بانک جهانی به دنبال کمک های بلاعوض، سرمایه جدید برای مبارزه با بحران های جهانی است

مدیر عامل بانک جهانی روز سه‌شنبه گفت: بانک جهانی برای کمک‌های مالی بیشتر و سرمایه‌های جدید از کشورهای عضو فشار خواهد آورد، حتی اگر از ترازنامه خود برای افزایش وام‌ها برای واکنش به تغییرات آب و هوایی و سایر بحران‌های جهانی استفاده کند.

آنا بجرد در مصاحبه ای گفت که وام دهنده حمایت اهداکنندگان را برای یک مرکز بحران تازه تاسیس برای فقیرترین کشورهای جهان که با بحران های جهانی همپوشانی، از جمله رویدادهای آب و هوایی شدید مواجه هستند، جمع آوری خواهد کرد.

بجرد گفت: “امیدواریم که بتوانیم واقعاً به نتیجه برسیم و علاقه بسیار زیادی به تامین مالی آن تا پایان سال داشته باشیم.” وی افزود که چندین میلیارد دلار برای تسهیلات بحران مورد نیاز است.

این تسهیلات در صندوق انجمن توسعه بین المللی (IDA)، صندوق بانک جهانی برای فقیرترین کشورها قرار دارد. آخرین پر کردن به سرعت توسط همه گیری تمام شد.

کووید-19 بسیاری از کشورهای فقیر را در تنگنای بدهی قرار داد زیرا انتظار می‌رفت که علیرغم شوک عظیم مالی خود به انجام تعهدات خود ادامه دهند.

بجرد امیدوار است در نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی در مراکش در ماه اکتبر، پیشرفت‌های عمده‌ای در جلب علاقه به این تسهیلات حاصل شود.

او گفت: “ما باید واقعاً از کشورهای توسعه یافته و با درآمد بالاتر، کشورهای ثروتمند کمک های مالی دریافت کنیم تا بتوانیم منابع را به کشورهای کم درآمد انتقال دهیم.” بانک جهانی که هیئت اجرایی 25 نفره آن در 3 مه رئیس جمهور جدید را انتخاب کرد، می خواهد وام دهی را افزایش دهد تا اطمینان حاصل شود که می تواند بهتر با مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی، همه گیری ها و درگیری ها مقابله کند.

بجرد گفت: «ما باید به طور مستمر روی چیزی که تحت نقشه راه تکامل می‌نامیم کار کنیم – بانک بهتر و همچنین بانک بزرگتر.»

“نقشه راه تکامل” بانک جهانی از مدیریت آن می خواهد که پیشنهادات خاصی را برای تغییر ماموریت، مدل عملیاتی و ظرفیت مالی خود ارائه کند.

همچنین بررسی گزینه هایی مانند افزایش سرمایه جدید بالقوه برای باز کردن وام دهی بیشتر و ابزارهای تامین مالی جدید را تجویز می کند.

بجرد گفت که افزایش سرمایه یک گفتگوی مداوم بود که نیاز به تعامل با سهامداران داشت.

تلاش‌های خوبی از سوی مدیریت بانک جهانی برای بررسی همه فرصت‌ها برای به حداکثر رساندن سرمایه و آزادسازی منابع در داخل، از طریق بهینه‌سازی ترازنامه و غیره وجود دارد.»

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده در آوریل گفت گام های بعدی که بانک جهانی باید بردارد شامل تغییرات بالقوه است تا به بخش خصوصی بانک و تسلیحات وام دهی کشور فقیر اجازه دهد تا به نهادهای زیر حاکمیتی مانند شهرها و مقامات منطقه ای وام دهند.

بجرد گفت وام دهی ملی چیزی است که بانک جهانی “بسیار مایل است بیشتر مورد بررسی قرار گیرد”.

بجرد گفت: “این باید بخشی از ابزار و راه حل ها باشد، زیرا ما باید هم با دولت های ملی و هم با دولت های فرعی کار کنیم تا بتوانیم برخی از این نیازهای مبرم و اولویت های فوری را برطرف کنیم.”