بخش املاک و مستغلات: چگونه نوآوری فناوری به بخش املاک و مستغلات کمک می کند

اولین موج پذیرش گسترده فناوری در فضای فناوری پشتیبانی هند (ملاک + فناوری) در اوایل دهه 2000 اتفاق افتاد – با ظهور آگهی‌های طبقه‌بندی آنلاین برای خرید، فروش و اجاره خانه (99 هکتار، house.com و غیره). از آن زمان به بعد، فضای پشتیبانی از فناوری در هند به کندی تکامل یافته است. پیشرفت‌های تدریجی صورت گرفته است، اما به غیر از تعداد انگشت شماری از مدل‌های کسب‌وکار جدید مانند زندگی مشترک و کار مشترک، نوآوری زیادی در فناوری پشتیبانی صورت نگرفته است. این به ویژه شگفت‌انگیز است زیرا املاک و مستغلات بزرگترین طبقه دارایی در هند است.

اما این در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد.

زمان برای موج دوم نوآوری فناوری در فضای فناوری پشتیبانی هند فرا رسیده است. تغییرات در رفتار مصرف کننده به دلیل COVID-19، در دسترس بودن داده های املاک و مستغلات در قالب دیجیتالی، پیشرفت در فناوری AR/VR (واقعیت افزوده، واقعیت مجازی) باید توسعه در این فضا را تسریع کند.

در زیر برخی از روندهایی که در فناوری پروپوزال در هند شاهد هستیم آورده شده است:

تورهای خانه مجازی / سه بعدی
COVID-19 یک تغییر اساسی در رفتار مصرف کننده ایجاد کرده است. تقاضا برای تراکنش‌های دیجیتال و گشت‌های مجازی در خانه در تمام زمان‌ها بالاست. رندرهای سه‌بعدی و پیاده‌روی‌های مجازی به یک پیشنهاد استاندارد از سوی بسیاری از برترین توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات در هند تبدیل شده‌اند.

انتظار می رود این روند به سمت فضای اجاره و بازار فروش خانه ثانویه نیز حرکت کند. برخی از کارگزاران و فروشندگان خانه در حال حاضر از ابزارهای نرم افزاری (مانند Matterport) برای ارائه اطلاعات سه بعدی از خانه های خود استفاده می کنند. این احتمالاً به مرحله‌بندی سه‌بعدی تبدیل می‌شود – جایی که گذر سه بعدی از خانه واقعی تقریباً با مبلمان و دکور تقویت می‌شود. این مهم است زیرا اکثر خریداران در تلاش هستند تا تصور کنند که فضاهای خالی در صورت مبله کامل چگونه به نظر می رسند. با صحنه‌سازی سه‌بعدی، مشتریان می‌توانند تجربه‌ای همه‌جانبه داشته باشند، این حتی بهتر از بازدید از خانه است و این نیز نحوه خرید و فروش خانه‌ها را تغییر می‌دهد.

کلان داده و تجزیه و تحلیل

امروزه ما به حجم بی سابقه ای از داده ها دسترسی داریم. ما داده‌هایی در مورد معاملات دارایی و سایر اسناد قانونی، داده‌های جغرافیایی-مکانی و داده‌های Google Maps داریم که تاکنون وجود نداشته است. با RERA (مرجع تنظیم مقررات املاک و مستغلات)، ما همچنین داده های فصلی در مورد وضعیت ساخت و ساز و مجموعه تمام پروژه ها داریم. این داده ها قبلاً توسط وام دهندگان برای ارزیابی ریسک (ریسک نکول و عنوان) استفاده می شود و سرمایه گذاران تمایل دارند در مورد سرمایه گذاری های تجاری و انبار تصمیم بگیرند. این تازه شروع کلان داده در فناوری پروپوزال است. در آینده، شاهد نوآوری های جدید و جالبی خواهیم بود که از این داده ها استفاده می کنند تا برای بسیاری از بازیگران در اکوسیستم املاک و مستغلات ارزش قائل شوند. iBuying (خرید فوری)
این نمونه ای از استفاده از داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل در املاک و مستغلات است. در مدل معاملاتی iBuying، شرکت‌ها از الگوریتم‌هایی برای تخمین ارزش خانه استفاده می‌کنند و از این رو آن را مستقیماً از مالکان خریداری می‌کنند. این شرکت ها از مدل های هوش مصنوعی ساخته شده بر روی داده های معاملات گذشته و شرایط بازار محلی برای تعیین قیمت خانه ها استفاده می کنند. این مدل نقدینگی فوری را به فروشندگان خانه ارائه می دهد (خانه ها را می توان به جای ماه ها در هفته فروخت).

iBuying به تازگی در هند شروع شده است، اما به طور گسترده در بازارهای دیگر با بیش از 30000 خانه فروخته شده در ایالات متحده، هر سال پذیرفته شده است.

مالکیت کسری
مالکیت کسری سرمایه گذاران را قادر می سازد تا مالک بخشی از یک ملک (معمولاً یک ملک تجاری) شوند و درآمد اجاره ای متناسب با مالکیت خود کسب کنند. با مالکیت کسری، سرمایه گذاران به فرصت های سرمایه گذاری دسترسی پیدا می کنند که در غیر این صورت خارج از محدوده قیمتی آنها خواهد بود. (ملاک تجاری “درجه A” معمولاً با اندازه بلیط 10-15 کرور شروع می شود.) چنین سرمایه گذاری هایی قبلاً فقط برای HNI در شبکه های بسته قابل دسترسی بود. فناوری توزیع گسترده و کشف چنین فرصت‌هایی را ممکن می‌سازد و به سرمایه‌گذاران کوچک‌تر اجازه می‌دهد تا در املاک تجاری درجه A سرمایه‌گذاری کنند. چندین شرکت در هند وجود دارند و در سطح جهانی مالکیت جزئی املاک و مستغلات را ارائه می‌کنند.

نرم افزار مدیریت املاک
مدیریت املاک یک فضای آینده در هند است که چندین بازیگر تثبیت شده در بازارهای بالغ دارد. بر اساس نظرسنجی گزارش تحقیقات جامع توسط Market Research Future، بازار جهانی نرم افزار مدیریت املاک تا سال 2025 به 21.4 میلیارد دلار می رسد. (منبع).

راه حل های مدیریت املاک نه تنها خدمات متنوعی را برای ساده تر کردن زندگی صاحبخانه ارائه می دهد، بلکه جمع آوری اجاره، پرداخت مالیات، پرداخت هزینه های نگهداری و ارتباط با مستاجران را ساده تر می کند. آنها همچنین ممکن است با سیستم عامل های شخص ثالث برای ساده سازی تعمیر و نگهداری دارایی ادغام شوند.

نرم افزار مدیریت املاک فناوری است که به صاحبخانه اجازه می دهد تا به راحتی املاک اجاره ای خود را مدیریت کند. این معمولاً برای مالکانی است که چندین ملک را مدیریت می کنند، که می تواند شامل دویدن زیاد و دردسرهای روزانه باشد.

با کمک چنین نرم افزارهایی، صاحبخانه ها می توانند به راحتی خدماتی مانند نقاشی خانه یا تعمیر AC را رزرو کنند. آنها حتی می توانند تمام هزینه های تعمیر و نگهداری را پیگیری کنند و سپرده امنیتی را محاسبه کنند تا در زمان مقرر به مستاجر بازپرداخت شود.

بلاک چین
بلاک چین می تواند یک دفتر کل دیجیتال غیرقابل تغییر برای تمام معاملات دارایی از جمله نقل و انتقالات مالکیت، پرداخت مالیات و تایید از ارگان های مختلف دولتی فراهم کند. اجرای این روند ممکن است بیشتر از سایرین طول بکشد و نتایج ملموسی را نشان دهد. این نیاز به ابتکار دولت دارد، اما می‌تواند برای املاک و مستغلات به همان اندازه تأثیرگذار باشد که UPI برای بانکداری. این به طور کامل تقلب در عنوان، دردسرهای ذخیره سازی اسناد را از بین می برد و شفافیت مطلق را در معاملات املاک و مستغلات فراهم می کند.

(نویسنده یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل، آیوی هومز است)

ETRise روز MSME 2022 مگا همایش با رهبران صنعت. الان ببین.