09380325205 admin@dmwebmaster.ir تهران امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران

در این مطلب میخواهیم بدانیم که نرم افزار افتر افکت چیست،

چه سالی تولید شده است به چه منظوری عرضه شده است و هم چنین کاربرد های این نرم افزار دوست داشتنی برای ما چیست.

نرم افزار افتر افکت(adobe after effect) در سال 1993 توسط شرکت علم و هنر در جزیره Rhode عرضه شد که اساس و پایه این برنامه به زبان ++cاست.

آخرین نسخه آن در سال 2019 به بازار آمده است که فقط در سیستم 64 بیتی عرضه شده است که این یکی از عیب های بزرگ این نرم افزار به روز و جامع است.

چون تعداد کسانی که از نسخه 32 بیتی آن استفاده می کنند کم نیستند به همین دلیل سازندگان افتر افکت سعی کرده اند تا نرم افزار افتر افکت را در نسخه ی 32 بیتی هم عرضه کنند.

همان طور که در توضیحات بالا گفته شد نرم افزار افتر افکت برای ساختن انواع جلوه های انیمیشنی و ویرایش فیلم ها نقش بسزایی دارد.

برای مثال برای کسانی که در حوزه سینما و فیلم سازی فعالیت می کنند خیلی برایشان کاربرد دارد.

اما خوبی که این برنامه ویرایش فیلم نسبت به بقیه برنامه ها دارد این است.

که اگر شخصی هم زیاد با این برنامه اشنا نباشد می تواند با حداقل اموزش با نرم افزار افتر افکت کار کند و از خوبی های این نرم افزار فوق العاده استفاده کند.

ولی به صورت کلی نرم افزار افتر افکت برای کسانی که میخواهند حرفه ای کار کنند و حرفه ای ویرایش کنند کاربرد های فراوانی دارد.
درست مانند فوتبالیستی که عشقش توپ است،جلوه گرها هم عشقشان افتر افکت است.

ما اینجا هستیم تا 10 تا از مهم ترین و کاربردی ترین ابزار هایی که مورد استفاده در نرم افزار افتر افکت هستند را نام ببریم و امیدواریم تا با یادگیری این امکانات بتوانید که از افتر افکت به طور حرفه ای استفاده کنید.

1-لایه های شکل یا همانShape layers
2- ابزار/ ماسک های قلم یا همانPen Tool/Masks
3- پیگیری حاشیه یا همان Track Mattes
4- حالت های ترکیبی یا همان Blending Modes
5- پیش تدوین یا همان Pre-composing
6- لایه های تنظیم یا همان Adjustment Layers
7- Pick Whip
8- لایه های نول
9- دوربین ها یا همان Cameras
10- ویرایشگر گراف یا همان Graph Editor
این 10 تا از ابزار های پرکاربرد نرم افزار افتر افکت به نقل از سایت های معتبر می باشد و با یادگرفتن  کار با این ابزارها می توانید حرفی برای گفتن داشته باشید!

موشن گرافیک چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

موشن گرافیک قطعاتی از انیمیشن یا فیلم های دیجیتالی هستند که باعث ایجاد حرکت یا چرخش درایجاد تصاویر می شوند .

موشن گرافیک را می توان با استفاده از نرم افزار های حرفه ای ایجاد کرد ولی میتوان ان را هم بدون استفاده از نرم افزار های حرفه ای درست کرد.

 در حالی که هر شکل از انیمیشن های تجربی یا انتزاعی را می توان موشن گرافیک نامید ، اما حقیقت موشن گرافیک به طور واضح تر به کاربرد تجاری انیمیشن و جلوه های کاربردی فیلم ، فیلم و تلویزیون اشاره دارد.

از آنجا که هیچ تعریف رسمی از موشن گرافیک وجود ندارد ،  زمان نقطه شروع این صنعت مورد اخلاف است.نظراتی وجود دارد که باور دارند نقطه شروع موشن گرافیک در سده ی 1800 بوده است.

مایکل بتانكتور نخستین بررسی عمیق تاریخی را در این زمینه نوشت و استدلال كرد مبانی آن در موسیقی بصری و فیلمهای انتزاعی تاریخی دهه 1920 توسط والتر روتمان ، هانس ریشتر ، وایكینگ اگلینگلینگ و اسكار فیشینجر بوده است.

تاریخچه موشن گرافیک با تاریخچه Graphics Computer ارتباط نزدیکی دارد زیرا کامپیوتربا تصویر کامپیوتر شده است. اصطلاح موشن گرافیک برای ویرایش فیلم های جدید قوت گرفت.در ابتدا حر کت های تلویزیون به عنوان Design Broadcast طراحی می شدند.

یکی از اولین کاربردهای اصطلاح “موشن گرافیک” توسط جان ویتنی بود که در سال 1960 شرکتی به نام شرکت Motion Graphics Inc تاسیس کرد.و این نام گذاری را می توان شروعی برای کاربرد جدید واژه موشن گرافیک دانست.