نگاهی به فهرست قیمت خودروها در بازار ایران، حتی مدل‌های اقتصادی را دست‌نیافتنی جلوه می‌دهد. بسیاری از تولیدات ایران‌خودرو، مثل انواع ۲۰۶ و پژو پارس درحدود ۱۵۰ میلیون تومان قیمت دارند. شرایط برای محصولات سایپا نیز چندان رضایت‌بخش نیست و خودروهایی مثل ساینا و تیبا هم تقریبا ۹۰ میلیون تومان معامله می‌شوند. در این اوضاع‌واحوال، مراجعه به بازار مدل‌های دست‌دوم می‌تواند صرفه‌ی اقتصادی داشته باشد و تنوع انتخاب را نیز افزایش دهد.

خرید خودرو دست‌دوم همیشه عاقلانه نیست و می‌تواند به دردسرهایی بزرگ منجر شود؛ چراکه در برخی مواقع، هزینه‌ی تعمیر و اتلاف وقت برای آن خریدار مدل‌ دست‌دوم را پشیمان می‌کند. با این اوصاف، باید حساب‌شده و دقیق عمل کرد. پیش از توصیه به خرید در کلاس قیمت‌های متفاوت، درباره‌ی مهم‌ترین نکات در خودروهای دست‌دوم به‌اختصار توضیح خواهیم داد. قبل از پرداخت وجه و اتمام معامله، خریدار این نکات را باید مدنظر قرار دهد تا زیان ناخواسته و دردسرهای بعدی ایجاد نکند.

۱. مراجعه به مراکز تشخیص رنگ یا افراد متخصص بدنه

در کشور ما برخلاف بسیاری نقاط دنیا، شرایط بدنه بیش از کیفیت فنی و استهلاک قطعات، روی قیمت خودرو دست‌دوم تأثیرگذار است؛ مثلا محصولی با کارکرد ۱۰۰ هزار کیلومتر و بدون تصادف و ایراد بدنه از خودرو هم‌مدل با ۳۰ هزار کیلومتر کارکرد که قطعات تعویضی بدنه داشته باشد، گران‌تر خواهد بود. با این اوصاف، چنانچه خودرو مدنظر سابقه‌ی تصادف و تعمیر بدنه داشته باشد، قیمت ارزان‌تری دارد و البته باید توسط خریدار، راستی‌آزمایی شود.

امروزه، مراکز تشخیص رنگ در شهرهای مختلف ایران وجود دارند. در این مراکز، علاوه‌بر بررسی رنگ‌شدگی کلی یا جزئی (قلم‌گیری) و تعویض قطعات بدنه، میزان شدت تصادف در بخش‌های مختلف خودرو نیز مشخص می‌شود. برای مثال، دو خودرو مشابه که گِل‌گیر تعویضی داشته باشند، ممکن است به‌دلیل نوع آسیب به شاسی، هم‌قیمت نباشند. مرکز تشخیص رنگ این نکات را به‌صورت مکتوب اطلاع‌رسانی می‌کنند. هزینه‌ی این خدمات معمولا ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

خرید خودرو در بهترین وبسایت قیمت خودرو و فروش حواله خودرو

 

۲. بررسی فنی و مراجعه به مکانیک معتمد یا نمایندگی معتبر

ممکن است تصور کنید هر ایراد فنی موجود در خودرو با صرف هزینه رفع خواهد شد؛ اما این موضوع با‌توجه‌به کمبود بعضی قطعات یدکی در بازار ایران و کیفیت خودروهای تولیدی کشورمان صحت ندارد. توجه به وضعیت فنی خودرو برای مدل‌های خارجی، خصوصا محصولات چینی اهمیت بیشتری دارد؛ چراکه هزینه‌ی تعمیر و لوازم آن‌ها بسیار بیشتر از تولیدات ایران‌خودرو و سایپا است. درضمن در بعضی موارد مثل نقص توربوشارژر یا تجهیزات برقی خودروهای چینی، قابلیت تعمیر‌ وجود ندارد.

تعمیر خودرو

مسلما پیش از خرید خودرو دست‌دوم، مدت کوتاهی با آن رانندگی می‌کنید. در این زمان، توجه به صداها بسیار مهم است. صدای خروجی از پیشرانه در دور موتورهای مختلف چنانچه ناهنجار و فراتر از انتظار باشد، نشانه‌ای از ایراد فنی در خودرو است. دومین نکته‌ی مهم مرتبط با صدا، اطلاعاتی از وضعیت کابین و سیستم تعلیق (فنربندی) به شما می‌دهد. هنگام رانندگی با خودرو مدنظر، حتما با سرعت‌های متفاوت (۱۰ تا ۴۰ کیلومتربرساعت) از روی دست‌اندازهای خیابان، مثل سرعت‌گیرها، عبور کنید تا وضعیت فنرها و کمک‌فنرها و قطعات مرتبط (جلوبندی) از میزان صدای خروجی آن‌ها مشخص شود.

توجه کنید در حالت عادی، صدای ورودی به کابین معمولا رفع‌شدنی نخواهد نبود. اگر هنگام عبور از دست‌اندازها صدایی به داخل اتاق می‌آید که مرتبط با چرخ‌ها و قطعات فنی نیست، احتمالا با مراجعه به افراد متخصص و صرف هزینه نیز رفع نخواهد شد؛ درحالی‌که بسیاری از ایرادات فنی سیستم تعلیق و جلوبندی، با خرید قطعات جدید و نصب اصلاح می‌شود.

بعد از بررسی نکات مذکور، مراجعه به مکانیک معتمد اهمیت دارد. امروزه، بسیاری از مراکز فنی موجود در نمایندگی‌ها برای خرید خودرو دست‌دوم مشاوره می‌دهند. بهتر است قبل از مراجعه به این مراکز یا هر فرد متخصص دیگر، با آن‌ها هماهنگ کنید تا علاوه‌بر تعیین وقت و هزینه‌ی خدمات، خواسته‌ی شما به‌عنوان خریدار مشخص شود.

 

خرید خودرو سدان

خرید خودرو شاسی بلند