09380325205 admin@dmwebmaster.ir تهران امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران
ux web desin

چطور در شش مرحله وبسایت خود را ux کنیم؟

چطور در شش مرحله وبسایت خود را ux کنیم؟

طراحی تجربه کاربری ux درباره‌ این است که چطور ما می‌توانیم چیزی را درک و مشاهده کنیم، چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم و چطور ما می‌توانیم آن چیز را به خاطر بیاوریم.

و خب می‌توانیم بگوییم این «چیز» می‌تواند هر چیزی باشد، اما در اینجا به طور خاص آن «چیز» یک وبسایت است.

طراحی تجربه کاربری UX از تبدیل شدن یک اسم به یک فعل تکامل یافته است. ما اغلب می‌شنویم که می‌گویند «وبسایت ما به UX نیاز دارد»، «برای UX کردن وبسایت چه‌قدر هزینه می‌کنید»، « UX بهتر باعث کیفیت و توجه بیشتری می‌شود»، «ux کردن وبسایت/ ux وبسایت چه مدت زمانی طول می‌کشد؟» و سایر چیزهایی از این دست.

 

در این مطلب ما می‌خواهیم از مواردی بگوییم که شما باید در وبسایت‌ خودتان اضافه کنید یا تغییر دهید تا تجربه کاربر لذت‌بخش باشد. به عبارت دیگر چگونه وبسایت‌تان را UX  کنید:

1.تجربه Landing page یا صفحه‌ی فرود

صفحه‌ی فرود با یک صفحه نمایش بی‌روح نداشته باشید. صفحه نمایش مرده به این معنی که محتوای سنگین روی آن لود شده باشد یا چیز خاصی که توجه کاربر را جلب کند نداشته باشد.

وقتی وبسایت شما اولین تاثیرش روی کاربر بد باشد، باعث می‌شود کاربر از دیدن و گشت زدن بیشتر در وبسایت شما تجربه لذتبخشی نداشته باشد و بالطبع شانس بازدید مجدد کاربر از وبسایت‌تان را هم از دست می‌دهید. اما نکته اینجاست که اگر وبسایت شما تاثیر اولیه خوبی روی کاربر بگذارد، با وجود اینکه قبلاً ده‌ها لندیگ را دیده، اما در صفحه‌ی شما می‌ماند. چون به انتظارش به درستی پاسخ داده می‌شود. حالا این می‌تواند به سادگی یک پس‌زمینه‌ی روشن باشد یا یک طراحی مینیمالیستی با فضای سفید به‌جایی که آن را فاخر جلوه دهد. یا مثلاً ویدئو یا گیف Gif در پس‌زمینه، یا انیمیشن یا هر المان تعاملی دیگر.

وقتی که باعث می‌شوید تا افراد وقت بیشتری در صفحه‌ی لندیگ شما بگذرانند این به رتبه‌بندی و رنک شما در موتور جستجوی گوگل کمک می‌کند. که در واقع یک تجربه‌ی برد-برد محسوب می‌شود.

بعضی مواقع افراد بی‌روح بودن را با مینیمالیسم در طراحی اشتباه می‌گیرند. مینیمالیسم در طراحی وب به معنی ساده‌سازی رابط با حذف عناصر غیرضروری است. مینیمال بودن خیلی خوبه اما بی‌علاقه بودن یک مسئله‌ی کامل متفاوت است. بگذارید واضح‌تر بگوییم. شما می‌توانید به صورت همزمان مینیمال و جالب باشید.

لندینگ پیج

 

2. محتوا را محدود کنید. کلمات را اصلاح کنید

داشتن محتوای زیاد به طور جدی تجربه کاربر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به محض اینکه خسته شوند، صفحه را ترک می‌کنند بدون اینکه حتی چیزی از مطلب را خوانده باشند. پس در مورد تعداد کلماتی که در صفحه می‌گذارید خسیس باشید تا ممتاز باشید. از کلمات و جملات مختصر و مفید استفاده کنید. درست به هدف بزنید. کیفیت مهمتر از کمیت است. خودتان را محدود به انتخاب کلمات به صورت رایج تحت عنوان برچسب حرفه‌ای‌گری نکنید.  از تن صدای طبیع یو شاد خودتان استفاده کنید و با صدای برند خودتان پیش بروید.

هر چایی که شما آن را مناسب و ممکن می‌بینید از بهترین کیفیت جوانب بصری استفاده کنید.

برای بیشتر بخش‌ها استفاده از 70 درصد جنبه‌های بصری و 30 درصد محتوا می‌تواند برای نگاه داشتن کاربر در صفحه خوب باشد.

جذابیت بصری نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط بین برند شما و بازدیدکننده‌های وب‌سایت‌تان بازی می‌کند.

همانطور که می‌گویند «یک تصویر ارزش هزار کلمه را دارد» و به ویژه در هنگام برقراری ارتباط در یک سطح عاطفی‌تر اهمیت ویژه ای می‌یابد. به همین منظور فقط از عکس‌ها و تصویرسازی‌های با کیفیت بالا استفاده کنید. در سال 2018، اینطور احساس می شود که آثار هنری و تصویرسازی‌های سفارشی در مرکزیت محتوای محتوای بصری قرار دارند. با استفاده از تصاویر و سایر عناصر بصری، شما می‌توانید احساساتی را بیان کنید که امکان بیان آنها با کلمات وجود ندارد.

در بخش‌های سنگین متن (مانند گواهینامه‌ها، جزئیات قیمت‌ها، فرم‌ها و غیره) به فضاهای سفید و سلسله مراتب متن اهمیت بیشتری بدهید. این کار شکل و شمایل بهتری دارد و باعث می‌شود که جلوه‌ی زیباتری به آن می‌دهد.

نکته‌ی مهم:

White Space – فضای سفید یا فضای منفی هر نوع فضای خالی در صفحه است. فضاهای سفید لزوماً به معنای سفید بودن نیست. فضای خالی تا زمانی که عاری از عناصری مانند متن یا تصاویر باشد، ممکن است با هر رنگی پر شود.

متن سلسله مراتبی text hierarchy – سیستمی است که نوعی از سازماندهی را شامل می‌شود که در آن نظمی از جهت اهمیت داده‌ها ایجاد می‌کند و به خواننده این امکان را می‌دهد تا به آسانی آنچه را که به دنبالش است، پیدا کند و باعث هدایت محتوا شود.

نام تجاری صدا – بیان هدفمند و مداوم یک برند از طریق کلمات و سبک‌های نثر است که باعث درگیرشدن و ایجاد انگیزه می‌شود. شخصیت برند شما اغلب با کلماتی که استفاده می‌کنید و جملاتی که می‌نویسید تعیین می‌شود.

Text Hierarchy

 

3. چت زنده. این یک ضرورت است

دلایل در اینجا خود بیانگر مسئله است. اما دلیل اصلی، پرداختن به نگرانی مردم در وقت و جای خاص است. همچنین در مقایسه با فرم‌های تماس که قدیمی‌تر هستند، میزان اثرگذاری بیشتری دارد. بنابراین استفاده از چت زنده یک امر ضروری در ux وبسایت است.

این همچنین به عنوان یک پرتال جادویی عمل می‌کند. شما می‌توانید از مواردی مانند بازخورد کاربر، تحقیق در پروژه، فرصت‌های شغلی، حتی موارد غیرمنتظره‌ای مثل وقتی که شما به عنوان مهمان اصلی دعوت می‌شوید تا در مورد ساختمان برنامه در منطقه‌تان قضاوت کنید، را انتظار داشته باشید.

اکنون مردم به دنبال ایجاد گفتگو و پشتیبانی از طریق اینترنت هستند؛ چیزی که تعاملی‌تر و هوشمندانه‌تر باشد. برای این منظور، از مزیت داشتن یک ربات چت که باعث می‌شود وب‌سایت شما سرزنده تر و تعاملی‌تر باشد، استفاده کنید و نتایج را با استفاده از مقایسه‌ای سریعتر ارجاع دهید.

نمونه‌های خوبی از افزونه‌های چت وجود دارد. بنابراین یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که متناسب با تجارت شما باشد.

چت باکس

4. چیزهای ظریفی که مهم‌اند- میکروانیمیشن‌‌ها

میکروانیمیشن، انیمیشن‌های کوچک و ترجیحاً کاربردی هستند که با ارائه‌ی بازخورد بصری و نمایش واضح‌تر تغییرات، کاربر را پشتیبانی می‌کنند تا تجربه کاربری بهتری داشته باشد. با استفاده از میکروانیمیشن‌ها، بدون استفاده از کلمه، می‌توان خیلی چیزها را توضیح داد. این میکروانیمیشن‌ها باعث تعامل دلپذیرتر و خوشایندتری می‌شوند.

این جزئیات بسیار بسیار کوچک به وب‌سایت شما اضافه می‌شوند تا تأثیر عمیقی بر جنبه‌ تجربه‌ کاربری وب‌سایت‌تان بگذارد.

میکروانیمیشن

 

5. پیدا کردن نقطه‌ تعادل بین یکنواختی و تغییر

اگر وب‌سایت چند صفحه‌ای دارید، طبعاً شما نمی‌خواهید که طرح همه‌ی صفحات شما یکنواخت باشند. بنابراین برای طراحی تجربه کاربری بهتر از اینکه در صفحات طرح یکسانی بگذارید و فقط محتوا را تغییر دهید، اجتناب کنید. چون این تجربه برای کاربر بسیار خسته‌کننده خواهد بود. این مسئله در مورد سایر بخش‌های مختلف صفحه هم صادق است.

بنابراین با تغییرات در طرح‌بندی‌ها همراه شوید. طرح‌های خیلی زیادی برای صفحات وب وجود دارد. یکی را انتخاب کنید که متناسب با محتوای شما باشد. اما در عین حال محتاط باشید و وقتی احساس کردید طرح صفحه به وب‌سایت دیگری تعلق دارد، بیش از حد از آن استفاده نکنید. چون این در نهایت باعث سردرگمی و سرخوردگی کاربر خواهد شد.

در واقع می‌توان گفت همه چیز در پیدا کردن نقطه‌ی درست تعادل بین یکنواختی و تغییر است. شما می‌توانید با ثابت نگه داشتن رنگ، فونت و نوع دکمه و سایر نشانه‌های بصری، یکنواختی را حفظ کنید. نوار منوی ثابت و نوع طراحی فوتر و هدر نیز باعث می‌شود که وب‌سایت‌های چند صفحه‌ای بصری‌تر شوند.

6. و سرانجام پاپ‌آپ‌های آزاردهنده

از فرم‌های پاپ‌آپ استفاده نکنید. مگر اینکه و تا زمانی که واقعاً مرتبط باشند و شما نتوانید از گزینه‌های دیگری استفاده نکنید. فرم‌های پاپ‌آپ بسیار قدیمی در حال منسوخ شدن هستند و امروزه هر چیزی در داخل آن‌ها به عنوان طعمه محسوب می‌شوند.

اغلب فرم‌ها پاپ‌آپ با طراحی‌های ضعیف، فقط به منظور جلوگیری از روند فعالیت کاربر عمل می‌کنند.

بر طبق Hubspot، یک فرم پاپ‌آپ خوب باید با در نظر گرفتن جنبه‌های زیر طراحی شود:

  1. ارائه چیزی که مرتبط و با ارزش باشد.
  2. در مورد نحوه تعامل مردم با صفحات خود فکر کنید.
  3. از زبانی خاص، عملی و انسانی استفاده کنید.
  4. تجربه تلفن همراه را خراب نکنید.

پاپ آپ

با این وجود، ما استفاده از فرم‌های پاپ‌آپ را توصیه نمی‌کنیم. به جای آن اصرار داریم که تا حد امکان، فرم‌ها را با محتوا و متن خود (با تعامل و زمان‌بندی مناسب) تهیه کنید. با این کار، در اکثر موارد استفاده، ضرورت استفاده از پاپ‌آپ را می‌توان از بین برد. به عنوان مثال قرار دادن فرم‌های اشتراک/ چک‌ لیست/ لینک‌های دانلود کتاب الکترونیکی در رسانه

به همین ترتیب، اگر برای تولیدات شبکه‌های اجتماعی نیاز به پاپ‌آپ دارید، بخشی از صفحه خود را به نشان دادن به روزرسانی‌های پست اخیر اختصاص دهید. اگر مردم ارزش خود را پیدا کنند، خودبه‌خود آن را دوست دارند. اینها بعضی از سناریوهایی هست که شما همیشه می‌توانید بر طبق آن‌ها پیش بروید.

 

همچنین در این صفحه می‌توانید با ده مهارت مهم در طراحی تجربه کاربری که در کار به کمک شما می‌آید و شغل رویایی شما را تضمین می‌کند، آشنا شوید.

تیم دنیای دیجیتال مارکتینگ ارائه دهنده خدمات ux

 

الهام گرفته از webchirpy