09380325205 admin@dmwebmaster.ir تهران امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران
تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری را به چه دلیل یاد بگیریم؟

 طراحی تجربه کاربری را به چه دلیل یاد بگیریم؟

 

همه ی ما هر روزه از صبح که بلند میشیم میریم سرکار،میریم با دوستان و خانوادمون بیرون،میریم مسافرت و یا هر کاری که میکنیم همواره در حال تجربه ی احساسات مختلفی هستیم . بعضی ازین احساسات خوب هستند و بعضیاشون بد .
از جمله مهم ترین احساسات بدی که میتونیم تجربه کنیم :

 • احساس ترس (ترس از دست دادن، ترس از فریب خوردن، ترس از ناشناخته ها، ترس از شکست و…)
 • احساس گیجی یا سردرگمی
 • حس گم شدن
 • حس بی پاسخ ماندن
 • احساس بی ارزشی
 • و استرس هستند.

از جمله مهم ترین احساسات خوبی که میتونیم تجربه کنیم :

 • حس تایید شدن
 • احساس قابل احترام بودن و ارزشمند بودن
 • احساس موفقیت
 • حس مورد توجه و اهمیت واقع شدن
 • و احساس شادی رو میتونیم نام ببریم.

بیشتر کارهایی که ما در طول روز انجام می‌دیم برای اینه که حس خوب و مثبت در خودمون ایجاد کنیم و حس بدو منفیو از خودمون دور کنیم .

به مجموعه‌ای از افکار و احساسات ما وقتی که با محیط بیرونی رو به رو میشیم ، تجربه گفته میشه و به تجربیات ما هنگام استفاده از محصولات مختلف (که این محصولات میتونه شامل سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها هم بشه ) تجربه ی کاربری (UX _User Experience) گفته میشه.

چطور؟

بزارید با یه مثال براتون توضیح بدم.
یه روز تعطیل که توی خونم نشستم رئیسم به من زنگ میزنه و از من میخواد یه متنی در رابطه با موضوعی که هیچ اطلاعاتی راجع بهش ندارم رو تا دو ساعت دیگه توی سایت شرکتمون آپلود کنم . لپ تاپ رو باز میکنم و شروع به سرچ کردن میکنم . یه دفه اینترنت قطع میشه ،تنظیمات لپ تاپو چک میکنم مودمو چک میکنم. اینترنت همچنان قطعه . رئیسم زنگ میزنه میگه نوشتی؟ منم هول میشم استرس میگیرم به شرکتی که ازش اینترنتو خریدم زنگ میزنم . اونا هم جواب درستی بهم نمیدن و مشکلاتو گردن عوامل دیگه ای میندازن و پیگیری نمیکنن..
تمامی افکار و احساسات منفیی که تو چند ساعت داشتم همش تو ذهنم میمونه. ممکنه چند روز آینده فراموشش کنم ولی وقتی دوباره بخوام اینترنت بخرم دیگه ازین شرکت خرید نمیکنم و به راحتی میزارمش کنار! حتی به دوستانم هم پیشنهاد میکنم که هیچ وقت ازین شرکت خرید نکنند.
این موضوعی که باهم تصورش کردیم خیلی جاها اتفاق میفته. هنگام مراجعه به کافه یا رستوران و یا هنگام کار با وبسایت و اپلیکیشن.
اگر شما میلیاردها تومن هم روی ظاهر و تجربه کاربری محصولتون کار کنید ولی برخورد فروشنده و یا پشتیبانتون خوب نباشه ، تجربه‌ي بدی رو برای کاربرهاتون به جا گذاشتید!

وقتی این اتفاقات بارها و بارها توسط کاربران محصولاتتون تجربه بشه یک فاجعه‌ی عظیم برای کسب وکار شما محسوب میشه . اهمیت این موضوع باعث شده که شما نیاز به یادگیری طراحی تجربه‌ی کاربری و استفاده‌ ازون توی کسب وکارتون داشته باشین.

دلیل پیچیدگی طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه‌ی کاربری به زبان ساده یعنی مراقب باشید که هیچ کدوم از تجربه‌های کاربران بدون اطلاع شما صورت نگیره و کاربران شما حین استفاده از محصولاتتون به احساسات منفیی که بالاتر براتون توضیح دادم دچار نشن . اما انجام همین کار ساده گاهی اونقدر پیچیده می‌شه که حتی بهترین طراحان هم توی انجامش به مشکل بر می‌خورند. این پیچیدگی دو دلیل عمده داره:
• ما با رفتارهای انسانی سروکار داریم و انسان‌ها خیلی پیچیده‌تر از اون چیزی هستن که بشه در موردشون یه تصمیم قطعی وکلی گرفت.
• تجربه‌های کاربران همیشه در حال تغییره بنابراین هر روز با مسائل جدیدی رو به رو میشیم که نیاز به راه حل‌های جدیدی هم دارند.
در نتیجه توی سازمان همیشه باید یک شخصی وجود داشته باشه تا همواره کاربران و تجربیاتشون رو زیر نظر داشته باشه.
به روش ایجاد یک تجربه کاربری مؤثر «طراحی کاربر محور» گفته میشه. مفهوم کلی طراحی کاربر محور خیلی ساده‌ست : کاربر رو در همه ی مراحل از طراحی محصولتون باید معیار قرار بدید.
تجربه‌ی کاربری باید برای شما مهم باشه چون برای کاربران شما مهمه و اگر برای اون ها یک تجربه ی مثبت فراهم نکنید ، اون ها از محصولات شما استفاده نمی کنند و بدون کاربر تنها چیزی که نصیب شما می‌شه ، یه سرور پر از گرد و خاک در انتظار سفارشیه که هیچ وقت ثبت نمی‌شه . امروز باید مطمئن بشید که همه چیز در جای خودش درست کار می‌کنه تا برای کاربرانتون یه تجربه‌ی جذاب و خوشایند فراهم کنید.

فراری دادن کاربر

اگر ما محصولی رو طراحی کنیم که کاربر زمان استفاده ازون دچار سردرگمی بشه و ندونه چه کاری باید انجام بده، به احتمال زیاد اون رو کنار میزاره. اگر قصد دارید کاربری رو از سایتتون فراری بدید، به سادگی میتونید کاری بکنید که بهشون حس حماقت دست بده.
سایت یه تکونولوژی پیچیده‌ست و زمانیکه کاربرها از یک ابزار پیچیده استفاده می‌کنند کافیه یه چیزی درست کار نکنه . اونها سریعا شروع می‌کنند به سرزنش کردن خودشون. فکر می‌کنند که کار اشتباهی انجام دادند یا اینکه نحوه کار کردن باهاش رو بلد نبودن. در حالی که شاید اصلا مقصر اونها نیستن و سایت شما درست کار نمی‌کنه . اما اونا در هر حال احساس حماقت خواهند کرد.
همین احساس بد کافیه تا یه مشتری رو از دست بدید. و این مورد رو هم یادتون باشه که ممکنه پشتیبان و یا کسی که داره محصول شمارو معرفی میکنه هم حس حماقت یا بی‌ارزشی رو در مشتری شما القا کنه و مشتریتون رو فراری بده. پس در همه حال مواظب احساس مشتری و کاربر محصول خودتون باشید .

جذب کاربر

در مقابل احساسات منفیی که بهش اشاره کردیم، احساسات مثبت هم میتونه باعث رشد و فروش بیشتر محصول شما بشه . یکی از قوی‌ترین احساسات، حس تایید شدن و مورد احترام بودنه . اگر در کل پروسه‌ی استفاده از محصول، کاربر ما احساس کنه مورد تایید قرار میگیره و از نظر ما بی‌نهایت محترمه ، حس خوبی رو تجربه میکنه و یک مشتری احتمالی رو به یک طرفدار تبدیل می‌کنه !
همچنین بهتره که کاربر در حین استفاده از محصول ما حس موفقیت رو تجربه کنه . برای مثال وقتی کاری انجام میده و فرمی رو تکمیل میکنه بهتره ازش تقدیر بشه و حس کنه کار درستی رو به انجام رسونده.
احساس شادی هم از جمله احساساتیه که وقتی تجربه بشه به سختی فراموش میشه. پس دنبال شاد کردن و شاد نگه داشتن کاربران و مشتریان خودتون باشید تا فروش بهتری داشته باشید.

بسیاری از مردم باور دارن که تجربیات و احساسات خوب قابل خلق کردن نیستن ، چون تجربه چیزیه که آدم ها با خودشون به همراه دارند و توسط ما قابل طراحی نیستند. اما تجربه‌ی کاربری یا UX هنر و دانش تولید احساسات مثبته . به کمک اون ابتدا عواملی که تجربیات خوب و بدو ایجاد میکنند شناسایی میکنیم . بعد ازون با پیش بینی نیازهای مشتریانمون ، بهبود عملکرد و سهولت استفاده از محصول یا خدماتمون رضایت اونها رو جلب میکنیم.

حوزه های طراحی تجربه کاربری

برخی از مفاهیم این حوزه عبارتند از :

طراحی تعاملی (Interaction Design)

طراحی تعاملی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های طراحی تجربه کاربری شناخته می‌شه و به روش تعامل کامپیوتر و سایت‌ها با انسان مربوط میشه. ارتباط انسان ها با ابزار‌های تکنولوژیک کمی پیچیده تر از روابط انسانیه. معمولا کاربران شما نمی‌توانند به راحتی به وب سایت شما اعتماد کنند. به همین دلیل ارتباط انسان با چنین ابزار‌هایی ( به عنوان یک موجود اجتماعی) نیاز به یه رویکرد تعاملی و دوطرفه داره.

interaction design

 

رابط کاربری و طراحی دیداری (User Interface Design)

رابط کاربری به فضایی که در آن تعامل بین انسان و ماشین رخ میده گفته میشه .UI

بخش دیدنی و قابل لمس این تعاملاته . همچنین چگونگی استفاده از رنگ و تصاویر و

سمبل ها برای انتقال پیام به کاربر و روش استفاده از محصول رو شامل میشه.

 

 

 

 

کاربردپذیری (Usability)

کاربردپذیری

کاربردپذیری مشخصه ایه که میزان سهولت کاربری محصول شمارو نشون میده.
این مفهموم از دیدگاه سازمان بین المللی استاندارد سازی به معنای این است که محصول شما به چه میزان میتونه کاربرانتون رو به اهدافشون برسونه و علاوه بر کارایی و اثربخشی رضایت مشتری رو هم به همراه داشته باشه.

 

قابلیت دسترسی (Accessibility)

قابلیت دسترسی به میزان و درجه‌‌ی آسان بودن دسترسی گفته می‌شود. وجود ابزار‌های مناسبی (مثل منو‌ها) که باعث بشه کاربر خیلی راحت به قسمت‌های مختلف سایت دسترسی پیدا کنه ، و برای استفاده از اون قسمت با پیچیدگی روبرو نشه و در نهایت بتونه در کمترین زمان به درک جامعی از وب سایت شما برسه.

تعامل انسان و کامپیوتر (HCI)

شاید بشه گفت تعامل موثر انسان و کامپیوتر موضوع اصلی تجربه کاربریه. در واقع ما باید تجربه‌های کاربرانمون رو از قبل در طراحی‌هامون دخالت بدیم. می‌تونیم بگیم به طور کلی در طراحی تجربه کاربری، درک احساسات بازدید کننده‌های یه وب سایت یا استفاده کنندگان یک محصول، کلید اصلیه. اولین قدم در طراحی تجربه کاربری اینه که ببینیم چه چیزهایی باعث میشه میل کاربر به استفاده از محصولات ما بیشتر بشه.

معماری اطلاعات (Information Architecture)

معماری اطلاعات هنر و علم سازماندهی اطلاعاته . یعنی کمک به کاربر برای اینکه بتونه راحت تر به اطلاعات مورد نیازش دست پیدا کنه.

 

طراح تجربه کاربری

به کسانی که در حال کار کردن در یک یا همه‌ی حوزه‌های ذکر شده‌ در بالا باشند می‌تونیم بگیم طراح تجربه کاربری که به دو دسته تقسیم میشن. دسته اول اونهایی که به صورت عمومی توی اکثر حوزه‌ها تخصص دارند و میشن طراحان همه فن حریف (Generalist). دسته دوم هم اونهایی هستند که توی یکی از این حوزه‌ها به صورت تخصصی وارد شدن و خودشون رو با همون عنوان معرفی می‌کنند. مثلا میگن طراح ربط‌کاربری، معمار اطلاعات و یا متخصص طراحی تعاملی (Specialist).

 

در آخر اگر میخواهید بدانید که چه کسانی باید از تجربه ی کاربری استفاده کنند؟

باید بگم همه! اگر دارید یک محصولیو تولید می‌کنید یا خدمتی رو ارائه میدید ، فرقی نمی‌کنه که کسب وکارتون خیلی کوچیک باشه یا خیلی بزرگ ، باید در حد خودتون تلاش کنید که تجربه‌های خوشایندی رو برای کاربرانتون رقم بزنید.
کاربران شما یک سری نیاز‌هایی دارند که باید بهشون پاسخ داده بشه. اگر یک طراح تجربه کاربری رو در کنار خودتون داشته باشید، بهترین نتیجه رو میگیرید. اگر نداشته باشید، احتمالا باید خیلی بیشتر هزینه کنید تا با آزمون و خطا به نتیجه ی دلخواهتون برسید.

 

نظرات خود را با ما یه اشتراک بگذارید و برای اطلاع یافتن از مطالب جدید اینستاگرام ما را دنبال کنید یا به صفحه اصلی ما مراجعه کنید!