راجیو گاندی: SC شرط آزادی مشروط محکوم ترور راجیو گاندی را برای معاینه پزشکی تمدید کرد

دادگاه عالی روز دوشنبه با یک هفته آزادی مشروط AG Perarivalan ، که در پرونده ترور راجیو گاندی به سر می برد ، به دلیل انجام معاینات پزشکی ، تمدید کرد. نیمکت متشکل از Justices L Nageswara Rao ، Hemant Gupta و Ajay Rastogi نیز در هنگام بازدید از پزشکان در بیمارستان ، دولت تامیل نادو را به ارائه اسکورت پلیس به Perarivalan راهنمایی کرد.

آزادی مشروط ، که توسط دادگاه عالی مدرس به محكوم علیه اعطا شد ، روز دوشنبه پایان یافت و هم اكنون یك هفته دیگر تمدید شد. در جلسه دادرسی که از طریق کنفرانس ویدئویی انجام شد ، هیئت رئیسه گفت که موضوع اعطای بخشودگی اکنون در ژانویه و در نهایت رسیدگی به پرونده مورد بررسی قرار می گیرد.

دادگاه از دادستان کل توشر مهتا خواست تا در تاریخ رسیدگی بعدی به کلیه موارد مطرح شده در دادخواست رسیدگی کند. CBI ، در اظهارنامه 20 نوامبر ، به دادگاه اوج گفته است كه فرماندار تامیل نادو مجبور است خواستار اعطای بهبودی به Perarivalan شود.

CBI گفت Perarivalan موضوع تحقیقات بیشتر نیست که توسط آژانس نظارت بر نظم و انضباطی (MDMA) به رهبری CBI انجام شده است و در حال انجام تحقیق درباره جنبه “توطئه بزرگتر” طبق دستور گزارش کمیسیون جاین است.

دادگاه عالی در حال رسیدگی به ادعای Perarivalan 46 ساله است که خواستار تعلیق مجازات ابد خود در این پرونده تا زمان تکمیل تحقیقات MDMA است. در تاریخ 3 نوامبر ، دادگاه عالی ابراز نارضایتی کرد زیرا یک محکوم علیه خواستار بخشش در پرونده ترور راجیو گاندی برای بیش از دو سال با فرماندار تامیل نادو بود.

CBI در مبایعه نامه 24 صفحه ای خود گفت: “این به عهده جناب عالی فرماندار تامیل نادو است كه در مورد این مسئله خواستار بهبودی یا عدم تأیید شود و تا آنجا كه به موضوع تسكین در موضوع فعلی مربوط می شود CBI نقشی ندارد “.

“خواهان فعلی موضوع تحقیقات بیشتر است که توسط MDMA انجام نشده است. تحقیقات بیشتر انجام شده توسط MDMA فقط به وظیفه ارائه شده توسط گزارش کمیسیون جین محدود می شود …” این گزارش اضافه کرد که گزارش پیشرفت توسط MDMA در مورد تحقیقات بیشتر و وضعیت آن به دادگاه تعیین شده در چنای ارسال می شود.

کمیسیون تحقیق Jain در ترور نخست وزیر سابق تحقیق در مورد “توطئه بزرگتر” توسط MDMA را توصیه کرده است و این امر مستلزم نظارت / ردیابی مظنونان فراری و نقش سریلانکا و اتباع هند در پرونده است.

آژانس تحقیق بیشتر گفت که دادگاه عالی در 14 مارس 2018 ، درخواست Perarivalan را برای یادآوری حکم دادگاه عالی 11 مه 1999 رد کرده و وی را در این پرونده مقصر شناخته است.

در آن آمده است ، “ادعای خواهان مبنی بر بی گناه بودن وی و اطلاع نداشتن از توطئه ترور راجیو گاندی نه قابل قبول است و نه قابل نگهداری”.

دادگاه عالی پیش از این از مشاور دادخواست ، AG Perarivalan خواسته بود كه آیا دادگاه می تواند صلاحیت خود را طبق ماده 142 قانون اساسی اعمال كند و از استاندار بخواهد كه در مورد ادعای بخشودگی خود طبق ماده 161 تصمیم بگیرد.

ماده 161 یک فرماندار را مجاز می داند که در هر پرونده جنایی یک محکوم را عفو کند.

دادگاه عالی گفته بود ، “ما نمی خواهیم صلاحیت خود را در این مرحله اعمال كنیم اما خوشحال نیستیم كه پیشنهادی كه دولت ارائه داده به مدت دو سال معلق است”.

دولت ایالت پیشتر به دادگاه عالی گفته بود که هیئت وزیران قبلاً در 9 سپتامبر 2018 مصوبه ای را تصویب کرده و برای آزادی پیش از موعد هر هفت محکوم این پرونده به فرماندار توصیه کرده است.

MDMA در سال 1998 بر اساس توصیه های کمیسیون تحقیق دادگستری MC Jain که جنبه توطئه ترور گاندی را بررسی کرده بود ، راه اندازی شد.

مشاور پراریاوالان پیش از این گفته بود كه نقش او فقط به تهیه باتری های نه ولت محدود می شود ، كه گفته می شود در بمب دست ساز (IED) كه گاندی را كشته بود ، استفاده می شد.

دادگاه عالی پیشتر ادعای Perarivalan را که خواستار صدور حکم 11 مه 1999 ، با تأیید محکومیت وی بود ، رد کرد.

این سازمان گفته بود كه مطالب ثبت شده قبل از اعتماد به نفس برای دخالت در حكم صدور حكم اعدام در ابتدا برای پراریاوالان و سه نفر دیگر ، كه بعداً به حبس ابد تبدیل شد ، ایجاد نمی كند.

مشاور پراریاوالان پیش از این گفته بود که او هنگام وقوع حادثه فقط 19 سال داشت و هیچ اطلاعی از کار وی و خرید باتری ها نداشت.

گاندی در شب 21 مه 1991 در سریپرومبودور در تامیل نادو توسط یک زن بمب گذار انتحاری ، به نام دانو ، در یک گردهمایی نظرسنجی ترور شد.

چهارده نفر دیگر ، از جمله خود دانهو ، نیز کشته شدند. ترور گاندی شاید اولین مورد بمب گذاری انتحاری بود که جان یک رهبر برجسته را گرفت.

دادگاه عالی در حکم خود در ماه مه 1999 ، حکم اعدام چهار محکوم – Perarivalan ، Murugan ، Santham و Nalini را تأیید کرد.

در آوریل 2000 ، فرماندار تامیل نادو حکم اعدام نالینی را بر اساس توصیه دولت ایالتی و درخواست تجدیدنظر توسط رئیس جمهور پیشین کنگره و بیوه راجیو گاندی ، سونیا گاندی ، تغییر داده بود.

در تاریخ 18 فوریه 2014 ، دادگاه عالی حکم اعدام Perarivalan را به همراه دو زندانی دیگر – سانتان و موروگان – به دلیل تأخیر 11 ساله در تصمیم گیری برای رحمت آنها توسط دادگاه ، به حبس ابد تبدیل کرد. مرکز