09380325205 admin@dmwebmaster.ir تهران امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران

تفاوت های بین HTML  و PHP چیست؟

تفاوت بین html و php چیست؟

 

اگر این مقاله توجه شمارا جلب کرده است , یعنی یا طراح سایت هستید و یا در جستجوی آموزش آن. در لا به لای مطالب آموزش طراحی سایت به زبان php و یا آموزش طراحی وب سایت با html , مکررا نام این دو زبان را در کنار هم شنیده اید. ابتدا ممکن است تصور کنید که این دو شبیه به همند و همین که یکی از آنها را بدانید کافیست. اما این تصور اشتباه است ; پس , html با php چه فرقی دارد ؟ تفاوت های بین html و php چیست؟ قبل از پاسخ به این سوال , درباره php و html توضیح کوتاهی میدهیم تا بیشتر آشنا شده و بهتربتوانید مقایسه شان کنید .

 

 

  PHP چیست؟

 

طراحی سایت به زبان PHP

زبان طراحی سایت php , یک زبان اسکریپتی محبوب سمت سرور و متن باز , به معنای ” hypertext proccessor ” است. چون زبان  php یک زبان تفسیر شده است , در نتیجه نیازی به کامپایل شدن ندارد . همچنین به دلیل متن باز بودن , به طور رایگان در دسترس است.

   کدهای php را می توان بر روی پلتفرم های مختلفی مانند سولاریس , ویندوز , لینوکس و غیره , پیاده‌سازی کرد. از php برای توسعه صفحات وب , اپلیکیشن های پویا , وبسایت  های پویا و استاتیک استفاده میشود.

 

اگر میخواهید درمورد PHP بیشتر بدانید و آشنا شوید , حتما نگاهی به مطلب “ آموزش زبان PHP ” بیندازید!

HTML چیست؟

html چیست؟

HTML , یعنی زبان نشانه گذاری فرامتن . html , ستون اصلی توسعه front-end است و از آن برای ساخت صفحات وب استفاده میشود. در واقع بهتر است بگوییم که ‏ html یک زبان برنامه نویسی نیست, بلکه یک زبان مبتنی بر نشانه است. بعنوان مثال, از براکت های آنگولار( < > ) , برای نشان دادن عناصر استفاده می شود. همچنین به  کوچک یا بزرگ بودن حروف حساس نیست (case sensitive نیست ). کد های html را می توان بر روی هر ویرایشگر متنی مانند  Notepad , ++ Notepad و … نوشت.‏

‏html  مستقل از پلتفرم است , از این رو می توان  آن را بر روی پلتفرم های مختلفی اجرا نمود. اساساً این زبان در ساخت صفحات وب استاتیک به کار می رود , اما می تواند با جاوا اسکریپت , css و php نیز ادغام شود. همچنین به کمک آن می توان  ویدیو , عکس و صدا را به صفحات وب اضافه نمود.

 

تفاوت های بین html و php:

 html با php چه فرقی دارد؟

 

  • ‏ php یک زبان اسکریپتی سمت سرور است ; درحالیکه  html سمت کاربر است.

 

  • از php در توسعه back-end استفاده می شود که برای بازیابی  ,  ذخیره و اصلاح اطلاعات , با پایگاه داده‌ها در تعامل است. درحالیکه از html برای توسعه front-end  استفاده می شود که به کمک آن می توان محتوای وبسایت را سازماندهی کرد.

 

  • از php برای ساخت یک وب سایت داینامیک استفاده می شود . فایل های php ماهیتی پویا دارند و به این دلیل خروجی به مرورگرتان بستگی دارد. درحالیکه از html برای ساخت وبسایت استاتیک استفاده می شود و خروجی یک وبسایت استاتیک نیز تغییری نخواهد کرد.

 

  •  php می تواند داده را دستکاری کند درحالیکه‏ html این قابلیت را ندارد.

 

  • کد های php بر روی وب سرور هایی مانن Apache و iis اجرا می شود; درحالیکه کدهای html بر روی مرورگرهای وب مانند Chrome, Internet Explorer و … اجرا می شود.

 

  • ‏php یک زبان اسکریپتی است ; اما‏ html یک زبان نشانه گذاریست.

 

  • از html برای قالب بندی محتوای سایت , مدیریت  و تصمیم گیری درباره چگونگی نمایش وبسایت استفاده میشود . درحالیکه php اجرای عملکرد ها را آنگونه که انتظار میرود , ممکن میسازد. یعنی با تعامل با پایگاه داده , زمینه بازیابی اطلاعات , ذخیره سازی و نمایش صفحات html  بر روی نمایشگر را فراهم میسازد.

 

  • کد php ساختار مناسب , اما پیچیده ای دارد . اگر ایرادی در سینتکس یا منطق آن وجود داشته باشد , خروجی مورد نظر را دریافت نخواهید کرد. اما در html می توانید هرچه را در هر کجا که بخواهید بنویسید و خروجی مورد نظر را دریافت کنید.

 

  • از html برای redirection , مشخص کردن رنگ ها , قالب بندی متن و … استفاده میشود. در حالیکه از php برای اعمال منطقی , ذخیره سازی, ارسال ایمیل ها و پاسخ به آنها , بارگذاری فایل ها , تولید صفحات وب و … استفاده میشود.

 

جمع بندی:

در این مقاله , نگاهی کلی به تفاوت های بین html و php کردیم. تلاشمان را کردیم تا بعد از خواندن این مقاله, درک بهتری نسبت به html و php به شما بدهیم. بطور کلی , از html برای مدیریت محتوا, توسعه قسمت سمت کاربر یا front-end وبسایت و چگونگی نمایش آن و … استفاده میشود. از php نیز برای برنامه نویسی سمت سرور که محاسبات منطقی , ذخیره سازی و بازیابی داده ها از پایگاه داده و … را انجام میدهد , استفاده میشود.

همچنین باید بدانید که برای طراحی سایت , html پیشنیاز یادگیری php است و هردویشان برای توسعه وبسایت , مهمند.

بیشتر بدانید:

چرا طراحان سایت به فریمورک لاراول نیاز دارند؟

پردرآمدترین شغل های دنیا در 5 سال آینده !