسانه های خبری.”

اما کارشناسان می گویند ، بدون ارائه شواهدی از تقلب گسترده در آرا که برای لغو نتایج در چندین ایالت لازم است ، ترامپ شانس کمی برای برگرداندن پیروزی بایدن دارد.

ریچارد هاسن ، کارشناس حقوق انتخابات در دانشگاه کالیفرنیا ، ایروین ، گفت: “استراتژی دادرسی ترامپ راه به جایی نمی برد. هیچ تفاوتی در نتیجه انتخابات نخواهد داشت.”

ترامپ گفت که مبارزات انتخاباتی او روز دوشنبه به دادگاه ها می رود تا “اطمینان حاصل کند که قوانین انتخابات کاملاً تأیید شده و برنده قانونی در آن نشسته است”.

وی به بازشماری های پیش بینی شده در ایالت هایی اشاره کرد که بایدن فقط چند هزار رای از آنها جلوتر است.

و او به پنسیلوانیا مراجعه کرد ، جایی که جمهوری خواهان ادعای تقلب می کنند و می گویند هزاران برگ رای گیری دیررس که به طور غیرقانونی وارد می شوند ، به طور غیرقانونی شمارش شده است.

رودی جولیانی ، وکیل ترامپ روز شنبه در فیلادلفیا ، بزرگترین شهر پنسیلوانیا اعلام کرد: “شبکه ها تصمیم گیری در مورد انتخابات را ندارند. دادگاه ها تصمیم می گیرند. دادگاه ها انتخابات را غیرقانونی می کنند.”

ترامپ حق دارد: انتخابات تا زمانی که هر ایالت رای خود را به طور رسمی تأیید نکند ، که طی هفته های آینده برگزار می شود ، به پایان نرسیده است.

رسانه های آمریكایی روز شنبه به طور كلی نتیجه گیری كردند ، اما با تقریباً شمارش آرا 150 به اضافه 150 میلیون آرا ، وی به سادگی آرای كافی را در كالج انتخاباتی كه به طور رسمی رئیس جمهور را انتخاب می كند ، ندارد.

سابقه بازگشت به دادگاه ها وجود دارد. در سال 2000 ، با نبرد انتخاباتی بین جورج دبلیو بوش جمهوری خواه و ال گور دموکرات که نتیجه آن را در فلوریدا – جایی که بوش با بیش از 500 رأی هدایت می کرد – متوقف کرد ، دو طرف برای بازشماری مجدد در ایالت به دادگاه عالی جنگیدند.

دادگاه عالی بازشماری مجدد را به سختی رد کرد و انتخابات را به بوش واگذار کرد.

در مورد ترامپ ، او نه تنها باید کسری نزدیک به 40000 رأی را در پنسیلوانیا پشت سر بگذارد ، بلکه هزاران رأی هر یک در نوادا ، جورجیا ، آریزونا و ویسکانسین نیز کمتر است.

بسیار بعید است که دادگاه عالی برای لغو نتایج انتخابات این حاشیه ها در چندین ایالت اقدام کند.

پیش بینی می شود بازشماری در ویسکانسین و جورجیا انجام شود و در سایر ایالت ها نیز این امکان وجود دارد.

اما بازگو کردن احکام معکوس را به ندرت انجام می دهد. با بازشماری مجدد در ویسکانسین در سال 2016 ، 131 رأی به برتری ترامپ نسبت به رقیب دموکرات هیلاری کلینتون منجر شد.

استیون هوفنر ، کارشناس حقوق انتخابات در دانشگاه ایالتی اوهایو گفت: “در انتخابات مدرن آمریکا ، بازشماری در انتخابات تقریباً هرگز با بیش از دو صد رای تغییر نکرد.”

بزرگترین امید مبارزات انتخاباتی ترامپ لغو تصمیم پنسیلوانیا از ماه ها پیش برای پذیرش برگه های رای گیری پستی بود که حداکثر سه روز پس از روز انتخابات دریافت شده بود.

جمهوری خواهان این تصمیم را در ماه اکتبر به دیوان عالی کشور تجدید نظر کردند ، دادگاه چهار و چهار را تقسیم کرد و آن را در جای خود قرار داد ، اما گفتند که این مسئله می تواند پس از انتخابات مجدداً موضوع را بررسی کند.

اکنون پس از انتصاب ترامپ ، امی کنی بارت ، محافظه کار ، بانک کاملاً متشکل از 9 قاضی دارد و جمهوری خواهان به دنبال رسیدگی جدید هستند.

اما مقامات پنسیلوانیا می گویند تعداد آرا late دیرهنگام در معرض رد صلاحیت ها تنها هزاران رای است که بسیار کمتر از حد نیاز برای غلبه بر برتری بایدن است.

وزیر امور خارجه پنسیلوانیا ، کتی بووکوار ، در دادگاه عالی که روز شنبه تشکیل پرونده داد ، گفت: “دشوار است که ببینیم آرا the مورد بحث چه ارتباطی با نتیجه انتخابات دارند.”

ترامپ همچنین ادعای کلاهبرداری می کند. باز هم ، برای غلبه بر برتری بایدن که باید در چندین ایالت ثابت شود و ده ها هزار رای برای رقیب وی لغو شود.

آنها تاکنون شواهد ارائه نداده اند.

جولیانی روز شنبه گفت که شهر فیلادلفیا با تمایل بیشتر به دموکرات ها “سابقه غم انگیزی در تقلب در رای دهندگان دارد” و ادعا کرد افراد کشته رأی داده اند.

وی گفت: “قطعاً شواهد کافی برای رد صلاحیت تعداد مشخصی از آرا وجود دارد.” “و این می تواند بر انتخابات تأثیر بگذارد.”

هوفنر گفت ، اما ادعاهای جمهوری خواهان “مبهم” است.

وی گفت: “شما باید حقایقی داشته باشید تا آنچه را كه ادعا می كنید حمایت كنید.”

وی افزود ، حتی با اثبات ، جمهوری خواهان باید نشان دهند که برای تغییر نتایج کافی بوده است.