روسیه: روسیه در آستانه تعطیلات روز پیروزی 9 مه در سراسر اوکراین موشک باران می کند

روسیه در طول شب حملات پهپادی، موشکی و هوایی را به کیف و دیگر شهرهای اوکراین انجام داد و حملات را در آستانه جشن گرامیداشت روز پیروزی خود که شکست آلمان نازی را جشن می گیرد، تشدید کرد.

اوکراین اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور تمامی 35 پهپاد شاهد ساخت ایران را که روسیه پرتاب کرده بود، منهدم کرد. شهردار کیف گفت که دست کم پنج نفر در پایتخت در بحبوحه خسارات وارده به انبار سوخت، خودروها، ساختمان ها و زیرساخت ها زخمی شدند. یک انبار مواد غذایی در شهر اودسا دریای سیاه بر اثر اصابت موشک به آتش کشیده شد و مقامات از زخمی شدن سه نفر خبر دادند.

این یکی از بزرگترین رگبارهای موشک ها و پهپادها در عملیات هوایی جدید روسیه بود که 10 روز پیش پس از سکون از اوایل ماه مارس آغاز شد.

کیف گفت که مسکو همچنین آخرین فشار را برای تصرف شهر ویران شده باخموت در شرق انجام می دهد تا رئیس جمهور ولادیمیر پوتین چیزی که تنها جایزه او برای حمله پرهزینه زمستانی روسیه در زمان تعطیلات خواهد بود را تحویل دهد.

ارتش گفت 16 موشک در 24 ساعت گذشته به مناطق خارکف، خرسون، میکولایف و اودسا اصابت کرده است، علاوه بر آن 61 حمله و 52 موشک به مواضع و مناطق پرجمعیت اوکراین اصابت کرده است.

ارتش گفت: «متاسفانه غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند، ساختمان‌های بلند، خانه‌های شخصی و سایر زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب دیده‌اند».

مسکو خود را برای رژه روز پیروزی در روز سه شنبه آماده می کند، مهم ترین روز در تقویم روسیه در زمان پوتین، که از پیروزی شوروی در سال 1945 بر آلمان نازی برای توجیه تهاجم خود به اوکراین استفاده می کند. اوکراین که به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی در آن زمان تلفات سرانه بیشتری نسبت به روسیه در نبرد با نازی ها متحمل شد و به عنوان نقطه صفر هولوکاست، 8 می را به عنوان روز پیروزی به جای 9 مه – تلاشی واضح برای جدا کردن این کشور اعلام کرد. برگزاری این روز از روسیه.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی در بیانیه ای گفت: «با یادآوری قهرمانی میلیون ها اوکراینی در آن جنگ علیه نازیسم، ما همان قهرمانی را در اقدامات امروز سربازان خود می بینیم.

او گفت: “متاسفانه شر بازگشته است. همانطور که در آن زمان شر به شهرها و روستاهای ما هجوم آورد، اکنون نیز همینطور است. همانطور که در آن زمان مردم ما را کشت، اکنون نیز چنین می کند.” و تمام شر قدیمی که روسیه مدرن به ارمغان می آورد شکست خواهد خورد، همانطور که نازیسم شکست خورد.

روسیه برخی از رژه‌های نظامی عظیم را که معمولاً همراه با روز پیروزی است، لغو یا محدود کرده است. کشورهای غربی می گویند که این تا حدودی ناشی از نگرانی های امنیتی است و تا حدی به این دلیل است که مسکو در حمله زمستانی عمدتاً شکست خورده در اوکراین که شاهد شدیدترین نبرد زمینی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم بوده است، سخت افزارهای نظامی زیادی را از دست داده است.

سرهنگ ژنرال الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین، پس از بازدید از خط مقدم نزدیک باخموت، هدف اصلی روسیه، گفت: «روس‌ها هنوز امیدوارند که شهر را تا 9 مه تصرف کنند. وظیفه ما جلوگیری از این امر است.

اوکراین که سال گذشته نیروهای روسیه را از باروهای پایتخت عقب راند و قلمرو قابل توجهی را به دست آورد، در شش ماه گذشته نیروهای خود را در حالت تدافعی نگه داشته است، اما در هفته های آینده یک ضد حمله گسترده را آماده می کند.

کمپین پرهزینه زمستانی روسیه تقریباً هیچ زمینی را تصرف نکرد، به جز اطراف باخموت، جایی که نیروهایش توسط واگنر، ارتش خصوصی که هزاران محکوم را از زندان به خدمت گرفته بود، رهبری می‌شد.

یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر، هفته گذشته اعلام کرد که در 10 می از باخموت خارج خواهد شد و فرماندهان روسی را به دلیل کوتاهی در دادن مهمات کافی به جنگنده‌هایش محکوم کرد. به نظر می رسد که او روز یکشنبه خود را برعکس کرد و گفت اکنون به او وعده سلاح های مورد نیازش را داده اند.

صدمات

شهردار ویتالی کلیچکو در تلگرام گفت در کیف، سه نفر در انفجارهای منطقه سولومیانسکی و دو نفر در اثر سقوط هواپیمای بدون سرنشین در منطقه سویاتوشین، هر دو در غرب مرکز پایتخت زخمی شدند.

اداره نظامی کیف اعلام کرد که بقایای هواپیمای بدون سرنشین بر روی باند فرودگاه ژولیانی، یکی از دو فرودگاه مسافربری پایتخت، سقوط کرد و نیروهای اورژانس را به آنجا رساند، اگرچه آتش‌سوزی وجود نداشت.

همچنین به نظر می رسد که بقایای هواپیماهای بدون سرنشین به یک ساختمان دو طبقه در منطقه مرکزی شوچنکیفسکی برخورد کرده و باعث خسارت شده است.

در طول شب صدای انفجارهای متعددی در کیف شنیده شد.

شعله های آتش یک سازه بزرگ را که در تصاویر منتشر شده توسط سرهی براتچوک، سخنگوی اداره نظامی اودسا در تلگرام، پس از آنچه او حمله روسیه اعلام کرده بود، به عنوان انبار مواد غذایی شناسایی کرده بود.

رسانه ها گفتند که پس از ساعت ها هشدار حمله هوایی در حدود دو سوم اوکراین، صدای انفجار در منطقه جنوبی خرسون و جنوب شرقی زاپوریژژیا به صدا درآمد.

ولادیمیر روگوف، یک مقام مستقر در روسیه در زاپوریژژیا، گفت که نیروهای روسی به یک انبار و موقعیت نیروهای اوکراینی در شهر کوچک اوریخیف حمله کردند. رویترز نتوانست به طور مستقل این گزارش را تأیید کند.

اداره نظامی منطقه ای در یک پست فیسبوکی اعلام کرد، نیروهای روسی روز یکشنبه هشت نقطه در سومی در شمال شرق اوکراین را گلوله باران کردند.

حملات همچنین در دو هفته گذشته به اهداف تحت کنترل روسیه به ویژه در کریمه تشدید شده است. اوکراین هیچ نقشی در چنین حملاتی را تایید نمی‌کند، اما می‌گوید که تخریب زیرساخت‌های دشمن بخشی از آماده‌سازی این کشور برای حمله زمینی مورد انتظارش است.