09380325205 admin@dmwebmaster.ir تهران امیرآباد دانشکده فنی دانشگاه تهران

با خودکارت حرف بزن یا فن بیان را یاد بگیر!

اینجا اولین جلسه یک کلاس فن بیان است و شما برای شرکت در این کلاس و شروع فرآیند بهبود فن بیان خود فقط به یک خودکار نیاز دارید!
پس دست به کار شوید، اگر در ذهنتان یا جستجوهای اینترنتی شما مواردی مثل آموزش سخنرانی در جمع، آموزش فن بیان و گویندگی و… به چشم می‌خورد، خودکار به دست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
انجام کارهای بزرگ با برداشتن قدم های کوچک آغاز می‌شود، فن بیان خوب و سخنوری هم از این قاعده مستثنی نیست. یعنی اگر فکر می‌کنید به هر دلیلی نیاز به یک دوره آموزش فن بیان دارید لازم نیست همان اول به دنبال کتابهای آنتونی رابینز و برایان تریسی باشید یا مدام بهترین سخنرانی های تد را زیر و رو کنید.
فقط یک خودکار بخرید، آن را بین دندان‌های جلویی خود قرار دهید و شروع به حرف زدن کنید. دقت کنید باید در حالی که خودکار را بین دندان هایتان نگه داشته اید سعی کنید درست و واضح صحبت کنید. خب شما در حال انجام یکی از اولین تمریناتی هستید که در هر دوره آموزش فن بیان و گویندگی به شما آموزش داده می‌شود.

آموزش سخنرانی در جمع
تکنیک خودکار در فن بیان

اما این کار چه فایده ای دارد؟

این تمرین که در آموزش فن بیان به آن تکنیک خودکار گفته می‌شود به شما کمک می‌کند تا در موقع صحبت کردن لبهاتون به بالا و پایین یا چپ و راست انحراف نداشته باشد و کج نشود. شاید تصور شما این باشد که این اتفاق برای شما نمی افتد اما اگر جلوی آینه برید و به حرکت لبهاتون موقع صحبت کردن دقت کنید به احتمال زیاد کجی و انحراف را مشاهده می‌کنید.
اگر تا به حال به صحبت کردن افرادی با فن بیان خوب مثل مهماندارها، مجری ها و گویندگان، کارمندان پذیرش هتل ها و … دقت نکرده‌اید دفعه بعد این کار را انجام دهید تا متوجه تفاوت حالت لبهاشون با افرادی که آموزش فن بیان ندیده‌اند بشوید.
علاوه بر این سیستم دهانی خیلی از ما موقع صحبت کردن درست و کامل کار نمی‌کند یعنی دهان به خوبی باز و بسته نمی‌شود. درست باز و بسته شدن دهان از اصول فن بیان خوب است و تکنیک خودکار به بهبود این حالت کمک می‌کند. بیشتر باز و بسته شدن لب‌ها به بیشتر شدن قدرت صدا و قوی شدن عضلات لب‌ها منجر می‌شود که در نهایت باعث می‌شود ما بتوانیم کلمات را شمرده، واضح و پرقدرت ادا کنیم و فن بیان قوی و خوبی داشته باشیم.
نکته مهمی که وجود دارد این است که نتیجه گرفتن از این تکنیک مثل هر روش دیگری به تکرار وتمرین پیوسته نیاز دارد پس اگر به دنبال بهبود فن بیان خودتون هستید یا برای شغل و حرفه تان به آن احتیاج دارید منتظر فرارسیدن زمان کلاس آموزش فن بیان و گویندگی تان نمانید و شروع کنید، هر زمان که وقت خالی دارید حتی اگر چند دقیقه کوتاه باشد این تمرین رو انجام بدهید.