09380325205 admin@dmwebmaster.ir تهران امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران

آموزش مديريت سايت

آموزش مدیریت سایت اين روزها حضور در دنياي مجازي و استفاده از اينترنت به بخش جدايي‌ناپذير زندگي ما تبديل شده است. همه ما بسياري از اطلاعات روزانه خود را از اينترنت به دست مي‌آوريم و زمان زيادي را در دنياي مجازي سپري مي‌کنيم. به همين خاطر يکي از ملزومات کسب و کار شما براي ديده شدن و موفقيت، فعاليت در همين فضاي مجازي و اينترنت است. در حال حاضر داشتن يک وب‌سايت خوب از مهم‌ترين راه‌ها براي فروش محصولات و ارائه خدمات شما است. براي آن که به اهميت وبسايت‌ها پي ببريد، کافيست نگاهي به فعاليت برندهاي بزرگ در اين زمينه داشته باشيد. شايد هيچ برند شناخته شده‌اي را نتوان يافت که از وب سايت خود غافل باشد! هر چه از اهميت و لزوم وبسايت بيشتر صحبت کنيم، ضرورت مديريت سايت و آموزش مديريت سايت پررنگ‌تر مي‌شود. اما مديريت سايت چيست؟

مدیریت سایت چیست؟

ادامه مطلب

اهمیت مدیریت سایت

ادامه مطلب

وظایف مدیریت سایت

ادامه مطلب

سرفصل‌های دوره

ادامه مطلب

دوره‌های مرتبط

ادامه مطلب

به روزترین مقالات

ادامه مطلب

پرسش‌های متدوال

ادامه مطلب

مدیریت سایت چیست؟

برای آموزش مدیریت سایت ابتدا لازم است با مفهوم آن آشنایی داشته باشید.

شايد تصور شما از مديريت سايت يا پشتيباني سايت، به روز کردن مطالب، رفع مشکلات فني و پاسخگويي به کاربران باشد. در صورتي که وظايف مديريت سايت فراتر از اين موارد است. براي مديريت وبسايت لازم است تا حد زيادي با طراحي سايت و برنامه نويسي، سئو، بازاريابي ديجيتال و … آشنايي داشته باشيد. در ادامه با مديريت سايت، مباحث مربوط به آن و آموزش مديريت سايت بيشتر آشنا مي­شويم.

ابتدا بايد بدانيد که به صورت کلي کار مديريت سايت چيست. مديريت سايت در واقع به مسئوليت هدايت و کنترل کسب و کار آنلاين گفته مي‌شود. مدير سايت فرديست که سياست‌ها و استراتژي‌هاي نگهداري سايت و بازاريابي را در جهت رسيدن به اهداف تعيين مي‌کند و به طور کلي مسئول طراحي، توسعه، بازاريابي، نگهداري سايت و نظارت بر کارکرد صحيح آن است. البته حيطه وظايف مدير سايت بسته به ماهيت و گستردگي کسب و کار متفاوت است. در سايت‌هاي شخصي و کوچک کار مديريت سايت تماماً برعهده يک نفر است اما در کسب و کارهاي بزرگ هر بخش از کار مديريت سايت بر عهده شخصي خاص است که در نهايت مدير سايت بر کار آن‌ها نظارت و مديريت خواهد داشت.

 يک مدير سايت در قدم اول بايد فردي خلاق و باانگيزه باشد، به کسب و کارهاي اينترنتي علاقه‌مند باشد، در برقراري ارتباط با ديگر اعضاي تيم مهارت داشته باشد و بتواند به خوبي يک تيم را مديريت کند. و در ادامه با کارهاي اوليه طراحي سايت و برنامه‌نويسي، توليد محتوا و بهينه‌سازي آن براي سئو و همينطور کار با نرم‌افزارهاي آناليز سايت آشنايي داشته باشد و همه اين مهارت‌ها را به خوبي در کنار يکديگر به کار گيرد.

اهمیت مدیریت سایت

از آنجا که هدف از راه‌اندازي سايت ديده شدن و رونق يک کسب و کار است، پس اينکه از همان ابتدا چطور سايت را اداره کنيد و با چه نگاه و استراتژي‌اي آن را پيش ببريد بسيار اهميت پيدا مي‌کند. پس از اينکه سايت طراحي شد بايد بدانيد که چه محتوايي لازم است براي آن توليد کنيد، اين محتوا را به چه شکلي در آن قرار دهيد، چطور سايت را از نظر فني بررسي کرده و در زمان مناسب ارتقا دهيد و مهم‌تر از همه به چه صورت هر يک از بخش‌هاي سايت را تحليل و بررسي کرده و از نتايج حاصل از اين بررسي‌ها براي بهبود و ارتقاي برنامه‌هايتان استفاده کنيد. براي درک بهتر اين موضوع در ادامه با هم وظايف يک مدير سايت را به طور کامل بررسي مي‌کنيم.

وظایف مدیریت سایت

همانطور که پيشتر هم گفتيم وظايف مدير سايت به ابعاد کسب و کار مربوط به آن بستگي دارد. در يک شرکت بزرگ مدير سايت مسئول هماهنگي تيم‌هاي طراحي، توليد محتوا، کارشناسان سئو و … و هدايت آن‌ها در جهت اهداف تعيين شده است. اما در کسب و کارهاي کوچک وظايف مديريت سايت تماماً بر عهده يک نفر خواهد بود. اين وظايف را کمي دقيق‌تر در زير بررسي مي‌کنيم:

تولید محتوا:

يکي از اساسي‌ترين کارهاي پشتيباني سايت توليد محتواي مناسب است که بر تعداد بازديد و رتبه‌بندي سايت تاثير به سزايي دارد. بنابراين بسيار مهم است که با کار توليد محتوا آشنايي کامل داشته باشيد و تمام نکات ضروري را در آن به کار ببريد و يا تيم توليد محتوايي با دانش و تسلط کافي به موضوع داشته باشيد. روشن است از زماني که سايت توليد شد و طراحي آن به اتمام رسيد بايد محتواها به طور مرتب و مطابق اصول و زمان‌بندي تعيين شده در آن قرار گيرند.

تولید محتوای سایت
بررسی وضعیت سرور

بررسی مداوم وضعیت سرور سایت:

براي هر سايتي ممکن است لحظاتي پيش بيايد که سرور و هاست آن از دسترس خارج شود و براي زماني سايت بارگذاري نشود يا به اصطلاج رايج‌تر سايت بالا نباشد بنابراين يک پشتيبان سايت بايد روزانه و به طور مداوم سايت را بررسي کند تا در صورت بروز چنين مشکلاتي پيگيري‌هاي لازم را انجام دهد.

پشتیبان‌گیری از سایت:

تهيه بکاپ از سايت مسئله بسيار مهمي است که نبايد فراموش شود. در صورتي که سايت دچار هرگونه مشکلي شود بکاپ‌هاي تهيه شده مي‌توانند به شما کمک کنند. بنابراين بسته به زمان و ميزان تغييرات محتواي سايت بايد برنامه زماني براي گرفتن بکاپ از سايت در نظر بگيريد. البته افزونه‌هايي نيز وجود دارند که مي‌توانيد براي اين کار از آن‌ها استفاده کنيد.

پشتیبان گیری از سایت
به روز رسانی سایت

به روز نگه داشتن سایت:

بسته به سيستم توليد محتوايي که براي سايت استفاده شده است بايد آپديت‌ها و به روز رساني‌هاي لازم انجام شوند تا سايت دچار مشکل نشود. پس حتماً بايد برنامه درستي براي بررسي و اعمال اينگونه تغييرات در نظر گرفته و پياده شود.

همچنين در نظر داشته باشيد که علاوه بر به روز رساني‌هاي فني، محتواي سايت نيز بايد همواره به روز گردد.

بررسی و آنالیز بازدیدکنندگان سایت:

براي اينکه بتوانيد برنامه درستي براي پيشبرد اهداف خود داشته باشيد لازم است به طور مداوم آماري از بازديدکنندگان سايتتان داشته باشيد و آن را به درستي تحليل و بررسي کنيد تا مخاطبين خود را بشناسيد و به طور دقيق‌تري با علايق و روحيات ‌آن‌ها آشنا شويد و بر پايه اين دانش نتيجه فعاليت‌هايي که تاکنون داشتيد را بررسي کرده تا در ادامه تصميمات بهتري بگيريد.

بررسی آمار بازدیدکنندگان سایت
جمع آوری اطلاعات کاربران سایت

جمع‌آوری اطلاعات کاربران:

براي انجام اطلاع‌رساني‌هاي لازم و ترغيب کاربران به بازگشت مجدد به سايت لازم است اطلاعاتي مانند ايميل و شماره تماس آن‌ها را جمع‌آوري کنيد و به طور مناسبي از اين اطلاعات استفاده کنيد.

برقراری ارتباط مناسب با کاربران و مشتریان:

نظرات کاربران و مشتريان در رشد مثبت کار شما بسيار تاثيرگذارند. بايد نظرات کاربران و بازديدکنندگان سايت را بخوانيد و از انتقادات و پيشنهادات مشتريان خود براي بهبود کارتان ايده بگيريد.

ارتباط با کاربران سایت
جذب ترافیک به سایت

جذب ترافیک به سایت:

هرچه سايت شما بيشتر ديده شود احتمال رشد و موفقيت کسب و کارتان نيز بيشتر خواهد شد. بنابراين افزايش تعداد بازديدکنندگان سايت همواره يکي از اهداف سايت خواهد بود. بايد مطالبي کم بازديد و پربازديد سايت را به خوبي بررسي و تحليل کنيد و برنامه درستي در جهت افزايش بازديدکنندگان در نظر بگيريد. اما به خاطر داشته باشيد که تنها بازديد شدن از سايت کافي نيست! لازم است بازديدکنندگان سايت را به مشتري و مخاطبين دائم سايت خود تبديل کنيد!

بررسی رتبه سایت و بهبود آن:

قرار گرفتن در صفحه اول موتورهاي جستجو باعث مي‌شود تا شما ديده شويد. پس لازم است به طور مداوم رتبه سايت را در موتورهاي جستجو بررسي کنيد و برنامه درستي براي بهبود آن به کار بنديد.

بررسی رتبه سایت
توسعه و ارتقای سایت

توسعه و ارتقای سایت:

با مرور زمان و همراه با پيشبرد کار، سايت شما نيز بايد توسعه پيدا کند و از نظر گرافيکي و فني ارتقا يابد. بدين صورت که امکانات جديدي به سايت اضافه شوند و يا امکانات قبلي گسترش يابند، زيبايي ظاهري سايت حفظ شود و همينطور از نظر فني سايت بدون مشکل و کاملاً به روز باشد.

سرفصل‌های دوره

سرفصل‌های دوره

  • آشنایی با مفاهیم و مباحث اولیه
  • آموزش کار با پنل مدیریت سایت‌های مختلف
  • آموزش فتوشاپ به صورت کاربردی
  • آموزش صفر تا صد تولید محتوا
  • آموزش سئو
  • آموزش مدیریت شبکه‌های اجتماعی
  • آموزش کار با وبمستر تولز
  • آموزش استفاده از آنالیتیک
  • ریزه‌کاری‌ مدیریت سایت
  • کارگاه‌های عملی پروژه محور

تا به اينجاي کار سعي کرديم تا اهميت مديريت سايت را براي شما روشن کنيم و اطلاعات خوبي درباره کليت مديريت سايت و کارهايي که لازم است براي يک سايت انجام شود در اختيار شما قرار دهيم. در دوره آموزش مديريت سايت از صفر تا صد مديريت يک سايت را با هم بررسي مي‌کنيم و شما را براي مديريت يک سايت به طور کاملاً حرفه‌اي آماده خواهيم کرد. 

سرفصل‌هاي گفته شده در بالا به صورت جزئي و کاربردي آموزش داده مي‌شوند و پس از پايان دوره مي‌توانيد مديريت سايت‌هاي وردپرسي، جوملا و يا سايت‌هاي فروشگاهي را به خوبي به دست بگيريد. به علاوه پس از انجام پروژه‌هاي داده شده مدرک معتبري به شرکت‌کنندگان داده خواهد شد.

دوره‌های مرتبط

دوره‌های مرتبط

مقالات مدیریت سایت

به‌روزترین مقالات

پرسش‌های متداول

پرسش‌های متداول

-آیا ممکن است بدون داشتن هیچ دانشی در زمینه کامپیوتر بتوانیم یک سایت را مدیریت کنیم؟ 

بله! ما در این دوره این امکان را برای شما فراهم کردیم! 

-آیا مدیریت سایت زمینه کاری خوبی دارد؟

بله بدون شک! همانطور که گفتیم با گسترش کسب‌و‌کارها در فضای دیجیتال اهمیت مدیریت سایت در حال افزایش است. و همینطور فرصت‌های شغلی این رشته بسیار رو به رشد است.

-آیا یادگیری مدیریت سایت زمان بسیار زیادی نیاز دارد؟ 

در صورتی که با ما همراه باشید خیر… 

-آیا در کسب‌وکارهای کوچک هم مدیریت سایت مهم است؟ 

به هرحال شما می‌توانید بخشی از مشتریان خود را از سایتتان داشته باشید. بنابراین هرچه سایت بهتری داشته باشید احتمال اینکه مشتریان بیشتری نیز داشته باشید بیشتر می‌شود. اما اینکه بخواهید به خوبی دیده شوید و بتوانید کارتان را گسترش دهید یا خیر، تصمیمش با شماست…